Reklama

Niedziela Podlaska

Dzień Młodzieży w Serpelicach

Młodzi ludzie, głównie gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, przybyli na kolejny Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, który odbył się 12 września w Serpelicach, uprzedzając święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Toroczne spotkanie, na które zaprosił biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, przebiegało pod hasłem: „Nauczycielu, gdzie jesteś? … Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 38-39). Było ono rozpoczęciem przygotowania diecezji drohiczyńskiej do spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w 2016 r.

Przed przybyciem do Serpelic młodzież zgromadziła się na spotkaniu modlitewnym w sześciu kościołach Sokołowa Podlaskiego, Drohiczyna, Siemiatycz i Sarnak. Etap ten prowadzili duszpasterze młodzieży. Młodzi wysłuchali konferencji oraz uczestniczyli w nabożeństwach. Po przybyciu do Serpelic przy tamtejszej świątyni odbyła się katecheza prowadzona przez ks. Łukasza Suszkę, odpowiedzialnego wraz z ks. Andrzejem Lubowieckim za duszpasterstwo młodzieży w diecezji drohiczyńskiej. Towarzyszył mu m.in. parafialny chórek młodzieżowy pod kierunkiem organistów z Siemiatycz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patrzeć na krzyż

Reklama

Głównym punktem całego spotkania była Eucharystia, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. W homilii Ksiądz Biskup zaapelował o pokonywanie trudności życia, patrząc zawsze w kierunku krzyża. Chrystus w swoim postępowaniu i nauczaniu ukazał, że tylko On nam może dać siebie jako pokarm na życie wieczne. Dając to, czego sam człowiek dać nie może, posługuje się jednak tym, co ludzie mu przygotowują, zachęcając tym samym do zaangażowania się w Jego dzieło zbawcze. Bp Tadeusz przypomniał także, iż Wieczernik zawsze łączy się z Golgotą, a krzyż jest frontem wielorakiej walki, szczególnie zaś walki Chrystusa z Szatanem. Wynik tej walki niesie jednak pokój. Na krzyżu splatają się ręce Boga i człowieka. Znak krzyża powinien być zawsze otaczany szacunkiem, ale także ukazywany światu w różnych miejscach jako znak nadziei, podkreślał Pasterz.

Otwierać się na Chrystusa

Obecny w Serpelicach inspirator tych młodzieżowych spotkań biskup senior Antoni Dydycz zaapelował o stałe otwieranie się na Chrystusa. Podkreślił, że młodzi ludzie, mówiąc o osobistym, bliskim kontakcie ze Zbawicielem, mogą dla swych rówieśników stać się najlepszymi ewangelizatorami.

Młodzież skierowała wyrazy jedności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Do Serpelic grupy ze swymi duszpasterzami, katechetami i nauczycielami przywiozły drewniane krzyże. Poświęcone przez bp. Pikusa stanęły one najpierw przy ołtarzu polowym, aby następnie wzbogacić istniejącą od kilku lat serpelicką górę krzyży, znajdującą się przed szczytem Kalwarii Podlaskiej. Jak podkreślili organizatorzy, w tym roku nie było wejścia na szczyt Kalwarii, gdyż w przyszłym roku zostanie tam uroczyście wniesiony, pielgrzymujący po Polsce, krzyż Światowych Dni Młodzieży.

Dzień Młodzieży w Serpelicach został zorganizowany przez diecezjalnego duszpasterza młodzieży ks. Andrzeja Lubowieckiego i ks. Łukasza Suszkę wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Zakończyło go symboliczne przejście księży biskupów, kapłanów oraz wszystkich przybyłych przez bramę, mającą znak krzyża. Każdy z uczestników otrzymał też symboliczne znaki, przypominające o potrzebie dobrego duchowego przygotowania się do przeżycia Światowych Dni Młodzieży.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdjęli słuchawki i słuchali o Bogu

O spotkaniach młodych organizowanych przez bp. Grzegorza Rysia w Krakowie mówiło się dużo i dobrze. Dziś swoją markę buduje łódzka Arena Młodych – „zapasy z Bogiem”, na które abp Ryś zaprasza młodzież już po raz trzeci.

Pamiętam rozmowę z nauczycielką jednego z krakowskich gimnazjów, która ze swoją klasą była na takim ewangelizacyjnym spotkaniu. – To było coś niesamowitego, kiedy ci młodzi, rozbrykani ludzie potrafili usiąść i z zainteresowaniem słuchać bp. Rysia. W dobie wszechobecnego pośpiechu, natłoku informacji i kryzysu wartości ten szaleniec Boga idzie pod prąd i do tych moich dzieciaków, które mają różne problemy, po prostu dociera. Oni potrafili zdjąć słuchawki i słuchać o Bogu! – powiedziała z uznaniem.
CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2025 - Galeria [Aktualizacja: 11:36]

2025-04-19 11:36

Magdalena Lewandowska

Grób Panski - katedra wrocławska

Grób Panski - katedra wrocławska

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.
CZYTAJ DALEJ

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

2025-04-19 16:13

[ TEMATY ]

wandalizm

Archiwum Parafii św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim

Poranek Wielkiej Soboty miał być czasem ciszy, modlitwy i przygotowania serc na nadchodzącą Noc Zmartwychwstania. Mieszkańcy Łupowa, jak co roku, z oddaniem przyszli do swojego kościoła, by przygotować świątynię na najważniejsze święta. Zamiast ciszy – zderzyli się z krzykiem farby na ścianie. Ich kościół – zabytkowy, bliski, zadbany z miłością – został zdewastowany. Bezsensowne graffiti oszpeciło święte miejsce.

Na wieść o tym wydarzeniu bp Tadeusz Lityński napisał do naszego proboszcza poruszające słowa: „Zło nie śpi”. Ale równie szybko pokazało się, że dobro też nie śpi – dobro czuwa. Biskup Adrian Put wskazał możliwe działania, a pan Tomasz Kwiatkowski, Wójt Gminy Bogdaniec, błyskawicznie zareagował: zakupił z własnych środków potrzebne materiały, zapewnił konsultację z Konserwatorem Zabytków. Jeszcze tego samego dnia pan Sławek Podgórski i pan Darek Dobryniewski z ekipą przystąpili do pracy – zamalowali ślady wandalizmu z sercem, oddaniem i poświęceniem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję