Reklama

Priorytety pomocy

Około 60 dyrektorów i wicedyrektorów Caritas diecezjalnych z całej Polski uczestniczyło w trwających od 23 do 24 września br. obradach ogólnopolskiego zjazdu szefów Caritas, który odbył się w Skorzeszycach w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej. – Reprezentowanych było ok. 40 diecezji, czyli blisko 100 proc. – podkreśla ks. prał. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas kieleckiej, organizator spotkania. Przez trzy dni dyrektorzy i wicedyrektorzy oddziałów diecezjalnych Caritas debatowali o najpilniejszych wyzwaniach w zakresie m.in. kontraktowania usług medycznych, sprawnej dystrybucji żywności i skutecznej pomocy rodzinom wielodzietnym oraz o obchodach 25-lecia Caritas w Polsce

Niedziela Ogólnopolska 41/2014, str. 56

T. D.

Dyrektorzy Caritas modlili się w kieleckiej bazylice

Dyrektorzy Caritas modlili się w kieleckiej bazylice

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dobra organizacja jubileuszu i przekazanie tą drogą społeczeństwu zwartej informacji o skali pomocy i różnorodności działań podejmowanych przez Caritas przez ostatnie 25 lat, uznajemy za jedno z zadań priorytetowych w 2015 r. – podkreśla ks. Stanisław Słowik. Dyrektorzy ustalili kalendarium rocznych obchodów i zakres tematów eksponowanych w poszczególnych miesiącach. Była także mowa o podręczniku dla Szkolnych Kół Caritas i katechezach tematycznych dla uczniów, co pozwoli na przybliżenie tej tematyki w szkołach.

Jednym z priorytetowych wyzwań stojących przed wszystkimi oddziałami Caritas w Polsce jest, zdaniem dyrektorów, pomoc rodzinom wielodzietnym i dystrybucja żywności dla ubogich. Księża oceniają, że zarówno program Embargo, jak i Fundusz Europejskiej Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) są niedoprecyzowane i wciąż należy się dopasowywać do wymogów i nieraz sprzecznych informacji płynących z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi czy Agencji Rynku Rolnego. Pilną sprawą jest także kwestia zmian w systemie kontraktowania usług medycznych. W obradach dyrektorów nie uczestniczył nikt z NFZ – fakt ten tłumaczono tym, że ustawa dopiero wchodzi w życie, a rok 2015 będzie istotny w tym zakresie, konieczne jest więc śledzenie zmian legislacyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W spotkaniu i obradach księży dyrektorów uczestniczył m.in. ks. Przemysław Drąg – dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, który prezentował badania nt. kondycji polskiej rodziny, co skłoniło do dyskusji o jej potrzebach.

Księża dyrektorzy i wicedyrektorzy Caritas diecezjalnych gościli także w Kielcach i modlili się wraz z pracownikami na Mszy św. w kieleckiej bazylice. Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan, z udziałem bp. Jana Zająca – przewodniczącego Komisji Charytatywnej i biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Bp Zając przez trzy dni uczestniczył w obradach księży.

– Caritas nigdy nie traci człowieka z oczu – mówił po Mszy św. w kieleckiej bazylice prezydent Kielc Wojciech Lubawski, dziękując Caritas kieleckiej za wybudowanie pierwszego hospicjum stacjonarnego w mieście i regionie, „bo państwo i samorząd nie dali rady”. Dziękował szefom kieleckiej Caritas za wiele skutecznych przedsięwzięć, nazywając ks. dyrektora Stanisława Słowika „współczesnym kieleckim bratem Albertem, choć z samochodem, laptopem i telefonem”. W ostatnim dniu obrad w Skorzeszycach z księżmi spotkał się i przewodniczył Mszy św. bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

– Dyskutowaliśmy, pracowaliśmy w grupach roboczych i w sześciu komisjach, głosowaliśmy nad wspólnymi decyzjami – powiedział ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas warmińskiej. Ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas świdnickiej, zaznaczył z kolei, że każda diecezja ma swoją specyfikę w zakresie najpilniejszych potrzeb i dyrektorzy starali się te potrzeby zaakcentować.

Reklama

Ks. Czesław Włodarczyk z diecezji legnickiej podkreślił np. fakt zbudowania i funkcjonowania siedmiu jadłodajni (najwięcej w Polsce) i prężny rozwój szkół katolickich w diecezji oraz przebudowę centrum charytatywnego. Ks. Jacek Andrzejczak – dyrektor Caritas w Kaliszu zauważa m.in., że jedną z najpilniejszych potrzeb jest pomoc dla dotkniętych wciąż rosnącym bezrobociem.

Znaczną część obrad poświęcono sytuacji na Ukrainie; zabrakło, niestety, delegata ukraińskiego, w związku z czym trudno było podjąć ustalenia wiążące, dotyczące choćby bariery zaporowej na granicy. Księża twierdzą, że będzie to zapewne pomoc bilateralna, wsparcie diecezji dla diecezji, gdyż łatwiej będzie docierać z pomocą małym konwojom. Chodzi o leki, środki opatrunkowe, odzież – ze strony Caritas diecezjalnych jest dobra wola organizacji tej pomocy.

Księża zgodnie podkreślali, że ogólnopolski zjazd szefów Caritas diecezjalnych służył także bezcennej wymianie doświadczeń między diecezjami i wypracowaniu wspólnych działań pomocowych. Front inicjatyw na jubileuszowy rok 2015 został ustalony.

2014-10-07 15:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Sąd zgodził się na zmianę płci metrykalnej 13-letniego dziecka

2025-12-22 07:13

[ TEMATY ]

płeć

zmiana płci

Adobe Stock

Dyskusję we Włoszech wywołała decyzja sądu, który zgodził się na zmianę płci metrykalnej 13-letniego dziecka, przechodzącego tranzycję. To najmłodsza osoba w kraju, wobec której zapadło postanowienie o takiej korekcie aktu urodzenia. Wnioskowali o to rodzice. Czy to nie jest szaleństwo?

Lokalna gazeta „Il Resto del Carlino”, a za nią poniedziałkowa włoska prasa opisała przypadek rodziny z prowincji La Spezia w Ligurii, w której urodziły się dwie dziewczynki.
CZYTAJ DALEJ

Wspólne świętowanie narodzin Jezusa na Jasnej Górze

2025-12-22 18:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

Monika Książek

Paulini zapraszają, aby ten czas miłości jakim jest Boże Narodzenie przeżyć u Królowej Polski na Jasnej Górze, by później tą radością z Narodzenia Bożej Dzieciny dzielić się z innymi. W jasnogórskim sanktuarium Pasterka odprawiona zostanie tradycyjnie o północy. Przewodniczyć jej będzie przełożony generalny Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski. Natomiast Sumę w Boże Narodzenie, o godz. 11.00 w Bazylice celebrować będzie abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski.

O. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry podkreślił, że Boże Narodzenie to czas dawania, ale i dzielenia się miłością i tym, co mamy najlepsze. To czas, gdy składamy sobie życzenia nie tylko te dotyczące nas samych, ale życzymy ludziom na całym świecie przede wszystkim pokoju. Paulin zwrócił uwagę, że najważniejsze prezenty nie znajdują się pod choinką w pudełku, ale najważniejsze w Boże Narodzenie to być dla innych, także tych, których nie znamy.
CZYTAJ DALEJ

Wspólne świętowanie narodzin Jezusa na Jasnej Górze

2025-12-22 18:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

Monika Książek

Paulini zapraszają, aby ten czas miłości jakim jest Boże Narodzenie przeżyć u Królowej Polski na Jasnej Górze, by później tą radością z Narodzenia Bożej Dzieciny dzielić się z innymi. W jasnogórskim sanktuarium Pasterka odprawiona zostanie tradycyjnie o północy. Przewodniczyć jej będzie przełożony generalny Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski. Natomiast Sumę w Boże Narodzenie, o godz. 11.00 w Bazylice celebrować będzie abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski.

O. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry podkreślił, że Boże Narodzenie to czas dawania, ale i dzielenia się miłością i tym, co mamy najlepsze. To czas, gdy składamy sobie życzenia nie tylko te dotyczące nas samych, ale życzymy ludziom na całym świecie przede wszystkim pokoju. Paulin zwrócił uwagę, że najważniejsze prezenty nie znajdują się pod choinką w pudełku, ale najważniejsze w Boże Narodzenie to być dla innych, także tych, których nie znamy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję