Reklama

Niedziela Lubelska

Zaczerpnąć wody żywej

Samarytanka, którą Jezus Chrystus napotkał przy studni Jakubowej, była główną postacią tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Niedziela lubelska 6/2015, str. 4

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

chrześcijanin

Grzegorz Jacek Pelica

Pastor Grzegorz Brudny z parafii ewangelicko-augsburskiej wygłosił homilię w cerkwi prawosławnej

Pastor Grzegorz Brudny z parafii ewangelicko-augsburskiej wygłosił
homilię w cerkwi prawosławnej

Każdego roku, już od ponad wieku, wyznawcy Chrystusa spotykają się na wspólnych modlitwach, debatach, wykładach i koncertach. Towarzyszy temu niejednokrotnie gest charytatywny, np. 25 stycznia została przeprowadzona kolekta na pomoc dla chrześcijan syryjskich. Nawiązując do hasła tygodnia ekumenicznego, ks. prof. Sławomir Pawłowski, który pełni funkcję sekretarza Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, stwierdził: – Czasami potrzebujemy takiej studni, aby przysiąść i porozmawiać. Dialog zapoczątkowany przez Chrystusa i świadectwo życia, przypominają o potrzebie wielorakiego ekumenizmu: duchowego, modlitewnego, doktrynalnego, charytatywnego i praktycznego.

Równolegle z wieczornymi nabożeństwami i liturgiami w różnych kościołach miasta Lublina, którego duchowieństwo wypracowało niebanalny i niepozbawiony autentyzmu model spotkań, codzienne Msze św. sprawowane były w kościele akademickim KUL. W piątkowe południe Mszę św. o jedność chrześcijan i pokój na świecie odprawił abp Stanisław Budzik, a homilię wygłosił abp Abel, ordynariusz prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.

Reklama

– Im trudniejsze okoliczności, tym bardziej zdecydowanie trzeba przypominać, że Chrystus jest mądrym i wszechmocnym Sternikiem na statku swojego Kościoła – mówił abp Abel. – Bezustannie powinniśmy pamiętać, że gdy ludzie wyrzekają się Chrystusa, wtedy w świecie zadomawia się pycha i chciwość, a za nimi idą zawiść, złość i nienawiść. Gdy nie ma miłości w Chrystusie, to odrzuca się także braterstwo ludzi; życie słabych staje się coraz cięższe, a w społeczeństwie brakuje sprawiedliwości – mówił prawosławny hierarcha. Jak podkreślał, taka sytuacja panuje także w rodzinie kościołów chrześcijańskich. – Sami jesteśmy zbyt słabi, aby stanowić jedno i z tego też powodu możemy jedynie kierować nasze wielkie modlitewne wołanie o jedność do Ojca w Niebie przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym – mówił abp Abel. – Nasze grzechy budują mur podziału nie tylko między nami i Bogiem, ale także pomiędzy nami i innymi ludźmi. Choć my budujemy ten mur, to Jezus Chrystus, Ukrzyżowany i Zmartwychwstały, przekształca go w bramę prowadzącą do Jego królestwa, gdyż On sam jest bramą.

Z tą nauką harmonizowały słowa abp. Stanisława Budzika: – Tegoroczne zawołanie obchodów wzięte z Ewangelii o Samarytance, jest niejako zaproszeniem do źródła, jakim jest Chrystus. Symbolicznie ukazana woda jest uosobieniem Ducha Świętego. Wołamy zatem do Niego, aby przyszedł do nas, z nami przebywał, a następnie nas napoił, przemienił, uświęcił. Po to, abyśmy mieli odwagę zaczerpnąć wody żywej i z odnowioną duchową energią szukać dróg pełnych jedności.

Podobnie wypowiadał się pastor Grzegorz Brudny, przedstawiciel lubelskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, który wygłosił homilię na zakończenie tygodnia ekumenicznego. – Pierwszy raz w życiu mam możliwość zwiastowania Bożego słowa w cerkwi prawosławnej. Za nami osiem nabożeństw, które sprawowane były w różnych kościołach według różnych obrządków. Każde z nich dostarczało wielu niezapomnianych duchowych wzruszeń; budowało, łączyło i dawało nadzieję – wyliczał. – Patrząc na Samarytankę, wzrost jej wiary i złożone świadectwo w Jezusie Chrystusie, można z pewnością stwierdzić, że każdy może być apostołem Jezusa Chrystusa. Mamy iść na cały świat i zwiastować drugiemu człowiekowi Ewangelię o Jezusie Chrystusie. Samarytanka stała się przykładem dla tych kobiet, które całe swoje życie postanowiły poświęcić zwiastowaniu Bożego słowa. Życzę nam zawsze i wszędzie, gdziekolwiek Bóg nas postawi, bądźmy zwiastunami Jezusa Chrystusa! Oby źródło wody żywej, którą od Niego czerpiemy, przepływało przez nas i pokrzepiało tych, z którymi przyjdzie nam rozmawiać i dawać swoje świadectwo życia – mówił.

25 lutego o godz. 18 w kościele polskokatolickim przy ul. Kunickiego w Lublinie odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, do udziału w którym zaprasza Archidiecezjalna Rada Ekumeniczna

2015-02-05 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do chrześcijan na Kapitolu: kroczmy drogą braterstwa

[ TEMATY ]

chrześcijanin

papież Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

„Niech Pan pomoże nam wspólnie kroczyć drogą braterstwa, abyśmy mogli być wiarygodnymi świadkami prawdziwego Boga” – powiedział papież Franciszek podczas modlitwy chrześcijan o pokój w rzymskiej bazylice w Bazylice Santa Maria in Aracoeli.

Stanowiła ona fragment spotkania – modlitwy o pokój w Duchu Asyżu zatytułowanego: „Nikt nie ocala się sam - pokój i braterstwo", promowanego przez Wspólnotę Świętego Idziego. Wzięli w niej między innymi udział duchowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, przedstawiciel arcybiskupa Canterbury w Rzymie abp Ian Ernest oraz przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, biskup Heinrich Bedford-Strohm.

CZYTAJ DALEJ

Ranking WTA: Świątek na najwyższym w karierze czwartym miejscu

2021-09-27 08:43

[ TEMATY ]

Iga Świątek

Menager Iga Świątek

Iga Świątek awansowała z szóstego na najwyższe w karierze czwarte miejsce w światowym rankingu tenisistek. Na czele zestawienia WTA wciąż Australijka Ashleigh Barty, przed Białorusinką Aryną Sabalenką oraz Czeszką Karoliną Pliskovą.

W poprzednim tygodniu Świątek osiągnęła półfinał w halowym turnieju WTA na kortach twardych w Ostrawie. Najwyżej rozstawiona zawodniczka z Raszyna przegrała z Greczynką Marią Sakkari 4:6, 5:7, która z kolei w finale uległa Estonce Anett Kontaveit 2:6, 5:7.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję