Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 8

Pożegnanie Starego i powitanie Nowego Roku

Nieszpory dziękczynne za rok 2014 zostały odprawione na Jasnej Górze 31 grudnia, pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. Nieszpory były połączone z modlitwą przebłagalną i wynagradzającą za wszelkie zło, które miało miejsce w kończącym się roku, jak również z prośbą o błogosławieństwo na nowy rok. W kazaniu bp Długosz przypomniał najważniejsze wydarzenia 2014 r. Wymienił m.in.: kanonizację Jana Pawła II, wybuch wojny na Ukrainie, działania przeciw chrześcijanom na całym świecie, podróże apostolskie papieża Franciszka i jego wizytę w Parlamencie Europejskim, sprawę prof. Bogdana Chazana, wybór abp. Wojciecha Polaka na prymasa Polski i abp. Stanisława Gądeckiego na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zmiany na scenie politycznej, sukcesy Polaków w sporcie, odejście do Pana aktorki Anny Przybylskiej.

Reklama

Na zakończenie Nieszporów o. Ignacy Rękawek, kustosz Jasnej Góry, przedstawił liczbowe podsumowanie działalności jasnogórskiego klasztoru w 2014 r.

W noc sylwestrową, dokładnie o północy, w Bazylice Jasnogórskiej rozpoczęła się Pasterka noworoczna pod przewodnictwem bp. Długosza. – Idziemy ufni za pasterzami do Betlejem – powiedział w homilii. – To niezwykłe wyróżnienie, że jako pierwsi z mieszkańców ziemi pasterze betlejemscy zobaczyli prawdziwego Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata – Jezusa Chrystusa. Najpierw jednak dostrzegli Maryję, Matkę pochyloną nad Dzieciątkiem. To Ona – Najświętsza Matka staje się jakby bramą prowadzącą do Jezusa. Nowy rok jest początkiem nowej drogi. Stajemy przed niewiadomą naszych losów. Bóg ofiarowuje nam czas jak wielki skarb, aby człowiek nim gospodarzył, pomnażał talenty i dobro Bogu na chwałę i ludziom na pożytek – mówił bp Długosz.

Życzenia noworoczne zebranym wiernym złożył przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Zapowiedzi

10 stycznia – 7. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

10-18 stycznia – Nowenna do św. Pawła Pierwszego Pustelnika, tzw. Pawełki

18 stycznia, godz. 16.15 – zakończenie Pawełek połączone z błogosławieństwem dzieci

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję