Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Być bezpiecznym na drodze

7. edycja konkursu plastycznego pod hasłem „Bezpieczni na drodze”, organizowanego przez WORD w Zamościu, została rozpoczęta we wrześniu. Uroczyste rozstrzygniecie konkursu odbyło się 12 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół w Suchowoli. W konkursie uczestniczyło 139 szkół podstawowych z terenu powiatu zamojskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego i hrubieszowskiego. Celem konkursu było przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Oto relacja z podsumowania konkursu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

konkurs

Archiwum WORD Zamość

Wielu znamienitych gości pojawiło się na podsumowaniu konkursu w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli. Jednym z nich był bp Marian Rojek, który powiedział m.in.: – Tu nie ma żadnej dyskusji, sprawa jest jasna, gdy chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Każdy człowiek, który korzysta z drogi, z przejścia, chodnika czy ze ścieżki rowerowej, bez względu na wiek – każdy powinien zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Powinien też zadbać o bezpieczeństwo innych użytkowników, aby każdy mógł szczęśliwie i bezpiecznie dotrzeć do celu. Dzieci dużo wiedzą na temat bezpieczeństwa i pięknie przedstawiły to w pracach plastycznych. Nie mają jednego szablonu, każde z dzieci inaczej zaprezentowało swoje wyobrażenia.

Na pytanie, jak wielkie znaczenie ma prewencja w bezpieczeństwie ruchu drogowego, która jest prowadzona już w najmłodszych klasach szkoły podstawowej, odpowiedział Paweł Nakonieczny, członek zarządu Województwa Lubelskiego: – Doświadczenia krajów, które wcześniej od nas się intensywnie zmotoryzowały, są jednoznaczne. Otóż prewencja i edukacja związana z wdrażaniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest najważniejszym czynnikiem w tym zakresie. Dużo ważniejszym niż np. stan infrastruktury, a więc przede wszystkim wyrabianie dobrych nawyków dotyczących zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz niedokonywanie selektywności w wyborach, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad wynikających ze znaków drogowych i, oczywiście, edukacja w tym zakresie, to wszystko daje szanse na poprawienie statystyk.

Reklama

Wielki dzień dla ZS w Suchowoli. Po raz kolejny uroczyste podsumowanie tak dużego konkursu na terenie placówki to ogromna radość dla Marii Sak, dyr. Zespołu Szkół w Suchowoli: – Jestem szczęśliwa, bo wiem, że edukacja przyniesie wymierne efekty. Dbanie o bezpieczeństwo dzieci jest bardzo ważne, więc ta inicjatywa z pewnością będzie miała efekty w przyszłości. To dzieci są kontynuatorami naszych działań w przyszłości. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w te działania i proszę o więcej, bo myślę, że należy rozwijać tego typu inicjatywy, aby dzieci czuły się bezpiecznie. Tylko wtedy, gdy będą świadomymi użytkownikami dróg, zadbają o bezpieczeństwo własne i osób, które przebywają w ich pobliżu.

Konkurs plastyczny „Bezpieczni na drodze” został zorganizowany już po raz siódmy, więc ma to sens, co potwierdził Janusz Szadkowski, dyr. WORD w Zamościu: – Zaczynaliśmy od 11 szkół, teraz jest niemal 140. Łącznie 420 osób, które brały udział w tej edycji. Każde dziecko otrzymuje od nas nagrody, mające motywować do dalszej pracy. Wyposażyliśmy 78 miasteczek ruchu drogowego, które są wykorzystywane do nauki prawidłowego zachowania się w ruchu drogowym, służą do rozpowszechniania zasad i przepisów ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży oraz stwarzają warunki do przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową. W szkole w Suchowoli mamy piękne Gminne Centrum Ruchu Drogowego, które wciąż doposażamy. W ten sposób wychowujemy uczestników ruchu drogowego. Przyszłe pokolenia muszą być edukowane nieco inaczej niż my kiedyś, stąd tak wiele różnych działań.

Jakie wrażenia miały dzieci biorące udział w konkursie plastycznym? Oto co powiedziały uczennice ze Szkoły Podstawowej w Niewirkowie: – Narysowałam dwie osoby, które przechodzą przez jezdnię. Ważne jest, aby robić to w sposób prawidłowy, a nie przypadkowy. Przygotowując się do tego konkursu, miałyśmy na zajęciach spotkania z policjantami. Opowiadali oni o zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz o znaczeniu odblasków, które nosimy.

Reklama

Marcin Sawicki, szef Gabinetu Politycznego Ministerstwa Gospodarki: – Prewencja ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu prawidłowych zachowań na drodze. Im więcej informacji przekazujemy młodemu pokoleniu, tym mniejsze ryzyko niebezpiecznych i nieprzemyślanych postaw na drodze. Dzięki temu możemy kreować pokolenia, które będą bardziej wyczulone na drodze. Tego typu konkursy to doskonały pomysł na aktywizację dzieci. Złej jakości drogi, duża ilość samochodów, które też nie są najnowsze i do tego młodzi kierowcy, którzy powodują niemal 1/5 wypadków. Musimy przyjąć zasadę, że nie jesteśmy na drodze sami. Musimy wspomagać się w myśleniu o drugim kierowcy, o pieszych, mieć wyobraźnię i umiejętność prognozowania skutków naszych poczynań. To wszystko razem z zasadą ograniczonego zaufania powinno skutkować mniejszą ilością wypadków drogowych. Z pewnością ujednolicenie znaków drogowych i racjonalne ich rozmieszczenie przy drogach oraz zwiększenie przejrzystości też mają duże znaczenie.

Krzysztof Tajer, zastępca dyr. Departamentu Polityki Transportowej i Drogownictwa Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, powiedział: – Zbyt wiele rzeczy dzieje się na drodze i tylko wzajemne zwracanie uwagi na siebie może pomóc w bezpiecznym poruszaniu się. Przepisy prawa o ruchu drogowym są potężną wiedzą i musimy wpajać ją od maleńkości, aby nawet dziecko było oswojone z zasadami, znało je i stosowało w życiu. Takie konkursy bardzo wpływają na wyobraźnię dzieci, co zresztą one pokazują w swoich pracach, a wiedzą sporo, to trzeba przyznać. Miasteczka ruchu drogowego są bardzo przydatne na wstępnym etapie edukacji. To tutaj młodzi adepci kierownicy uczą się manewrów i przepisów ruchu drogowego przed egzaminem na kartę rowerową.

Całość statystycznie podsumował Antoni Grzesiuk, kierownik Ośrodka Szkolenia WORD w Zamościu: – Ten konkurs ma szeroki zakres, bo wpłynęło do nas ok. 5 tys. prac. Spośród nich wybrano 420, z czego 144 można oglądać na wystawie w szkole w Suchowoli. Poszanowanie życia i zdrowia, życzliwość w ruchu drogowym i tolerancja wobec innych to podstawowe wartości tego konkursu. Dzieci wyraziły je za pomocą obrazu. Cieszy tak ogromna świadomość młodego pokolenia. Miejmy nadzieję, ze będzie jeszcze lepiej.

Prace plastyczne, które znalazły się na wystawie, trafiły również do kalendarza na 2015 r. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i symboliczne nagrody, a 8 szkół podstawowych otrzymało znaki drogowe wraz z projektem umożliwiającym utworzenie w szkołach minimiasteczka ruchu drogowego. Kolejna edycja konkursu plastycznego „Bezpieczni na drodze” za rok.

2015-01-09 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gala VII edycji konkursu plastycznego dla dzieci "Twoja ulubiona opowieść biblijna"

[ TEMATY ]

dzieci

konkurs

gala

konkurs plastyczny

Materiały prasowe

Laureaci konkursu

Laureaci konkursu

Gala podsumowująca VII edycję ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci "Twoja ulubiona opowieść biblijna" za nami

24 sierpnia 2019 roku w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Skarżycach miała miejsce uroczysta gala podsumowująca VII edycję, organizowanego wspólnie z Tygodnikiem Katolickim "Niedziela", ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci "Twoja ulubiona opowieść biblijna". Podczas spotkania kończącego tegoroczną edycję konkursu laureaci i wyróżnieni otrzymali zasłużone nagrody, w tym niezwykły kalendarz na rok 2020, w którym zamieszonych zostało 12 zwycięskich prac (każda z nich przypisana została do jednego miesiąca).

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję