Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na ratunek katedrze

Niedziela sosnowiecka 2/2015, str. 6

[ TEMATY ]

pożar

pomoc

katedra

Piotr Lorenc

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

Uczniowie przekazują bp. Grzegorzowi Kaszakowi czek z wypisaną kwotą zebraną na remont katedry

„Dziesiątka” zbudowała nie tylko postawę ofiarności wśród uczniów sosnowieckich szkół, ale także zainteresowanie dziedzictwem kulturowym – szczególnie zabytkami sztuki sakralnej. Wszystko przez akcję o nazwie „Dziesiątka buduje”, którą wymyśliła Małgorzata Wierzbicka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu. Projekt, nad którym patronat medialny roztoczyła „Niedziela Sosnowiecka”, zakładał podjęcie współpracy wszystkich sosnowieckich szkół podstawowych w celu pozyskania funduszy na ratowanie bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, strawionej pożarem, a także przybliżenie uczniom wagi dziedzictwa kulturowego.

Forma i sposób działania był dowolny, uzależniony tylko od możliwości i kreatywności nauczycieli i uczniów danej placówki. Dlatego też w sosnowieckich szkołach odbyły się specjalne lekcje, pogadanki, wyświetlano filmy historyczne, organizowano quizy, a nawet wyjazdy do katedry, by pokazać jak cenny skarb uległ zniszczeniu i ilu trzeba starań, by przywrócić dawny blask kościołowi. Kościołowi, który jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także miejscem, w którym znajdują się bezcenne malowidła m.in. Włodzimierza Tetmajera, który jest także kuźnią patriotyzmu, o czym informują granitowe tablice na murach świątyni.

Reklama

Finał akcji odbył się 19 grudnia 2014 r. w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 10. Wtedy to zebrana kwota – w sumie 10 166 zł – została przekazana na ręce bp. Grzegorza Kaszaka i ks. kan. Jana Gaika, proboszcza bazyliki katedralnej. Zakończenie akcji ubogaciła „Wieczernica jasełkowa” w wykonaniu uczniów SP nr 10 oraz wręczenie pamiątkowych dyplomów wszystkim uczestnikom projektu.

– Przybyłem do was z potrzeby serca, bowiem szkoła wykazała się wspaniałą inicjatywą – powiedział bp Grzegorz Kaszak. – Chodzi mianowicie o ratowanie perły Zagłębia Dąbrowskiego – kościoła katedralnego. Tak jak niegdyś świątynia była w rękach osób, które ją budowały i przyczyniały się do jej wspaniałego wystroju, tak dzisiaj, po pożarze, kościół jest w naszych rękach i od nas zależy czy uda się nam uratować świątynię i unikatowe, bezcenne malowidła krakowskich artystów. Wierzę, że nam się to uda, choć nie jest to łatwe zadanie. Ale wasza postawa mnie do tego przekonuje – powiedział do uczniów, rodziców i dyrektorów szkół biorących udział w projekcie bp Grzegorz Kaszak.

Zadowolenia z przeprowadzonej akcji nie krył ks. kan. Jan Gaik: – Dziękuję uczniom i nauczycielom za włączenie się w dzieło odbudowy naszej świątyni. Naprawa kościoła przerasta możliwości parafii i gdyby nie pomoc setek ludzi dobrej woli, takich jak wy, kościoła nie udałoby się uratować. A tak to prace zabezpieczające idą pełną parą. Przymierzamy się do odbudowy dachu. Powstała już więźba nad prezbiterium i bocznymi kaplicami. Prace trwają, ale powtarzam, tylko dzięki wsparciu ludzi dobrej woli – podkreślił ks. Jan Gaik.

Reklama

W zakończeniu projektu wzięła udział Iwona Szumilas-Kasińska, która na początku grudnia 2014 r. była jeszcze dyrektorem sosnowieckiego Gimnazjum nr 16 biorącego udział w akcji, a pod koniec grudnia została pełnomocnikiem prezydenta Sosnowca ds. oświaty. – Jako doświadczony pedagog, zaangażowany w działalność charytatywną muszę powiedzieć, że Ksiądz Biskup zawsze może liczyć na sosnowiecką młodzież, bo szkoła ma nie tylko uczyć, ale również wychowywać. A wychowuje się najlepiej poprzez zaangażowanie młodych ludzi w konkretne zadania, tak jak miało to miejsce w przypadku projektu „Dziesiątka buduje” – powiedziała Iwona Szumilas-Kasińska.

Podsumowując akcję Małgorzata Wierzbicka – dyrektor SP nr 10 powiedziała, że sama się dziwi, że w tak krótkim czasie udało się zmobilizować tak wiele sosnowieckich szkół i że udało się zebrać tak dużą kwotę. – Nasza akcja nie była tylko lekcją historii i obywatelskich obowiązków. Pragnęliśmy uwrażliwić uczniów na otaczające nas piękno zabytków. I śmiem twierdzić, że nam się to udało. Mam nadzieję, że zasiane ziarno przyniesie ewangeliczny plon – powiedziała Małgorzata Wierzbicka.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rektor PMK o pożarze w Notre-Dame: może to jakiś znak dla Kościoła i świata

[ TEMATY ]

pożar

Paryż

katedra Notre‑Dame

Skitterphoto/pixabay.com

- Wczoraj w Paryżu na naszych oczach płonęła katedra Notre Dame, ta tragedia na całym świecie wywołała spontaniczny odruch solidarności, duchowej łączności i modlitwy. Pytamy się dlaczego to się stało, nie znamy przyczyn tego pożaru. Może to jakiś znak dla Kościoła, dla świata – mówi rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ks. Bogusław Brzyś.

Rektor PMK we Francji zaprasza dziś, o godz. 18.30, na Mszę św. do polskiego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde” w Paryżu. „W tym czasie my, chrześcijanie, mamy w sercu silną potrzebę wspólnoty i modlitwy” - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję