Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki z wizytą u hutników

Niedziela legnicka 2/2015, str. 4

[ TEMATY ]

spotkanie

Szczepan Knap

Bp Zbigniew Kiernikowski spotka się z hutnikami

Bp Zbigniew Kiernikowski spotka się z hutnikami

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odwiedził Hutę Miedzi „Legnica”. Spotkał się z pracownikami i dyrekcją największego zakładu pracy w Legnicy.

Po zaznajomieniu się ze specyfiką i historią huty Ksiądz Biskup odwiedził najważniejsze jej wydziały, poznając cały proces technologiczny produkcji miedzi. Zobaczył kluczowe elementy procesu produkcyjnego – przede wszystkim Wydział Rafinacji Ogniowej, gdzie następuje wytop anod miedzianych, Wydział Elektrorafinacji oraz Wydział Ciągłego Odlewu Miedzi.

Reklama

Artur Więznowski, dyrektor naczelny KGHM Polska Miedź SA Oddział Huta Miedzi „Legnica”, zauważył, że Księdza Biskupa interesowały przede wszystkim warunki pracy pracowników oraz ich przyszłość. Pytał również o perspektywy huty, jako jednostki organizacyjnej oraz o umiejscowienie jej w strukturach KGHM.

Ksiądz Biskup pierwszy raz odwiedził hutę w Legnicy, jednak procesy technologiczne w takim zakładzie nie są mu obce. Wspominał, że będąc jeszcze studentem Politechniki Poznańskiej, przez miesiąc pracował w tamtejszej odlewni. – Była to, oczywiście, zupełnie inna produkcja, innego typu, ale pewne podobieństwo jednak istnieje. Jestem pełny uznania dla całej technologii, którą tutaj zobaczyłem. Życzę wszystkim pracownikom, aby to, co człowiek tutaj robi z darami, jakie wydobywa z ziemi, dawało wszystkim dużą satysfakcję i służyło do tego, co człowiekowi pomaga żyć w pokoju i wygodzie. W tym wszystkim, co nazywamy przestrzenią życia, w której człowiek może siebie realizować jako stworzenie Boże, będąc jednym z tych, którzy potrafią z tego stworzenia korzystać w taki sposób, że je przerabia i modyfikuje.

Przedświąteczna wizyta Biskupów legnickich staje się powoli małą tradycją. Kilka lat temu zakład odwiedził poprzedni biskup legnicki Stefan Cichy. Jak mówi Artur Więznowski, można powiedzieć, że ta wizyta, jest pewną kontynuacją bardzo dobrego zwyczaju utrzymania kontaktu między diecezją legnicką a zakładem. – Jest zapowiedzią nowych działań duszpasterskich, których celem jest dobro duchowe ludzi stanowiących wspólnotę legnickich hutników – dodał.

Warto wiedzieć, że w Hucie Miedzi „Legnica” zatrudnionych jest ponad 900 osób z całego regionu. Rocznie wytwarzanych jest ponad 100 tys. ton wysokiej jakości miedzi elektrolitycznej.

2015-01-09 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie autorskie

Co znaczy żyć wiarą dla antyterrorysty, komandosa, żołnierza, ratownika TOPR czy WOPR, alpinisty, strażaka czy policjanta? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, przyjdź na spotkanie autorskie z Mateuszem Pietrzakiem, autorem "Bożej kompani", "Blogobojnych, czyli o nowych mediach w Kościele" oraz najnowszej książki "Myśli Bożego komandosa", która ukazała się na początku tego roku. Spotkanie odbędzie się 1 marca o godzinie 16:30 w Księgarni Świętego Pawła w Lublinie przy ul. Królewskiej 6.

"Boża kompania" opisuje historie mężczyzn, którzy odnaleźli swoje miejsce w Kościele. Dla nich być żołnierzem Chrystusa oznacza z pasją wykonywać swoją pracę, nierzadko narażając własne życie. Codziennie walczyć ze swoim zmęczeniem, stresem, zniechęceniem. Walczyć o czas dla rodziny, o czas na modlitwę, czas dla innych.... Mateusz Pietrzak w swojej książce kładzie kres myśleniu, że Kościół to miejsce tylko dla kobiet. Przedstawia silnych mężczyzn, którzy wybrali Jezusa jako najlepszą drogę życia. To On każdego dnia uczy ich, co znaczy być prawdziwym mężczyzną.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję