Reklama

Szabat – czas dla Boga

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 50

[ TEMATY ]

Niedziela Młodych

Urszula Buglewicz

Modlitwa przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie

Modlitwa przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie

Będąc w Jerozolimie, bardzo mocno mogłam doświadczyć, czym jest czas dla Boga. Szabat w tradycji żydowskiej jest zaiste cymesem całego tygodnia. Zamknięte są sklepy żydowskie, muzea, a komunikacja miejska zastyga na więcej niż 24 godziny. W austriackiej kawiarence, w której nieraz miałam dyżur jako wolontariuszka, szabat był dniem wymagającym największego wysiłku w obsłudze gości.

Reklama

Świętowanie szabatu przez Żydów może być inspirujące dla refleksji nad świętowaniem chrześcijańskiego dnia Pańskiego. Siódmy dzień w judaizmie stanowi rzeczywistość poświęconą Bogu. Należy zatem zrezygnować z wszelkiej pracy i z innych czynności, które wymagają wysiłku fizycznego. W Torze, czyli pierwszych pięciu księgach Biblii, nakaz odpoczynku odnosi się do całej wspólnoty tworzącej ówczesny dom. Była to zatem szeroko rozumiana rodzina, niewolnicy, obcy oraz zwierzęta. Podstawą do świętowania szabatu w Księdze Wyjścia jest odpoczynek Boga po sześciu dniach stworzenia (por. Wj 20, 11).

Ważnym elementem szabatu jest kwestia przemiany. Przemianie ulega człowiek, który winien się przygotować, aby godnie wyjść na spotkanie Królowej Szabat. Stąd też Żydzi ubierają się w najładniejsze ciuchy. Włosy niezamężnych kobiet są pięknie uczesane. Żamężne natomiast noszą różnie zdobione czepki, chusty lub kapelusze. Do tego dochodzi jeszcze biżuteria i makijaż. Mężczyźni przed szabatem dokonują rytualnego obmycia. Posiłki szabatowe składają się z najsmaczniejszych potraw wykonanych z najlepszych jakościowo produktów. Spożywa się je wspólnie, w atmosferze radości. Na czas szabatu zapomina się o wszelkich kłopotach, a rozmowy uzupełniane są śpiewem psalmów.

Szacunek, jakim darzony jest szabat, skłania do przemyślenia postawy wobec niedzieli. Podstawowym zadaniem chrześcijanina nie jest zarzucenie pracy, ale przede wszystkim udział w niedzielnej Eucharystii, do której warto przygotować się od strony zewnętrznej przez odświętny ubiór, jak i wewnętrznej przez sakrament pojednania czy też uprzednie zapoznanie się z czytaniami mszalnymi chociażby na stronie www.niedziela.pl.

2015-01-07 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrystus – Żyd i Chrześcijanin

Niedziela Ogólnopolska 2/2015, str. 50

[ TEMATY ]

Żydzi

Niedziela Młodych

Graziako/Niebudek/Niedziela

Jest Ksiądz obecnie jedynym infułatem Żydem – powiedziałem do ks. inf. Grzegorza Pawłowskiego, polskiego Żyda i kapłana katolickiego, który obecnie pracuje w Izraelu. Na co mi odpowiedział: Infułat to jeszcze nic. Jeden z naszych został nawet Synem Bożym!

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Granica

2021-09-28 09:40

[ TEMATY ]

komentarz

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Najłagodniej mówiąc, z zażenowaniem i niedowierzaniem obserwuję zachowanie części polityków partii opozycyjnych, którzy wobec zaistniałego kryzysu na granicy z Białorusią, włączyli się jawnie, w słowie i czynie w wymierzony przeciwko Polsce scenariusz drugiej strony.

Państwo, niezależnie od posiadanych prerogatyw, cech, przywilejów czy monopoli, jest konstruktem prawnym. Działa wewnątrz w zakresie swoich systemów, norm, ustaw oraz nadrzędnej nad nimi konstytucji. W środowisku zewnętrznym działa według prawa międzynarodowego, które nie tylko reguluje relacje z innymi państwami, ale - co pierwotne - sankcjonuje byt państwa, właśnie jako podmiotu w tym środowisku prawnym. Aby to było możliwe, państwo musi spełniać kilka podstawowych kryteriów wyznaczonych w międzynarodowych normach: mieć stałą ludność, suwerenną władzę, zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe, co materializuje uznanie z drugiej strony oraz - co ważne szczególnie dla tego komentarza - określone terytorium, oddzielone od innych granicą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję