Reklama

Niedziela Lubelska

Nowy doktor honoris causa KUL

Kard. Francesco Coccopalmerio, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, otrzymał tytuł doktora honoris causa KUL

Niedziela lubelska 2/2015, str. 5

[ TEMATY ]

kardynał

nagroda

Agnieszka M. Kowalczyk

Kard. Francesco Coccopalmerio otrzymał tytuł doktora honoris causa KUL

Kard. Francesco Coccopalmerio otrzymał tytuł
doktora honoris causa KUL

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, witając gości 8 grudnia 2014 r., podkreślał wyjątkowość wydarzenia i znaczenie nadania tytułu. Wskazywał, iż w całej, niemal stuletniej historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zwyczaj wyróżniania doktoratem honorowym utrwalił się. – Tą najwyższą godnością akademicką nasz uniwersytet honoruje osoby zasłużone w nauce, religii i kulturze, odznaczające się niekwestionowanym autorytetem i postawą moralną – podkreślał. Ksiądz Rektor wyraził radość, że kolejną postacią, która wiąże się w ten sposób z lubelską wszechnicą, jest kard. Coccopalmerio – ceniony i zasłużony pasterz Kościoła katolickiego, człowiek oddany najwyższym wartościom, zaangażowany w upowszechnianie i roztropną reformę prawa kanonicznego. Jak czytamy w uchwale, kard. Francesco Coccopalmerio przez kierowanie pracą Papieskiej Rady Tekstów Prawnych wnosi wielki wkład w kształtowanie Kościoła jako wspólnoty, w której zbawienie dusz jest najwyższym prawem; jako kardynał i kanonista staje w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej oraz chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny; aktywnie obecny w środowisku polskich kanonistów, promuje ich dorobek naukowy w Stolicy Apostolskiej oraz w ośrodkach naukowych całego świata.

Reklama

Przybliżając postać uhonorowanego kardynała, ks. prof. Józef Krukowski przypomniał, że laureat urodził się we Włoszech w 1938 r. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Montiniego, późniejszego papieża Pawła VI. Ukończył studia doktoranckie z zakresu prawa kanonicznego oraz prawa, a także uzyskał licencjat z teologii moralnej. Ks. prof. Krukowski zwrócił uwagę na cztery zasadnicze obszary odpowiedzialności kard. Coccopalmerio w kontekście prac wykonywanych przez niego jako przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Kardynał odpowiedzialny jest za dokonywanie autentycznej wykładni norm prawnych zawartych w Kodeksie Prawa Kanonicznego – dla Kościoła łacińskiego i w Kodeksie Kanonów Kościołów Wschodnich; za kontrolę aktów prawnych stanowionych przez inne dykasteria Kurii Rzymskiej; za wydawanie orzeczeń; oraz za udzielanie opinii doradczych i wyjaśnianie wątpliwości dotyczących sprawowania władzy wykonawczej. Laudator podkreślił też zaangażowanie Księdza Kardynała w dyskusję nad aksjologicznymi aspektami prawa. – Godność doktora honoris causa jest wyrazem naszego uznania dla twoich wybitnych osiągnięć w pracy organizacyjnej i naukowej, a jednocześnie naszej głębokiej wdzięczności za wkład do pracy dla dobra wspólnego osoby ludzkiej, odkupionej przez Chrystusa – podkreślał ks. Krukowski.

Po przyjęciu tytułu kard. Coccopalmerio wygłosił referat nt. tożsamości prawa kanonicznego. Poruszył w nim problematykę związaną z postrzeganiem prawa przez osobę oraz relację w stosunku do jego norm. Jak podkreślał, prawo kanoniczne, podobnie jak prawo w sensie ogólnym, niełatwo jest pojmowane jako przedmiot miłości. Postulował, by powrócić do pierwotnego sensu i odzyskać szacunek do prawa, a w związku z tym umiłować je. Zaznaczył przy tym, że nie zrozumie się norm prawa bez zrozumienia obowiązku, tego zaś nie zrozumie się bez zrozumienia prawa i bez zrozumienia osoby. Wnioskując, stwierdził, że tam gdzie istnieje prawo, istnieje także obowiązek; „nie istnieje obowiązek poszanowania i świadczenia dobra, ale istnieje osoba, która ma życiową konieczność poszanowania i świadczenia dobra”; a obowiązek stanowi odpowiedź jednej osoby na prawo drugiej osoby.

2015-01-09 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska siostra z Aleppo uhonorowana nagrodą szefa Caritas Polska

[ TEMATY ]

Caritas

nagroda

caritas.pl

Siostra Urszula Brzonkalik - Franciszkanka Misjonarka Maryi, posługująca w Aleppo - została uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora Caritas Polska. S. Urszula aktywnie uczestniczy w realizacji w Syrii programu Caritas Polska "Rodzina Rodzinie".

Siostra Urszula od lutego 2015 r. pełni posługę w syryjskim Aleppo, w Konwencie Franciszkanek Misjonarek Maryi. Razem z kilkoma innymi siostrami dzieli tragiczny los z mieszkańcami miasta i niesie im pomoc. Przy klasztorze działa kuchnia codziennie żywiąca osiem tysięcy ludzi. Siostry służą też pociechą, radą, wsparciem duchowym i psychicznym ludziom wyczerpanym trwającym od lat oblężeniem miasta podzielonego na strefy kontrolowane przez siły rządowe i rebelianckie.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. zainaugurowała święto Wojsk Obrony Terytorialnej

2021-09-26 16:25

[ TEMATY ]

terytorialsi

Wojska Obrony terytorialne

DWOT

W obchodzone dziś święto Wojsk Obrony Terytorialnej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy formacji. Eucharystii przewodniczył ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego. Po zakończeniu Mszy św. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia sztandarów pięciu brygadom WOT oraz Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Na początku Mszy św. Do katedry wprowadzony został sztandar WOT i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Ks. płk Bogdan Radziszewski odczytał przesłanie abp. Józefa Guzdka administratora Ordynariatu Polowego, uczestniczącego w dorocznym spotkaniu środowisk policyjnych na Jasnej Górze, odczytał ks. płk Radziszewski. Abp Guzdek dziękował żołnierzom WOT za ofiarną służbę na rzecz Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję