Reklama

Niedziela Łódzka

Do szkoły? Jestem na tak

Niedziela łódzka 35/2014, str. 1, 5

[ TEMATY ]

szkoła

Bożena Sztajner

Kochane Dzieci, Droga Młodzieży,
Szanowni i Drodzy Rodzice,
Panie i Panowie Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy, Katecheci

Jak każdą wielką i ważną rzecz, pragniemy również ten nowy rok szkolny 2014/2015 rozpocząć z Panem Bogiem, prosząc Ducha Świętego o światło dla naszych umysłów, które chcą poznawać prawdę, i o moc dla naszych serc, które mogą wzrastać tylko wtedy, gdy są otwarte na Boga i na innych ludzi.

Przed Wami wszystkimi, Moi Drodzy, staje kolejna wielka szansa, aby poprzez swój osobisty wysiłek i poświęcenie przyczynić się do wzrostu dobra – zarówno osobistego, jak i dobra innych ludzi, dobra naszej Ojczyzny i dobra Kościoła w naszej Ojczyźnie. Dla Rodziców, Dyrekcji Szkół, dla Wychowawców i Nauczycieli nowy rok szkolny rysuje się jako wspaniała okazja, aby swym dzieciom, uczniom i wychowankom mogli każdego dnia przekazywać to, co najbardziej szlachetne i piękne – prawdę i miłość. Natomiast dla uczniów i wychowanków nowy rok szkolny to czas, w którym będą mogli zgłębiać i odkrywać najprzeróżniejsze tajemnice świata i człowieka, stworzonych przez Boga, a ponadto nawiązywać między sobą koleżeńskie i przyjacielskie więzy. W ten sposób każda szkoła może stać się wspaniałym ośrodkiem, jednoczącym ludzi różnych pokoleń, którym leży na sercu dobra przyszłość dzieci i młodzieży, a przez to budząca wielką nadzieję dobra przyszłość naszej Ojczyzny – Polski.

Aby móc zrealizować ten cel, będący naszym wspólnym dobrem, konieczne jest wielkie zatroskanie wszystkich odpowiedzialnych za właściwe – właśnie w duchu prawdy i miłości – wychowanie młodego pokolenia Polaków. Zarówno prawda, jak i miłość są rzeczywistościami, które domagają się wobec siebie swoistego posłuszeństwa ze strony człowieka. Prawda domaga się, aby ją uczciwie zgłębiano i przekazywano dalej, odrzucając wszelkie kłamstwa, półprawdy i manipulacje. Miłość domaga się, aby dawano jej odpowiedź w postaci miłości – rzetelnej, uczciwej, bezinteresownej, ofiarnej. Żeby nauczyciele i wychowawcy mogli żyć prawdą i miłością, a następnie żeby mogli swym uczniom i wychowankom ukazywać całe ich piękno i niezwykłą wartość, muszą być przede wszystkim ludźmi prawego sumienia. Muszą zatem umieć iść zawsze za prawdą i dobrem, a równocześnie zdecydowanie odrzucać kłamstwo i zło – właśnie po to, aby uczyć tego dzieci i młodzież powierzone ich wychowawczej trosce. Tylko w ten sposób nauczyciele będą mogli się cieszyć prawdziwym autorytetem i wdzięcznością ze strony dzieci i młodzieży, a z kolei dzieci i młodzież będą stawali się ich autentyczną dumą i radością. W ten też sposób właściwej treści nabierze zapis znajdujący się w Preambule „Ustawy o systemie oświaty” z 1991 roku, w której jest mowa o tym, że „nauczanie i wychowanie – respektując chrześcijański system wartości – za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata”.

Reklama

Na ten odpowiedzialny i zarazem piękny trud bycia człowiekiem sumienia oraz uczenia i wychowywania innych bycia takim właśnie człowiekiem

z serca błogosławię

Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki

Łódź, 1 września 2014 roku

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa za polską szkołę

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

Jasna Góra

modlitwa

Twitter/Jasna Góra

Z modlitwą za polską szkołę w jej trudnym dziś, zwłaszcza teraz w czasie zmagań również z koronawirusem, z udziałem Śląskiego Kuratora Oświaty, nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców i uczniów odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

W kazaniu bp Andrzej Przybylski przypomniał o służebnej roli, tworzących system edukacji, nauczycieli i rodziców, wobec szkoły, której nikt nie powinien traktować jako swojej własności. Mówił o wychowawczej roli szkoły, podkreślając, że „taki będzie świat i Polska jakich wychowamy młodych ludzi”. Zaznaczył, że wychowywanie to wydobywanie tego, co jest „najzdrowszym pragnieniem dzieci i młodzieży”.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję