Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

18. Żywa Szopka

Niedziela szczecińsko-kamieńska 2/2015, str. 1

[ TEMATY ]

szopka

Marcin Boduszek

Żywa szopka w Szczecinie

Żywa szopka w Szczecinie

Za nami 18. Żywa Szopka, która stanęła przed Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Prace przy jej budowie trwały cztery dni, a jej organizacja zaczęła się już we wrześniu. Główny budowniczy, Adam Słabkowski, wspomina, że kiedy pierwszy raz podjął się jej budowy, miał wówczas 23 lata.

Podczas dwudniowego kolędowania szczecinianie, jak i mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz przybyli na święta goście z zagranicy mogli odwiedzać szopkę. Oczywiście, centralne miejsce zajmował Jezus, a także Święta Rodzina, w której w postaci wcielały się wyznaczone dzieci i młodzież. Nie mogło brakować również aniołów, pasterzy, trzech króli, a wszystko po to, by odzwierciedlić miejsce narodzin naszego Zbawiciela. Główną atrakcją dla dzieci były żywe zwierzęta, do których można było podchodzić bardzo blisko, a nawet zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Reklama

Jednak to nie wszystko, księża chrystusowcy, którzy od 18 lat organizują Żywą Szopkę, zachęcali do wspólnego kolędowania, a także wejścia do sanktuarium, bo tam realnie i rzeczywiście jest obecny Jezus Chrystus pod postacią chleba.

Można było wysłuchać koncertów wielu zespołów i chórów ze Szczecina, Stargardu, a nawet Chociwla. Chętne dzieci mogły zaśpiewać kolędy na scenie. Niektóre z nich śpiewały w języku włoskim, holenderskim, angielskim i niemieckim. To pokazuje, jak wiele polskich rodzin na co dzień mieszka poza granicami Polski, gdzie wśród nich posługę duszpasterską sprawują wspomniani księża chrystusowcy i siostry misjonarki.

Jak mówi Kustosz Sanktuarium NSPJ: „To przedsięwzięcie wymaga zaangażowania wielu osób. Nie tylko księży, brata czy sióstr, ale także naszych parafian i przyjaciół, którzy przed tak ważnymi świętami ofiarują nam swój czas i swoje zdolności, a wszystko po to, by pomóc sobie nawzajem w radosnym i z wiarą przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia”.

Dziękujemy wszystkim, którzy angażowali się w organizację 18. Żywej Szopki w Szczecinie.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: bonifratrzy urządzili szopki na madryckich dworcach kolejowych

[ TEMATY ]

szopka

Hiszpania

bonifratrzy

mazzamazza / fotolia.com

Zgromadzenie bonifratrów uruchomiło na głównych stacjach kolejowych Madrytu: Atocha i Chamartin szopki bożonarodzeniowe. Zdaniem władz tej wspólnoty zakonnej w Hiszpanii, pielęgnowana od 1992 tradycja służy nie tylko upamiętnieniu dnia narodzin Jezusa Chrystusa, ale też wsparciu charytatywnych dzieł prowadzonych przez zakon w tym kraju i na obszarach misyjnych.

Bonifratrzy ujawnili, że tylko w latach 1999-2017 podróżni odwiedzający szopki zostawili w sąsiadujących z nimi skarbonkach łącznie 24 tys. euro. Środki pozyskane w ten sposób przeznaczono na pomoc dla madryckich bezdomnych oraz na funkcjonowanie katolickiego szpitala w Liberii.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję