Reklama

Niedziela Małopolska

Pierwszy września

Niedziela małopolska 35/2014, str. 1

[ TEMATY ]

szkoła

uczniowie

M. B. SZTAJNER/NIEDZIELA

Dzień wybuchu II wojny światowej oraz pierwszy dzień szkoły – te dwa wydarzenia co roku splatają się ze sobą 1 września. Wspominamy trudne wydarzenie sprzed 75. lat w tym samym dniu, kiedy dzieci i młodzież mobilizują swe siły przed kolejnym okresem nauki. Co roku stawiamy sobie pytania o to, jaka to będzie nauka, czego będą uczyć się nasze dzieci i wnuki. Czy, tak jak jeszcze niedawno temu, rok szkolny rozpocznie się apelem, inscenizacją – poświęconymi historii Polski, przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli? Czy ofiara naszych bohaterów narodowych nie pójdzie na marne, gdy lekcje historii będą ograniczane do minimum? Dziś najgorętsze dyskusje wokół szkolnictwa dotyczą nie historii, już nawet nie lektur szkolnych, które zostały barbarzyńsko ograniczone, ale moralności – tego, kiedy i jak mówić dzieciom o „tych sprawach” oraz kwestii tolerancji wobec wszelkich odmienności. Tak, jak gdyby na seksie i wyborze orientacji seksualnej kończyła się edukacja. A przecież znajomość historii nie zakłada oglądania się wstecz, ale raczej patrzenie w przyszłość, oparte na wnioskach płynących z konkretnych doświadczeń narodowych i – w mniejszym, lecz równie ważnym wymiarze – rodzinnych. Nasza tożsamość ludzka nie opiera się li tylko na naszej płci, ale na naszych korzeniach. I tego nie da się wyprzeć. Drzewo bez korzenia łamie się nawet przy niewielkim wietrze. A chodzi o to, by trwać – jako człowiek, jako wspólnota rodzinna, jako naród.

Już jutro obchodzić będziemy 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Każdy przeżywa tę szczególną rocznicę inaczej. Jedni modlą się za poległych, inni oddają hołd minutą ciszy. Jeszcze inni przechodzą nad tymi wydarzeniami zupełnie obojętnie. Osoby, które pragną bardziej zaangażować się w wydarzenia rocznicowe, informujemy, że 1 września w Krakowie będą one przebiegały w następującej kolejności: o godz. 10 nastąpi złożenie kwiatów od Społeczności Krakowa i Małopolski pod pomnikiem Polski Walczącej na Powiślu. O godz. 10.30 – zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Armii „Kraków” na cmentarzu Rakowickim. O godz. 11 w Bazylice Mariackiej odprawiona będzie Msza św. w intencji poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny. Końcowe uroczystości odbędą się o godz. 12.30 przy Grobie Nieznanego Żołnierza – na placu Matejki.

W bieżącym numerze „Niedzieli Małopolskiej” znajdzie się jednak jeszcze trochę wakacji, wydarzeń, które miały miejsce w sierpniu w naszej archidiecezji. Włączamy się również w zaproszenie naszego Metropolity na Pielgrzymkę Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbędzie się już za tydzień, 7 września. W imieniu redakcji życzę Państwu miłej lektury!

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Węgry: „Holokaust” – nowy obowiązkowy przedmiot na uniwersytecie katolickim

[ TEMATY ]

szkoła

uczelnia

Piotr Drzewiecki

Od początku nowego roku akademickiego na katolickim uniwersytecie Pétera Pázmány’ego zostanie wprowadzony nowy przedmiot. Rektor uniwersytetu o. Szabolcs Szuromi poinformował na konferencji prasowej w Budapeszcie, że w przyszłości studenci wszystkich wydziałów będą musieli zdać egzamin z tego przedmiotu.

W ten sposób uczelnia ma się przyczynić do „zdrowej oceny tej problematyki” na Węgrzech i reagowania na tragedię z przeszłości, której skutki odczuwane są po dziś dzień, stwierdził węgierski norbertanin. Podkreślił, że „uniwersytet katolicki musi wziąć na siebie wszystko, co należy do tożsamości katolickiej, a katolik nie może być antysemitą”. Na uniwersytecie Pázmány’ego pobiera naukę 9500 studentów.

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #122

2022-12-04 07:55

[ TEMATY ]

Młode Homilie

Ewangelia komentarz

ks. Marcin Krzyżanowski

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #122

Serdecznie dziękujemy ks. Sebastianowi Pytlikowi z parafii św. Brata Alberta w Zielonej Górze, który towarzyszył nam w listopadzie. A dziś witamy wśród nas ks. Marcina Krzyżanowskiego z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Głogowie. Posłuchajcie komentarza do Ewangelii na II niedzielę Adwentu. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję