Reklama

Niedziela Częstochowska

Wymagajmy od siebie więcej

To fakt, że chrześcijaństwo jest w historii sukcesywnie upokarzane, także miejsce dla chrześcijan najświętsze – miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa, którego świętość wyjątkowo naruszają zarówno Palestyńczycy, jak i Izraelczycy, okupujący Betlejem i okolice. To wszystko napełnia ogromnym bólem i cierpieniem. Jednocześnie musimy zadać sobie pytanie: Co się stało z chrześcijanami? Przecież na świecie żyje nas tak wielu, chrześcijanie są wśród wielkich polityków i należą do możnych tego świata.

Reklama

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że Pana Boga nie można oszukać, okpić; Boga nie można zniweczyć. Gdy odpowiadał Mojżeszowi na pytanie, kim jest – sam zdefiniował siebie: Jestem Tym, Który Jest. Do Jego istoty należy to, że On Jest. Nikt z nas nie może powiedzieć, że jest bytem koniecznym, możemy być i może nas nie być – nic się nie stanie. A Bóg po prostu jest. Objawia siebie w Starym Testamencie, a nam objawił się przez Osobę Jezusa Chrystusa, który przekazał światu, że Bóg jest naszym Ojcem, że dla każdego z nas jest Miłością Miłosierną, a święta, ojcowska Boża Opatrzność jest nad światem i nad każdym człowiekiem. Syn Boży został posłany, aby nas zbawić.

Tą prawdą powinniśmy żyć. Jednocześnie winniśmy przeżywać wielkie zobowiązanie wynikające z faktu, że Bóg dał nam swojego Syna, „aby każdy, kto w Niego wierzy, nie umarł, ale miał życie wieczne” (J 9, 16). Czy jesteśmy tego dostatecznie świadomi? Na ile jesteśmy ludźmi głębokiej wiary? Jak naprawdę postępujemy w życiu? Czy nasze chrześcijaństwo staje się każdego dnia wartościowsze i bogatsze przez modlitwę i przylgnięcie do Boga? Czy staramy się codziennie bardziej być dziećmi Bożymi? A może nasze chrześcijaństwo rozpływa się gdzieś w pogoni za dobrami tego świata – materialnymi, przyjemnościowymi itp. Może zapomnieliśmy o Ewangelii Jezusa, o Ośmiu błogosławieństwach, o Bożych przykazaniach? Może zapomnieliśmy o tym, że mamy rozwijać się jako dzieci Boże przez udział w Eucharystii. O tym, że niedzielna Msza św. ma kształtować nasze codzienne życie i postępowanie. Że ewangeliczne podejście do drugiego człowieka to podejście z miłością, wyrozumiałością, serdecznością i braterstwem. Czy jako chrześcijanie pamiętamy o tym, że przede wszystkim w naszych rodzinach mamy budować królestwo Boże? Jak to czynimy?

„Ojcze nasz... święć się Imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje...”.

2014-11-20 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Warudni: sytuacja w Iraku jest tragiczna, błagamy o miłosierdzie!

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Keoni Cabral / Foter.com / CC BY

Krew niewinnych nawadnia naszą ziemię. Myślałem, że gorzej już być nie może, ale w ostatnich tygodniach sytuacja stała się jeszcze bardziej dramatyczna. Tak o losie irackich chrześcijan mówi Radiu Watykańskiemu bp Shlemon Warduni, wskazując na szczególnie tragiczną sytuację uchodźców. Chaldejski biskup pomocniczy Bagdadu apeluje zarazem do ludzi dobrej woli o dialog i miłosierdzie, bo bez nich, jak zauważa, nie da się powstrzymać islamistów i przywrócić pokoju.

„Wojna oznacza przegraną. Zwycięstwem jest dialog, ponieważ dzięki niemu osiąga się porozumienie, rozejm, zawieszenie broni… Również bojownicy Państwa Islamskiego mają żony, siostry, matki, dzieci! Dlaczego nie zastanowią się, co by się z nimi stało, gdyby wygnano je z domów? Jak wyglądałoby wówczas ich życie? Jeśli każdy będzie obstawał przy swoim, dojdziemy donikąd – podkreśla bp Warduni. - Trzeba działań, które naprawdę wezmą w obronę niewinnych: kobiety, dzieci, chorych i starców. Przecież nawet muzułmanie mówią, że «Bóg jest miłosierny». Jednak w praktyce brakuje tego miłosierdzia, brakuje serc, które prawdziwie chcą dialogować. Trzeba ludzi, którzy będą mieli odwagę powiedzieć: «dość»; powstrzymają spiralę przemocy i zaczną podnosić nasz kraj z gruzów. Nie ma lepszego narzędzia, niż dialog, spotkanie i miłosierdzie”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję