Reklama

Niedziela Częstochowska

Przez muzykę do Boga

Niedziela częstochowska 2/2015, str. 7

[ TEMATY ]

muzyka

koncert

Beata Pieczykura

Chór "Cantilena"

Chór

Najważniejsze jest przygotowanie serca, by Chrystus mógł się w nim narodzić, w rodzinach, miejscu pracy, wypoczynku – mówił ks. prał. Roman Szecówka, proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie 21 grudnia ub.r. podczas wieczornej Mszy św. Zwracając uwagę na bliskość świąt Bożego Narodzenia, Ksiądz Proboszcz powiedział: – Chciejmy – jak Maryja służebnica Pańska – odpowiedzieć Bogu „tak”, fiat, niech mi się stanie, Boże, według tego, co Ty ode mnie oczekujesz. Matka Boża jest bowiem wzorem posłuszeństwa, ufności i zawierzenia.

Wyrazem oczekiwania na przyjście Sprawiedliwego, „Tego, co ma być zesłany” i miłości do Najświętszej Maryi Panny był koncert w wykonaniu Parafialnego Chóru Mieszanego „Cantilena” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. W pierwszej części zaprezentował on pieśni adwentowe: utwory a cappella („Jak mam powitać Ciebie” – chorał Jana S. Bacha, „Przecudny Kwiecie” – kompozycję Jana Maklakiewicza i dwie pieśni tradycyjne – „Mądrości” oraz „Grzechem Adama”), w drugiej utwory inspirowane muzyką dawną („Jako róża” – kompozycja XV-wieczna, „O Matko miłościwa” – melodia z XVI wieku, „Zdrowaś bądź Maryja” – współczesnego kompozytora Henryka Góreckiego, „Gwiazdo Morza Głębokiego” – opracowanie Marcina Lauzera, organisty jasnogórskiego).

Reklama

W tym miejscu warto przybliżyć historię chóru. Powstał w 2001 r. w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie z inicjatywy proboszcza ks. Franciszka Dylusa. Dyrygentami byli Janusz Leszto i Stanisław Zaskórski. Od 2008 r. pracuje z nim chórmistrz Mariola Jeziorowska. Koncertował w parafiach, wielokrotnie na Jasnej Górze oraz przygotował oprawę muzyczną transmisji telewizyjnej Mszy św. z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Od powstania do dziś skład osobowy chóru jest praktycznie stały. Jest on laureatem pierwszych nagród na Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Koziegłówkach w 2013 r. i V Regionalnym Przeglądzie Pieśni Kalwaryjsko-Pasyjnej w Praszce w 2014 r.

„Cantilenę” wspiera i mobilizuje do koncertowania Ksiądz Proboszcz, który na zakończenie koncertu, dziękując za ucztę duchową, zachęcił osoby obdarzone talentem do tego, by zasiliły szeregi chóru, aby w ten sposób rozwijały uzdolnienia otrzymane od Stwórcy.

Tego wieczoru śpiew chóru „Cantilena” płynący z serca do serca prowadził zebranych do krainy łagodności i radości, budował jedność wspólnoty parafialnej oraz uczył umiłowania Boga i bliźniego. Ten dar ubogacił duchowo zarówno publiczność, jak i chórzystów, przypomniał wszystkim, że blask Nowonarodzonego oświetla tych, którzy się do Niego zbliżają.

2015-01-09 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siła i piękno akatystu

Niedziela warszawska 50/2014, str. 4

[ TEMATY ]

modlitwa

muzyka

Artur Stelmasiak

Akatyst jest modlitwą coraz bardziej popularną w Kościele katolickim. Podobnie jak ikony, łączy chrześcijan ze Wschodu i z Zachodu

Akatyst jest modlitwą coraz bardziej popularną w Kościele katolickim.
Podobnie jak ikony, łączy chrześcijan ze Wschodu i z Zachodu

Wszystko zaczęło się od modlitwy przed ikoną Matki Bożej. Gdy w jednym z kościołów Konstantynopola, zmęczony przedłużającym się czuwaniem mnich pogrążył się we śnie, ukazała mu się Maryja. W widzeniu podała mu zwój i poleciła, by go połknął. Mnich spełnił jej prośbę i natychmiast został obdarzony pięknym głosem oraz darem poetyckim. Gdy następnego ranka Roman Melodos – lub, jak nazywają go prawosławni, Sładkopiewiec, czyli ten, który „słodko śpiewa” – obudził się, wyszedł na ambonę z hymnem ku czci Matki Bożej na ustach – z Akatystem. Był to dzień Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Zimbabwe: niezaszczepieni nie mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych

2021-09-16 14:07

[ TEMATY ]

Zimbabwe

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Decyzja rządu ma na celu skłonienie obywateli do przyjmowania szczepionki. Dotychczas obowiązkiem szczepień objęto urzędników i nauczycieli. Szczepienie konieczne jest również, aby móc sprzedawać na targu, korzystać z sal sportowych, pójść do restauracji i zdawać egzaminy na uczelni.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję