Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz parafii „z puszczy”

Ma 440 lat, niezmiennie trwa na skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej, a z czasem też stała się domem dla Madonny z Puszczy. Parafia w Ostrowach Tuszowskich swoimi początkami sięga czasów króla Zygmunta Augusta i ma swoją królową w pięknym, pełnym ciepła i łagodności wizerunku Maryi

Niedziela rzeszowska 35/2014, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

ARCHIWUM PARAFII W OSTROWACH TUSZOWSKICH

Ukoronowany wizerunek Madonny z Puszczy

Ukoronowany wizerunek Madonny z Puszczy

Co roku w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny parafia ma też swoje święto – odpust, na który przyjeżdżają nie tylko parafianie, ale także wierni z bliższej i dalszej okolicy, goście z zagranicy. Tak też było podczas tegorocznego odpustu 15 sierpnia, który dodatkowo zbiegł się ze świętowaniem wspomnianych 440 lat parafii. Uroczystą Mszę św. koncelebrował bp Jan Wątroba w asyście proboszcza miejsca ks. Ryszarda Madeja oraz licznych księży.

Ostrowy Tuszowskie – wieś pośród lasów, z daleka od głównych dróg. Jednak przez wieki, leśnymi drogami i ścieżkami wędrowali tutaj wierni, aby pochylić się przed obliczem Madonny z Puszczy. Tutaj przynosili swe troski, smutki i radości, tutaj w cichych modlitwach dziękowali za łaski i radośnie śpiewali na cześć swojej Królowej. Madonna – patronka leśników i myśliwych – z wdziękiem trzyma Dzieciątko Jezus o łagodnej twarzyczce i ślicznych oczach. Z obrazu płynie niezwykły spokój, przywodzący na myśl szum leśnych kniei, świergot ptactwa i szept modlitw zanoszonych tu przez wieki. Patrząc na wizerunek Maryi przypominają się słowa ks. Jana Twardowskiego – „Madonno z Puszczy, z Ostrów Tuszowskich, Tarnowa bliska, cała w wiewiórkach, pachnąca świerkami – módl się za nami”.

Uroczystości odpustowe rozpoczął koncert zespołu „Oratorium” z Radomia pod kierownictwem ks. Lecha Gralaka, jednego z najstarszych zespołów współczesnej muzyki religijnej, działającego nieprzerwanie od 1975 r. Poprzez swoje koncerty zespół prowadzi działalność ewangelizacyjną, każdy występ to olbrzymi ładunek wiary i patriotyzmu, zarówno dzięki śpiewanym utworom, jak i słowu pomiędzy piosenkami. Koncert w Ostrowach Tuszowskich był właśnie takim przeżyciem religijno-patriotycznym.

W homilii Ksiądz Biskup mówił, że Bóg dał nam najwspanialszą przewodniczkę w drodze do niego – Maryję. Jest także naszą przewodniczką na co dzień, do Niej się zwracamy z pytaniem o drogę, o kierunek naszego codziennego życia, o kierunek i sens życia w ogóle, to z Nią tylko jesteśmy w stanie pokonać zło. Ale także wraz z nią chcemy dziękować Bogu za wszystko, co otrzymujemy od Niego, za spotkanych ludzi, za wszystkie doświadczenia, także te bolesne. A Bogu dziękujmy za Maryję, za Jej wstawiennictwo, za opiekę – podkreślał.

Reklama

Na uroczystość obok wiernych przybyli również leśnicy i myśliwi, m.in. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jan Kraczek, samorządowcy, strażacy, poczty sztandarowe.

Na zakończenie wokół kościoła miała miejsce procesja eucharystyczna, w której niesiono poświęcone wcześniej wieńce dożynkowe.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najpierw modlić się - potem działać

Niedziela częstochowska 51/2012, str. 5

[ TEMATY ]

kapłan

jubileusz

B. Sztajner/Niedziela

Abp Stanisław Nowak i ks. prał. Ludwik Warzybok

Abp Stanisław Nowak i ks. prał. Ludwik Warzybok

ANNA WYSZYŃSKA: - W ub. miesiącu, a dokładnie 21 listopada, przypadała 64. rocznica święceń kapłańskich Księdza. Z jaką refleksją łączy się tak wyjątkowa rocznica?

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję