Reklama

Niedziela Legnicka

Triduum Maryjne w Bolesławcu

Jak każdego roku w dniach od 13 do 15 sierpnia wierni bolesławieckiej bazyliki maryjnej obchodzili uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W duchowym przeżyciu tej tajemnicy pomogło triduum maryjne

Niedziela legnicka 35/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

KS. WALDEMAR WESOŁOWSKI

Świętowanie rozpoczęło pokutne nabożeństwo fatimskie 13 sierpnia. Różaniec fatimski, okazja do spowiedzi oraz Eucharystia to najlepsze sposoby duchowego przygotowania do przyjęcia łaski odpustu. W tym dniu odbyła się też procesja maryjna, w której niesiona była figura Matki Bożej Fatimskiej. Pierwszy dzień triduum zakończył się apelem maryjnym o godz. 21.

W czwartek 14 sierpnia wieczornej Mszy św. wigilijnej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Witając Księdza Biskupa w bazylice, ks. prał. Andrzej Jarosiewicz powiedział: – Przeżywając we wspólnocie kościoła wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przybywamy do bolesławieckiej bazyliki maryjnej pośród tych sierpniowych dni, aby celebrować radosny maryjny odpust. Czynimy to w duchu maryjnej pobożności, która widzi w Maryi, Matce Pana, najdoskonalszy owoc ziemi, pierwszą uczennicę Pańską, a dla nas nauczycielkę wiary. Nasza Liturgia przypomina nam wielowiekową tradycję prowadzącą nas do jerozolimskiego Wieczernika, w pobliżu którego znajduje się maryjna świątynia, Bazylika Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowana w miejscu wcześniejszej, bo pochodzącej już z VI wieku maryjnej świątyni. To właśnie w jej wnętrzu pielgrzymi podziwiają pamiątkę zaśnięcia Matki Bożej, którą jest łoże ze spoczywającą na nim figurą Uśpionej Matki Bożej. Ze sklepienia kamiennego baldachimu spoglądają na nią podobizny świętych kobiet Starego Testamentu, które swoją wiarą i czynami zapowiadały przyjście nowej Ewy. To właśnie jerozolimska katolicka Bazylika Zaśnięcia Maryi strzeże nas przed patrzeniem na osobę Bożej Rodzicielki w kategoriach jakiejś baśni, z drugiej strony prowadzi nas do zrozumienia, że tajemnica Jej śmierci – zaśnięcia, przypomina wszystkim, że Bóg w swoim Synu uczynił ze śmierci narzędzie zbawienia. I właśnie dokładną kopią tamtej jerozolimskiej figury Bogurodzicy jest nasza figura Zaśnięcia.

Reklama

Biskup legnicki po raz pierwszy gościł w Bolesławcu, dlatego został uroczyście powitany przez przedstawicieli parafii oraz władze miasta. Prezydent Piotr Roman przedstawił całe środowisko. Nawiązał w swoim słowie do historycznych korzeni Bolesławca, do trudnych czasów powojennych, gdy przybywali tutaj repatrianci z różnych stron świata, a szczególnie ze Wschodu oraz polscy repatrianci z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Serbii. Nie zabrakło także kilku słów o współczesnych dziejach miasta.

Bp Kiernikowski w Liturgii Słowa nawiązał do Ewangelii wigilii Wniebowzięcia Matki Bożej, w której uwypuklona była wypowiedź Chrystusa Pana o tym, iż błogosławieni są ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je w życiu. – To ważne, by podobnie jak Maryja, umieć nie tylko otworzyć się na Słowo Boga, ale starać się ze wszystkich sił tym Słowem żyć na co dzień. Tak jak Chrystus – odwieczne Słowo Boga – znalazł swoje miejsce pod sercem niewiasty Maryi, tak Słowo Boże jest kierowane do naszych serc, by za każdym razem zadomowiło się w naszym wnętrzu, ogarniając całego człowieka. To fenomenalne, że Bóg nigdy nie zraża się naszymi niewiernościami i zawsze kieruje do człowieka swoje Słowo – Bożego Syna. Wszystko po to, by człowiek nigdy nie zbłądził i nie zszedł z drogi, którą ku niebu wskazuje nam Matka Pana, Maryja. Jej chwalebne Wniebowzięcie jest dla nas wszystkich świętem wywyższenia naszej ludzkiej natury, dokonywanym przez Boga mimo ludzkiego grzechu i niewierności – mówił Pasterz Kościoła legnickiego.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii zjednoczona przy ołtarzu wspólnota wyruszyła procesją z figurą Zaśniętej Matki Bożej. W ten sposób wyrażono prawdę, że Maryja jest nieustannie obecna we wspólnocie Kościoła, że razem z nami idzie przez wieki, że nieustannie prowadzi nas do Jezusa. Uroczystość wigilii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zakończyła się apelem i przeniesieniem figury Matki Bożej Zaśniętej do kaplicy za ołtarzem głównym.

Reklama

Trzeciego dnia triduum maryjnego Msze św. sprawowane były według porządku niedzielnego. Nie zabrakło błogosławieństwa wiązanek ziół i kwiatów, przypominających najpiękniejszy owoc ziemi i najpiękniejszy kwiat ziemi, jakim jest Wniebowzięta Matka Kościoła.

Na odpustowej Sumie o godz. 12.30 do bazyliki przybyli żołnierze 23. Śląskiego Pułku Artylerii, którzy w Święto Wojska Polskiego zgromadzili się przy ołtarzu. Uroczystą Eucharystię celebrował kapitan ks. Tomasz Koczy. Zgromadzeni modlili się za żołnierzy oraz ich rodziny, szczególnie za tych, którzy są na różnych misjach pokojowych na świecie.

Trzeci dzień triduum maryjnego zakończył apel maryjny, podczas którego specjalne słowo pt. „Cud nad Wisłą, cud niepodległości” wygłosił prof. dr hab. Piotr Jaroszyński. Prelegent zwrócił uwagę na czynniki, które wychowały pokolenie Polaków, pokolenie, które potrafiło stawić czoło nawale bolszewickiej w roku 1920. Wśród najważniejszych wyszczególnił: kulturę i wyznanie katolickie, edukację, gospodarkę. A zestawiając te elementy z naszą współczesnością, ukazał niektóre destruktywne prądy i niebezpieczeństwa, które właściwie osłabiają naszą ojczyznę od wewnątrz pod pozorem nowoczesności. Wszyscy zgromadzeni na tym ostatnim apelu maryjnym, nagrodzili prof. Piotra Jaroszyńskiego gromkimi oklaskami.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obcięte dłonie Matki Bożej

W parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie w nocy, na progu Wielkiego Postu, nieznani sprawcy zdewastowali figurę Matki Bożej, stojącą na placu parafialnym. Akt wandalizmu jest szczególnie bolesny dla wiernych parafii i powodem do niepokoju. Proboszcz ks. Stanisław Jasionek ubolewa nad tym faktem i modli się z całą wspólnotą za sprawcę.

Poniżej materiał filmowy zrealizowany przez Niedziela TV:

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Debata „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele”

2023-02-01 07:28

PAP/Albert Zawada

– Otwarta i jawna dyskusja na ten temat nie zaszkodzi Janowi Pawłowi, ale może zaszkodzić przyszłym pokoleniom, które zostaną odarte z jego obecności – powiedziała Paulina Guzik podczas debaty „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele” zorganizowanej przez KAI 31 stycznia. W spotkaniu wzięli ponadto udział: o. Adam Żak SJ oraz publicysta „Rzeczypospolitej” Tomasz Krzyżak. Zaproszenia na debatę nie przyjął Marcin Gutowski, publicysta TVN24, autor reportażu telewizyjnego i książki „Bielmo”.

Na wstępie prowadzący spotkanie red. Tomasz Królak z KAI poinformował, że dobór gości dzisiejszej debaty jest niepełny. Nie skorzystał bowiem z zaproszenia Marcin Gutowski z TVN24, autor reportażu telewizyjnego oraz książki "Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II ", poświęconych skandalom pedofilskim w Kościele amerykańskim drugiej połowy XX wieku i formułujących pod adresem Jana Pawła II zarzuty bierności w reagowaniu na te przestępstwa.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 21:41

Biuro Prasowe AK

    Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

    - Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku za to wielkie dobro, jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń, nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję