Reklama

Niedziela Lubelska

Caritas dla dzieci

Z myślą o najmłodszych, którzy potrzebują wsparcia, Caritas Archidiecezji Lubelskiej powołała Fundusz Caritas Dzieciom. Jego celem jest finansowanie dożywiania, operacji, stypendiów, wypoczynku letniego i zimowego oraz wyprawek szkolnych dla potrzebujących dzieci z terenu naszej archidiecezji

Aby pozyskać środki finansowe na zaplanowane działania, pracownicy i wolontariusze Caritas wciąż realizują różnorodne akcje, mające na celu nie tylko zebranie pieniędzy, ale także przekazanie społeczeństwu podstawowych informacji o sytuacji polskich rodzin. U progu nowego roku szkolnego, a więc czasu wzmożonych wydatków zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych, lubelska Caritas przygotowała wiele akcji mających na celu konkretną pomoc dla najuboższych.

Zarówno w parafiach, jak i centrali prowadzona jest zbiórka przyborów szkolnych, które na początku września zostaną przekazane dzieciom. W ubiegłym roku udało się przygotować aż 400 „Tornistrów pełnych uśmiechów”, w tym wolontariusze Caritas mają nadzieję skompletować o 100 więcej. W akcję można włączyć się również przez przekazanie środków finansowych na zakup niezbędnych przyborów szkolnych. – Za pośrednictwem strony internetowej: www.lublin.caritas.pl można dokonać symbolicznego zakupu asortymentu szkolnego dla potrzebujących uczniów z terenu naszej archidiecezji. Zasada jest prosta: należy wybrać zestaw i za pośrednictwem systemu płatności Dotpay przekazać darowiznę na konto Caritas. My zakupimy wybrany zestaw i przekażemy go potrzebującemu uczniowi – wyjaśniają organizatorzy.

Dla rozpropagowania kampanii „Tornister pełen uśmiechów” 16 sierpnia lubelska Caritas zainaugurowała akcję „Wbij na wiedzę”. Akcja polega na wbijaniu gwoździ w drewnianą konstrukcję, z których następnie powstanie obraz o wymiarach 2,5m x 3m (gdy zostanie wbitych ok. 10 000 gwoździ). Każdy gwóźdź to konkretna darowizna na zakup wyprawki szkolnej. Akcja realizowana jest dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju i Aktywności Społecznej „Przyjaźń” realizującej projekt „Aktywnym Być!”, który jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.

Reklama

Jeszcze innym pomysłem na pozyskanie środków finansowych na rzecz potrzebujących dzieci jest kampania „Biegi Sponsorowane Caritas”. 13 sierpnia wolontariusze Caritas Archidiecezji Lubelskiej rozpoczęli symboliczny bieg od Ratusza do Ogrodu Saskiego, podczas którego zachęcali mieszkańców Lublina do wzięcia udziału w biegach sponsorowanych. – Idea biegów jest bardzo prosta: biegnąc, pomaga się potrzebującym. W zamian za włożony wysiłek, sponsor biegu przekazuje darowiznę na szczytny cel, w tym przypadku na Fundusz Caritas Dzieciom. Cały proces rejestracji oraz opłacania odcinków biegu odbywa się za pośrednictwem strony: www.biegcaritas.pl – wyjaśnia Mateusz Jocek, rzecznik Caritas. W tym roku przeprowadzone zostaną trzy edycje biegów: 7 września w Lubartowie, 14 września w Chełmie oraz 21 września w Lublinie (wspólnie z organizatorami cyklu biegów Dycha do Maratonu). Każdy bieg został podzielony na 5 odcinków o różnej wartości w zależności od wariantów biegu (złoty bieg to koszt 200 zł za odcinek, srebrny – 100 zł, biały – 30 zł). Po raz pierwszy „Biegi Sponsorowane Caritas” odbyły się w Lublinie 1 czerwca 2013 r. Wówczas wzięły w nich udział 264 osoby, które łącznie przebiegły 365 km. Dzięki temu na rzecz Funduszu Caritas Dzieciom darczyńcy przekazali 20 620 zł.

Jak zapewnia ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, każda złotówka przekazana na fundusz przekłada się na konkretną pomoc. Tylko w 2013 r. zostało opłaconych aż 20 tys. ciepłych posiłków w szkolnych stołówkach, 600 dzieci wyjechało na kolonie, 400 otrzymało wyprawki szkolne, a ponad 200 stypendia naukowe i socjalne. Jak będzie wyglądała statystyka za rok 2014, czas pokaże.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin
Konto: Pekao SA V Oddział w Lublinie, 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Caritas Diecezji Płockiej ws. publikacji w "Gazecie Wyborczej"

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas

Nieprawdą jest, iż strona kościelna nie zamierzała rozliczyć projektów i zwrócić środków, które nie były wydatkowane prawidłowo. Wielokrotnie występowała ona z propozycjami ugody i rozliczenia środków, bez oczekiwania na wyrok sądu – napisał ks. Szczepan Bugaj, dyrektor Caritas Diecezji Płockiej, w komunikacie wydanym 28 grudnia w związku z artykułem opublikowanym przez Gazetę Wyborczą pt. „Ksiądz ukradł, Kościół nie odda. Jak PFRON stracił miliony na współpracy z Caritasem”.

Treści komunikatu Caritas Diecezji Płockiej w związku z publikacją Gazety Wyborczej z dnia 28 grudnia 2016 r.:

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję