Reklama

Niedziela Lubelska

W służbie „Deo et Patriae”

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II obchodziła jubileusz 96-lecia istnienia swojej Alma Mater

Niedziela lubelska 2/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka M. Kowalczyk

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył kard. Kurt Koch

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył
kard. Kurt Koch

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Ksiądz Kardynał, odnosząc się do Adwentu, w homilii zwrócił uwagę, że wypełniony nadzieją czas oczekiwania we współczesnym świecie nosi raczej znamiona „antyadwentu”. Za papieżem Benedyktem XVI powtórzył, że winny temu jest grzech pierworodny, który przypomina „kroplę trucizny w człowieku”. Papież mówił w tym kontekście o zanieczyszczonej rzece, która zatruła historię człowieka i całej ludzkości; co więcej, dzieje się tak do dziś. – Kropla ta została szczególnie wsączona w relację między człowiekiem a Bogiem. Zatruwa ona również relacje między ludźmi – mówił kard. Koch. Kaznodzieja wskazał na Maryję jako Tę, z którą „pojawia się nowy człowiek, odtruty z grzechu pierworodnego, oczyszczony w swoich relacjach”. Matka Jezusa staje się także prototypem Kościoła, a ten odnajduje w Niej swoją pełną realizację. Ksiądz Kardynał podkreślał, że Kościół jest tym samym i maryjny, i apostolski. Takie ujęcie staje się wyzwaniem do tego, by nieść pozostałym ludziom czystą, krystaliczną wodę. To zadanie ma być szczególną misją Kościoła, „który nie może pływać po brudnych rzekach, ale ma pływać po odtrutych rzekach łaski”.

Reklama

Drugą częścią obchodów była uroczystość wręczenia złotego dyplomu kard. Kochowi. Uczestniczyli w niej, m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz oraz przedstawiciele Kościoła, samorządów, instytucji i innych uczelni. Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił wyjątkowość dnia, który mając tak wiele znaczeń, odnosi do początków uniwersytetu. – KUL, celebrując swój jubileusz wierny dewizie „Deo et Patriae”, wyróżnia teologa, naukowca, ale nade wszystko kapłana i orędownika jedności chrześcijan. W dowód uznania za wybitne osiągnięcia na polu nauk teologicznych, za promowanie dzieła jedności chrześcijan, a także za wytyczanie kierunku działalności pastoralnej Kościoła katolickiego we współczesnym świecie, uniwersytet honoruje kard. Kurta Kocha – mówił Ksiądz Rektor.

W laudacji ks. dr hab. Przemysław Kantyka podkreślał zaangażowanie kard. Kocha w pracę na rzecz ekumenizmu. – Pracę ekumeniczną Ksiądz Kardynał podjął z wielkim zaangażowaniem, stając się ze strony Kościoła katolickiego ambasadorem sprawy jedności chrześcijan. Czyni to z wielką odwagą i wielką mądrością, daleki zarówno od nieuprawnionego optymizmu skłonnego do pomijania istotnych różnic w wierze, jak i od pesymistycznej rezygnacji, wyrażającej się w usztywnianiu stanowiska tam, gdzie nie idzie o sprawy istotowe. Jest więc człowiekiem dialogu, opartego na zdrowych zasadach, prowadzonego w prawdzie i miłości – mówił.

Dziękując za wyróżnienie, kard. Koch wyraził swoje zdumienie faktem, że kraj tak katolicki czyni tak dużo dla ekumenizmu. W zasadniczej części prelekcji, dotyczącej perspektyw dialogu ekumenicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym, podkreślał, że oba Kościoły posiadają „tę samą strukturę początków, co oznacza, iż wszyscy jesteśmy kościołem początków”. Przypomniał także drogę dwustronnego dialogu ekumenicznego między wspólnotami, zapoczątkowanego przed pięćdziesięciu laty. Apelował, by dialog ekumeniczny był dialogiem miłości i dialogiem prawdy. – Nie ma miłości bez prawdy i odwrotnie. Dialog miłości jest w rzeczywistości przestrzenią życiową, w której może rozprzestrzeniać się dialog prawdy – podkreślał.

2015-01-09 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźmy drogą Błogosławieństw

Niedziela świdnicka 27/2017, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

przedszkole

Ks. Marcin Gęsikowski

Nie idźmy ku szczęściu drogą wskazaną przez świat, lecz ufając Jezusowi Chrystusowi podążajmy drogą „Błogosławieństw”, gdyż Bóg jest zawsze po stronie pokornych, cichych, płaczących, miłosiernych, pokój czyniących, prześladowanych, doświadczanych przez niesprawiedliwych – podkreślał bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki przewodniczył 12 czerwca Mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Świdnicy podczas jubileuszu 25-lecia Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję