Reklama

Niedziela Kielecka

Nazaret najlepszy na maturze

Najlepsze wyniki w województwie maturzystów z Liceum w Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach to wielki sukces katolickiej szkoły, która w ogólnopolskich rankingach liceów „Perspektyw” plasuje się od kilku lat bardzo wysoko

Niedziela kielecka 35/2014, str. 8

[ TEMATY ]

szkoła

uczniowie

Aleksandra Bielecka

Siostra Leticja Danuta Łasek – dyrektor szkoły zaznacza, że sukces Nazaretu budowany był przez lata. – Myślę, że bardzo dobre wyniki matur to efekt ciężkiej pracy rozłożonej na cały czas pobytu uczniów w szkole. Jest to praca uczniów i nauczycieli zarówno z czasów liceum, jak i gimnazjum. Ważna jest atmosfera, w jakiej uczniowie zdobywają wiedzę. Staramy się traktować każdego ucznia indywidualnie, rozpoznając jego predyspozycje, uzdolnienia i możliwości. Motywujemy do pracy i ciągłego rozwoju – mówi. Dyrektor tłumaczy, że ważnym aspektem wychowania młodzieży w Nazarecie jest także uczenie umiejętności pokonywania własnych ograniczeń i mierzenia się z sukcesami i porażkami. – Przyświeca nam ewangeliczna zasada, że nie liczy się sukces tylko trud włożony w osiągnięcie celu – podkreśla.

Szkoła wpiera wysiłki uczniów poprzez bogatą ofertę kół zainteresowań. Nauczyciele dodatkowo prowadzą godziny maturalne oraz dodatkowe zajęcia, w czasie których powtarzają i systematyzują wiedzę przed egzaminem maturalnym. Dyrektor podkreśla, że nauczyciele starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom uczniów. – Właściwie kierujemy się zasadą, że jeśli uczniowie są zainteresowani jakimś przedmiotem, wówczas nauczyciel z nimi pracuje. W ubiegłym roku szkolnym odbywały się: zajęcia z SKS-u, działały koła: polonistyczne, biologiczne, matematyczne, j. francuskiego, chemiczne, artystyczne, filozoficzne, historyczne, ekonomiczne, wiedzy o społeczeństwie, łacińskie, informatyczne, filmowe, fizyczne, j. niemieckiego – wylicza. Taka praca z uczniami wykorzystuje ich potencjał, poszerza ich wiedzę, buduje pasję i owocuje sukcesami uczniów w różnych olimpiadach przedmiotowych oraz konkursach. Np. uczeń Cezary Węgliński z kl. 3A był laureatem w Olimpiadzie z Języka Łacińskiego i uczestnikiem Międzynarodowych Zawodów Certamer Ciceronianum w Arpino. Od lat laureatem Olimpiady Ekonomii i Przedsiębiorczości jest Jakub Błoński. Zaczął zwyciężać jeszcze w gimnazjum. W liceum wystartował jeszcze raz, bo indeks na studia ważny jest tylko 3 lata. W olimpiadzie z biologii szkoła miała dwóch laureatów i pięciu finalistów.

Reklama

– Uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty w klasie pierwszej lub drugiej i mają zagwarantowane 100% z matury – realizują indywidualne programy przygotowane przez naszych nauczycieli lub nauczycieli akademickich – wyjaśnia Siostra Dyrektor. Ponadto Nazaret ma laureatów i finalistów w wielu olimpiadach przedmiotowych: matematycznej, biologicznej, historycznej, chemicznej, w olimpiadzie z literatury i języka polskiego. Uczniowie z powodzeniem startowali również w innych konkursach i olimpiadach, jak choćby: Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, Olimpiada Przedsiębiorczości, Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki, Olimpiada Ekologiczna czy Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. prof. Antoniego Swinarskiego, Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej COPTIOSH, konkurs Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1914-1950. Od Strzelców i Legionistów do „Żołnierzy Wyklętych” i wielu innych.

– Nasi uczniowie są ambitni i ciekawi świata, stąd nie zadowala ich tylko to, co obowiązkowe, ale chcą czegoś więcej. Wspierani przez nauczycieli, chętnie biorą udział w olimpiadach i konkursach, nawet jeżeli szansa na spektakularny sukces jest mała – mówi Siostra Dyrektor.

W liceum uczy się 174 uczniów. Do matury przystąpiło 58, w tym 21 było zwolnionych z pisania egzaminu z danego przedmiotu jako laureat lub finalista olimpiady. W tym roku maturzyści z Nazaretu zdobyli wyniki najlepsze w województwie.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

nal von minden: nowy szybki test dla wszystkich uczniów i nauczycieli

Aby umożliwić bezpieczne uczęszczanie do szkoły pomimo pandemii koronawirusa, niemiecka firma nal von minden, zajmująca się technologią medyczną, opracowała szybki test „dedicio® COVID-19-Antigentest plus”. Test jest łatwy w użyciu i zapewnia wiarygodny wynik w ciągu zaledwie 15 minut. Nowy szybki test jest już dostępny w Polsce.

„Nowy szybki test został zaprojektowany jako łatwy do zrozumienia i łatwy w użyciu test indywidualny” - mówi Roland Meißner, dyrektor nal von minden GmbH z Moers w Niemczech. Meißner: „Gdyby każdy uczeń i każdy nauczyciel regularnie wykonywał szybki test, możliwe byłoby bezpieczne uczęszczanie do szkoły”. Pomogłoby to również w dalszym ograniczaniu pandemii koronawirusa. Stałoby się tak dlatego, że każdy zarażony koronawirusem zostałby szybko zidentyfikowany, przez co inne osoby byłyby lepiej chronione.

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję