Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wakacje z Bogiem

Niedziela sosnowiecka 35/2014, str. 2

[ TEMATY ]

wakacje

ARCHIWUM PARAFII

Uczestnicy „Wakacji z Bogiem”

Uczestnicy „Wakacji z Bogiem”

Dzieci z parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu wspólnie z rówieśnikami z parafii pw. św. Jacka i Marii Magdaleny w Kroczycach, wyjechały, już po raz szósty na parafialne kolonie pod hasłem „Wakacje z Bogiem”.

– Ponieważ kolonie cieszą się dużym zainteresowaniem, zorganizowaliśmy dwa turnusy. Pierwszy, w dniach 8-15 lipca – dla dzieci młodszych oraz drugi, w dniach 17-24 lipca – dla dzieci starszych. Tym razem nasz czas wakacji spędzaliśmy w malowniczym miasteczku Otmuchów, którego sercem jest średniowieczny zamek biskupi. Ten właśnie zamek stał się na krótko naszym domem, miejscem, gdzie bawiliśmy się, odpoczywaliśmy i modliliśmy się. W tak malowniczym i historycznym otoczeniu rozważaliśmy fragmenty Pisma Świętego mówiące m.in. o tym, iż Bóg jest naszym Ojcem, my jesteśmy Jego dziećmi, a nasza ojczyzna jest w niebie. Poznawaliśmy także najbliższą okolicę. Zwiedziliśmy twierdzę w Kłodzku, malownicze miasteczko Paczków, średniowieczny park techniki w Złotym Stoku oraz kopalnię złota – relacjonuje Agnieszka Furtacz. Był również czas na bale i dyskoteki, gry i zabawy, wspólne rozmowy i oczywiście codzienną Eucharystię. – Szkoda tylko, że czas tak szybko minął i następne kolonie parafialne dopiero za rok, ale już dziś zapraszam wszystkie chętne dzieci na następne wakacje z Bogiem – zachęca s. Anawim KdzJ. Trzeba nadmienić, że dziećmi zajmowali się wychowawcy: ks. Jan Rogowski, Mateusz Furtacz, Wioletta Dądela i Agnieszka Furtacz. Kierownikiem kolonii była s. Anawim.

Młodzież w parafii św. Floriana nie może narzekać. Duszpasterstwo bowiem nie obejmuje tylko wakacyjnych wyjazdów czy festynów z okazji św. Mikołaja czy Dnia Dziecka. Młodzi ludzie skupieni są w ramach dwóch grup, choć niektóre osoby działają w obu jednocześnie. Grupy te charakteryzują się dużą aktywnością, duszpasterze starają się rozwijać talenty, wyobraźnię i duchowość. Pierwsza grupa, którą aktualnie opiekuje się ks. Jan Rogowski, spotyka się w piątki po wieczornej Mszy św. Jednym z elementów spotkania jest formacja duchowa poprzez rozważanie Słowa Bożego czy wspólne odmawianie Liturgii Godzin. Aktywność młodzieży przejawia się m.in. w przygotowywaniu inscenizowanych nabożeństw Dróg Krzyżowych, bajek dla dzieci czy też przedstawień słowno-muzycznych z okazji świąt narodowych i kościelnych. Drugą grupę stanowi scholka parafialna założona jesienią ubiegłego roku przez ks. Wojciecha Koryto. Scholkę można usłyszeć na niedzielnych Mszach św. oraz w czasie comiesięcznych Floriańskich Wieczorów Uwielbienia.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Wszystkim życzę dobrego czasu wakacji!

Rozpoczął się czas wakacji i urlopów. Z tej okazji metropolita łódzki – arcybiskup Grzegorz Ryś skierował do wszystkich mieszkańców Łodzi i całej Archidiecezji swoje wakacyjne pozdrowienia i życzenia.

Czas wakacji, wypoczynku – nie jest czasem nic nierobienia – zauważa arcybiskup Grzegorz.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski - wybitny filozof i wykładowca

2022-12-04 12:12

[ TEMATY ]

Gniezno

©MaverickRose – stock.adobe.com

W niedzielę 4 grudnia w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski - filozof, zasłużony wykładowca poznańskiego UAM i gnieźnieńskiego seminarium duchownego, autor ponad 170 publikacji, recenzji i książek, kanonik gnieźnieńskiej Kapituły Prymasowskiej.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 r. w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję