Reklama

W pierwszą rocznicę śmierci

Wojciech Kilar obdarzył nas swoją muzyką

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 11

W pierwszą rocznicę śmierci Wojciecha Kilara na Jasnej Górze została odprawiona Msza św. w intencji kompozytora. Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Reklama

– To w zeszłym roku, 29 grudnia, Pan zawołał go do siebie. Po pięknym, bogatym, a z drugiej strony – prostym życiu stanął przed Panem wielki czciciel Matki Bożej, piewca Jasnogórskiej Pani, niejako domownik Jasnej Góry i tego klasztoru – tak sam się nazwał i wielekroć przyznawał, że Jasna Góra i klasztor paulinów to jego drugi dom. Tak ukochał Matkę Bożą, tak bardzo mocno związał z Nią swoje życie, również swoją twórczość – powiedział, witając zgromadzonych, o. Sebastian Matecki, paulin. W 2007 r., w 75. rocznicę swych urodzin, Wojciech Kilar powiedział: „Jasnej Górze zawdzięczam właściwie wszystko. Zawdzięczam to, że życie moje potoczyło się tak, jak się potoczyło, życie jako człowieka, a także jako kompozytora. Tu się dzieje tyle wielkich cudów, tyle wielkich uzdrowień, tyle wielkich nawróceń, że właściwie wstyd mówić o tych moich drobnych sprawach, ale przy tych cudach są takie małe, skromne cuda jasnogórskie, jak ten, który mnie tutaj spotkał ponad ćwierć wieku temu, taki na miarę mojej skromnej osoby” – przypomniał o. Matecki.

– Drogi Panie Wojciechu, zakochany byłeś w dwóch kobietach, w swojej żonie i w Matce Bożej, i te dwa domy, katowicki i częstochowski, ciągle cię łączyły – mówił w homilii bp Antoni Długosz. – Jesteś jednym z najwybitniejszych polskich współczesnych kompozytorów, chociaż rok temu odszedłeś do wieczności... W modlitwie uczestniczyli m.in.: Marcin Krupa – prezydent Katowic, Joanna Wnuk-Nazarowa – dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz przyjaciele śp. Wojciecha Kilara, a wśród nich Zdzisław Sowiński, fotograf i reżyser z Częstochowy.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję