Reklama

Głos z Torunia

80 lat pod płaszczem Maryi

Niedziela toruńska 35/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rocznica

ALEKSANDRA WOJDYŁO

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu 15 sierpnia przeżywała swoją uroczystość patronalną. Tegoroczny odpust połączony był z obchodami 80-lecia istnienia parafii. Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Zdzisław Syldatk, dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas. W homilii zachęcał do wpatrywania się w Maryję i model Jej życia na ziemi. „W naszym życiu – jak Maryja – kierujmy się czystym i szlachetnym sercem, bo tylko takie serce jest otwarte na Boga i Jego słowo. Tak jak dla Maryi, także i dla nas, niech wiara stanie się sensem życia” – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że ważniejsze jest zachowanie wierności Bogu niż uległość wobec tego, co proponuje świat. Wskazywał, aby nie zagubić się we współczesnym świecie konsumpcjonizmu i materializmu, zabiegania o pozycję społeczną, ludzką opinię i o dobra doczesne, a bardziej zadbać o życie wieczne i nieprzemijające, o wierność temu, co jest dobre i sprawiedliwe. Na koniec wyraził życzenie: „Prośmy o wiarę i odwagę, abyśmy nie bali się i byli pełni nadziei jak Maryja, abyśmy przyjęli to, co proponuje nam Bóg, a nie współczesny świat. Uczyńmy wiarę drogą naszego życia, a wierność wypełniania Słowa Bożego jego treścią”.

Dziękując głównemu celebransowi, wszystkim kapłanom oraz parafianom za udział w uroczystości, ks. kan. Krzysztof Zalewski, proboszcz parafii, powiedział: „Niech nasza Patronka, Maryja Wniebowzięta, Matka Jezusa, jako nasza najwspanialsza Orędowniczka, uprasza nam łaski u Ojca w niebie na kolejne lata”.

Liturgię oraz procesję z darami ofiarnymi przygotowali członkowie grup i stowarzyszeń parafialnych. Mszę św. uświetnił śpiew parafialnego chóru św. Cecylii pod dyrekcją organisty Romana Dunajskiego. Na koniec jubileuszowej Eucharystii w procesji wokół świątyni z Najświętszym Sakramentem upraszano opieki i łask na kolejne lata życia religijnego parafii. Następnie poświęcono zioła i kwiaty, dziękując za plony oraz za opiekę nad polami i ogrodami. Po zakończeniu Mszy św. w ogrodzie parafialnym odbył się festyn, który swoją tradycją sięga czasów przedwojennych. Z okazji jubileuszu przygotowano okolicznościową wystawę oraz wydano pamiątkowy biuletyn prezentujący osiemdziesięcioletnią historię parafii, najważniejsze postaci i wydarzenia z tego okresu.

Proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Zalewski serdecznie dziękuje parafianom za codzienną troskę, życzliwość i zrozumienie w podejmowaniu kolejnych zadań dla dobra rozwoju parafii, sponsorom i organizatorom corocznych festynów parafialnych za owocną współpracę.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięci Wielkiego Misjonarza

Niedawno (1 kwietnia) minęła 104. rocznica urodzin kard. Adama Kozłowieckiego SJ (1911-2007). Z tej okazji Fundacja jego imienia „Serce bez granic” przygotowała liczne imprezy upamiętniające tego wielkiego Misjonarza. Jak podkreśla Bogdan Romaniuk, jeden z założycieli Fundacji, a zarazem Dyrektor Muzeum: – Działania podejmowane przez Fundację są różnorodne, jednak zawsze mają na celu kontynuację dzieła wspaniałego Patrona i popularyzację jego osoby, nie tylko w Polsce, ale także w Zambii, która była dla niego drugą ojczyzną. – O międzynarodowym charakterze działań – jak podkreśla Zofia Sumara – świadczy fakt, że wystawa poświęcona Patronowi, nosząca tytuł „Z otwartymi dłońmi”, była do tej pory prezentowana w takich miejscach jak: teren byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, Parlament Europejski w Brukseli, Akademia Caritas-Pirckheimer-Haus w Norymberdze oraz Muzeum Narodowe w Lusace w Zambii. Ekspozycja gościła także w Sejmie RP oraz w kilkunastu innych miejscach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję