Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Ojcowie najlepiej wyjaśnią modlitwę „Ojcze nasz”

Podczas audiencji generalnej 4 lutego br. papież Franciszek, podobnie jak tydzień wcześniej, mówił o roli ojców w rodzinie.

Ojciec Święty wskazał na przykład św. Józefa, który choć przeżywał pokusę, by opuścić swą małżonkę Maryję, pod natchnieniem anioła wziął ją do siebie i stał się ojcem rodziny z Nazaretu. Cytując słowa Księgi Przysłów, Papież podkreślił, że rolą ojca jest wychowanie do mądrości serca, czyli do odpowiedzialnego życia i prawości moralnej. Zaznaczył, że najbardziej konieczne jest to, aby ojciec był obecny w rodzinie, był blisko swojej żony, aby dzielili wszystko – radości i smutki, nadzieje i trudy. Ważne jest także, aby był blisko dzieci w ich rozwoju. Franciszek przypomniał, że dobrym ojcem jest jedynie Bóg w niebie, a jednocześnie wskazał na wzór ojca oczekującego na powrót syna, który znajdujemy w przypowieści o synu marnotrawnym.

– Dobry ojciec potrafi oczekiwać i potrafi przebaczać z głębi serca. Oczywiście, potrafi też stanowczo korygować: nie jest ojcem słabym, uległym, sentymentalnym. Ojciec potrafiący korygować, nie poniżając, jest tym samym, który potrafi chronić, nie szczędząc siebie – stwierdził papież Franciszek. Dodał, że w ten sposób, żyjąc swoim ojcostwem, można dogłębnie wyjaśnić słowa modlitwy „Ojcze nasz”, pamiętając, że jest to łaska, jaką obdarza Pan Bóg.

W imieniu Kościoła Papież zapewnił, że stara się wspierać dobrą i wielkoduszną obecność ojców w rodzinach, ponieważ tak jak św. Józef są oni dla nowych pokoleń niezastąpionymi stróżami i pośrednikami wiary w dobroć, sprawiedliwość i ochronę Boga.

(KAI)

Referendum na Słowacji

Papieskie wsparcie

Papież Franciszek poparł wysiłki Słowaków na rzecz obrony rodziny, będącej podstawową komórką społeczeństwa. Odniósł się w ten sposób do referendum, które odbyło się na Słowacji 7 lutego br. W głosowaniu obywatele mieli wyrazić swoje zdanie w trzech kwestiach: nazywania małżeństwem związków jednopłciowych, roszczenia sobie praw wynikających z małżeństwa przez osoby w związkach jednopłciowych oraz decydowania przez rodziców o sposobie wychowania i edukacji swoich dzieci w szkołach w drażliwych kwestiach kulturowych i etycznych. Do udziału w referendum zachęcali biskupi oraz dwaj słowaccy kardynałowie: Ján Chryzostom Korec oraz Jozef Tomko. Na Słowację przybyła także przewodnicząca francuskiego ruchu „La Manif pour tous” – Ludovine de La Rochère.O przeprowadzenie głosowania wystąpił „Sojusz dla rodziny”, będący bezpartyjną i ponadwyznaniową inicjatywą obywatelską.

Reklama

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Wspieramy powołania

Witam przybyłych na audiencję pielgrzymów z Polski. Przedwczoraj obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. Waszej modlitwie polecam wszystkich, którzy zostali powołani do życia w duchu rad ewangelicznych. Niech prowadzeni przez Chrystusa wiernie służą Bogu i braciom. Swoimi modlitwami, postami i wyrzeczeniami niech wypraszają wszystkim łaskę nawrócenia, pokój dla świata, Boże Miłosierdzie i dobro. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 4 lutego 2015 r.

(KAI)

W Domu św. Marty

Uleczyć rany serca

Kościół musi głosić Ewangelię ubogimi środkami, a jedynym celem jej głosiciela musi być pragnienie ulżenia nieszczęściom najuboższych. Nie wolno też nigdy zapominać, że posługa ta jest dziełem Ducha Świętego, a nie sił ludzkich – powiedział Papież podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty 5 lutego br. – Jak wielu ludzi potrzebuje uzdrowienia swych ran! To jest misja Kościoła: uleczyć rany serca, otworzyć drzwi, wyzwolić, powiedzieć, że Bóg jest dobry, że przebacza wszystko, że jest Ojcem, że jest delikatny, że zawsze na nas czeka – dodał Franciszek.

(RV)

Papieska troska

Wezwanie do modlitwy za abp. Zimowskiego

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie 8 lutego br. papież Franciszek nawiązał do Światowego Dnia Chorego, który jest obchodzony 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ojciec Święty poprosił o modlitwę za abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który przebywa w szpitalu w Polsce. Papież zwrócił uwagę, że wcześniej abp Zimowski przygotował obchody Światowego Dnia Chorego.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Wszyscy jesteśmy wezwani do nawrócenia serca.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotr Turzyński: Adwent to czas tęsknoty

2022-11-27 08:26

[ TEMATY ]

wywiad

adwent

bp Piotr Turzyński

stock.adobe.com

Adwent to radosny czas oczekiwania na Zbawiciela, który ma moc nadać sens naszemu życiu, ocalić przed tym co nam zagraża. To jest tak jak się człowiek szykuje na przyjęcie kogoś kochanego, kogoś z rodziny, kto długo nie był widziany i za kim się tęskni. Adwent to czas tęsknoty – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polskifr.fr: Rozpoczynamy Adwent. Księże Biskupie, jaka jest podstawowa treść tego okresu liturgicznego?

CZYTAJ DALEJ

Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza (zapowiedź)

2022-11-27 13:46

[ TEMATY ]

adwent

szkolabiblijna.gda.pl

Słuchowisko o przodkach Mesjasza. Zapraszamy do oglądania krótkich filmików pt. "Od Abrahama do Jezusa", w których bp Piotr opowiada o biblijnych postaciach ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii. Odcinki będą publikowane codziennie aż do Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję