Reklama

Niedziela Małopolska

Oj, Maluśki, Maluśki...

Finał VIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Kielce 2014 odbył się w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny. Dedykowany był śp. ks. Piotrowi Klimczykowi, twórcy Festiwalu

Niedziela kielecka 2/2015, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

kolęda

TER

Bp Jan Piotrowski wręcza nagrody zwycięzcom Festiwalu

Bp Jan Piotrowski wręcza nagrody zwycięzcom Festiwalu

W tym roku w Festiwalu uczestniczyły 144 „podmioty wykonawcze”. Ich liczba świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu Festiwalem oraz o spełnieniu podstawowych celów, jakimi są poznawanie bogatej polskiej tradycji kolędniczej, jak również uwrażliwienie, przede wszystkim młodych ludzi, na jej piękno.

Eliminacje odbywały się przez trzy dni w Szkole Katolickiej św. Stanisława Kostki. W tym roku dyrektorem festiwalu został ks. Andrzej Waligórski, a w skład jury weszła Urszula Frączyk, siostra ks. Piotra Klimczyka. Koncert rozpoczął się kolędą „Oj, Maluśki, Maluśki” w wykonaniu Wiktora Zwierzyńskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Daleszycach. Następnie zaprezentowali się laureaci Festiwalu. – Wciąż dążymy do czegoś doskonalszego. Zostało nam powierzone trudne zadanie, ponieważ to, co robił ks. Piotr, było niesamowite. Robił to sam. Dziś szukamy ludzi, którzy nam pomogą i znajdujemy takich. Wiele osób mówiło, żeby nie kontynuować koncertów, ponieważ zabrakło postaci, która je stworzyła. Uważam jednak, że ludzie żyją w dziełach, i dlatego podjęliśmy tę inicjatywę – mówi ks. Andrzej Waligórski.

Reklama

Na zakończenie Festiwalu głos zabrał bp. Jan Piotrowski, który podziękował wszystkim za zorganizowanie tej wyjątkowej imprezy artystycznej. – Chciałbym wyrazić swoje uznanie dla wszystkich, którzy tworzą Festiwal im. ks. Piotra Klimczyka. Byłem bardzo zasmucony na początku mojej obecności w Kielcach, gdy dowiedziałem się o śmierci tego utalentowanego kapłana. (...) Ale widocznie był potrzebny tam, w Bożej orkiestrze, w Bożych chórach, jako Boży muzyk. Zostawił po sobie tak piękne ślady – mówił Biskup, dodając, że życzy wszystkim organizatorom, wykonawcom, aby ks. Piotr był trwałym śladem inspirującym do rozwijania talentów.

Festiwal zakończył występ zespołu „Józefowe Kwiatki” i wręczenie nominacji do konkursu w Będzinie. Jednym ze sponsorów Festiwalu była „Niedziela Kielecka”.W kategorii soliści do lat 13 pierwsze miejsce zajął Wiktor Zwierzyński. W kategorii soliści powyżej lat 13 główną nagrodę odebrała Sylwia Zelek. Najlepszym zespołem do lat 13 okazał się zespół „Dwudziestka Piątka” z Kielc, a w kategorii wyższej zespół „Konsonans”. W kategorii zespoły ludowe pierwsze miejsce zajęło „Echo Łysicy” z Bielin, a w kategorii chóry – „Dziki Chór” z Kielc. Grand Prix zdobyła grupa teatralna „Cymes”.

2015-01-09 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wieczór polski” w sokołowskiej konkatedrze

Niedziela podlaska 21/2018, str. VI

[ TEMATY ]

koncert

Sokołowski Ośrodek Kultury

Tegoroczny cykl „Mazowsze w Koronie” związany jest z obchodami jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Tegoroczny cykl „Mazowsze w Koronie” związany jest z obchodami
jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Sokołowie Podlaskim był wieczorny uroczysty koncert symfoniczny „Wieczór polski”. W kościele konkatedralnym pw. Niepokalanego Serca NMP orkiestra Sinfonia Viva z dyrygentem Tomaszem Radziwonowiczem i światowej sławy pianistą Karolem Radziwonowiczem na czele zainaugurowała 15. edycję festiwalu „Mazowsze w Koronie” organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i partnerów z Mazowsza w zabytkach architektury mazowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję