Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 6

Watykan

Ali Agca odwiedził grób Papieża

Płatny morderca z Turcji w obecności kamer 27 grudnia ub.r. złożył kwiaty na grobie św. Jana Pawła II. Mehmet Ali Agca przyjechał do Watykanu w 31. rocznicę spotkania z Papieżem, który odwiedził swojego niedoszłego zabójcę w rzymskim więzieniu Rebibbia. Agca złożył na grobie Papieża dwa bukiety białych róż. Towarzyszyli mu reporterzy włoskiej agencji prasowej Adnkronos. Zamachowiec twierdzi, że strzelając do Papieża, wypełnił trzecią tajemnicę fatimską.

13 maja 1981 r. Mehmet Ali Agca usiłował zabić Jana Pawła II podczas uroczystości na Placu św. Piotra. Włoski sędzia Ferdinando Imposimato, który przez 25 lat prowadził śledztwo w tej sprawie, stwierdził, że zleceniodawcą było KGB.

UE

Patent na preparat z człowieka

Reklama

Ludzki organizm można wykorzystywać w celach komercyjnych – to jedna z konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Unijny sąd uznał, że niezapłodniona komórka jajowa, która dzieli się w wyniku tzw. partenogenezy, nie jest ludzkim embrionem i nie należy się jej ochrona. Partenogeneza (inaczej: dzieworództwo) to odmiana rozmnażania polegająca na tym, że nowy organizm rozwija się z komórki jajowej, która nie miała kontaktu z plemnikiem. W przypadku ludzi w warunkach laboratoryjnych jest to możliwe, jednak powstała w ten sposób istota rozwija się tylko do pewnego momentu.

Unijny trybunał zajął się tą sprawą ze względu na toczący się w Wielkiej Brytanii proces dotyczący firmy International Stem Cell Corporation (ISCO), która wykorzystuje ludzkie istoty powstałe w wyniku partenogenezy jako źródło komórek macierzystych. Komórki znajdują zastosowanie w produkcji różnych preparatów, a istota, od której się je pobiera, ginie. ISCO chce opatentować wyniki swoich eksperymentów. Teraz będzie mogła to zrobić.

Azja

Katastrofa samolotu pasażerskiego

Samolot malezyjskich linii AirAsia ze 162 osobami na pokładzie 28 grudnia 2014 r. wpadł do morza między wyspami Jawa i Borneo. Pilot lecącej do Singapuru maszyny poprosił o zgodę na zwiększenie wysokości lotu ze względu na pogodę. Kontrola odmówiła, gdyż w pobliżu znajdowały się inne samoloty. Chwilę później pilot nie odpowiedział na wezwanie. W akcji poszukiwawczej wzięło udział co najmniej 30 statków i 21 samolotów.

Ojciec Święty Franciszek

Ekologiczna encyklika

Reklama

Zapowiadana od dłuższego czasu encyklika Franciszka nt. ekologii jest już w praktyce gotowa – twierdzi madrycki dziennik „El País”. Autor artykułu Pablo Ordaz pisze, że dokument, nad którym pracowała od jesieni 2013 r. grupa specjalistów, w tym kardynał kurialny Peter Turkson oraz dwaj argentyńscy teologowie: abp Víctor Manuel Fernández i ks. Carlos María Galli, może się ukazać jeszcze w tym miesiącu.

Ordaz przypomniał, że od początku swego pontyfikatu papież Franciszek wiele uwagi poświęca sprawom ochrony środowiska i walce z „globalizacją obojętności”. Dawał temu wielokrotnie wyraz przy różnych okazjach, m.in. gdy udał się w lipcu 2013 r. w swą pierwszą podróż apostolską poza Watykan na włoską wyspę Lampedusa, która przyjmując przez wiele miesięcy tysiące uchodźców z Afryki Północnej, stała się symbolem dramatu imigracji. Ojciec Święty nigdy nie ukrywał swego wielkiego zatroskania i zainteresowania tym, co uważa za jedno z największych wyzwań ludzkości, czyli „strzeżeniem stworzenia i ekologią”.

KAI/Madryt

Francja

Zmarł najstarszy biskup

Kilkanaście dni przed ukończeniem 105 lat (1 stycznia 2015 r.) zmarł najstarszy biskup świata – Géry Leuliet, emerytowany ordynariusz francuskiej diecezji Amiens w latach 1963-85. Wsławił się tym, że chcąc całkowicie zmienić styl życia i posługi Kościoła, sprzedał nieruchomości diecezjalne i zamieszkał w wieżowcu.

5 lat temu, z okazji swych setnych urodzin bp Leuliet ogłosił na stronie internetowej Konferencji Biskupów Francji refleksję nt. swego długiego życia. Wskazał, że najważniejszym wydarzeniem był dla niego Sobór Watykański II, który przypadł akurat w połowie jego życia. Był to – jego zdaniem – „sobór odnowy”. – Podejmując w tym kontekście obowiązki biskupie, czułem się wezwany, by je wypełniać w tym samym duchu – wyznał bp Leuliet. Pomimo „trudności, kłopotów, trosk i lęków” zawsze czuł przy sobie aktywną obecność Boga, która dawała mu wsparcie.

KAI/Amiens

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję