Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2015, str. 8

Jasnogórskie Duszpasterstwo Młodzieży

Rozśpiewane dzieci z „Hal”

Wyjątkowo radosny i uroczy koncert kolęd odbył się w Duszpasterstwie Młodzieży „Hale”, działającym przy Jasnej Górze. 1 lutego br. z koncertem kolęd i piosenek religijnych wystąpił dziecięco-młodzieżowy zespół, złożony z nowego pokolenia „halowiczów”. – Bardzo niziutko się kłaniamy najmłodszym, którzy pięknie śpiewają – mówił podczas koncertu o. Wojciech Dec, przełożony Duszpasterstwa „Hale”. Podziękował wszystkim śpiewającym i grającym oraz tym, którzy koncert przygotowali, na czele z Bożeną Łobos, która prowadzi zespół. Po występie zespołu dziecięco-młodzieżowego trwało dalsze kolędowanie zespołu muzycznego działającego przy Duszpasterstwie „Hale”, który w każdą niedzielę dba o oprawę Mszy św. o godz. 11 w Kaplicy św. Józefa przy Jasnej Górze. Przez wiele lat animatorką zespołu muzycznego była śp. Alicja Gołaszewska, jasnogórska organistka, która zmarła 29 września 2014 r.

Zmarł o. Stefan Rożej, paulin

Jego pasją było głoszenie Ewangelii

W wieku 82 lat zmarł 29 stycznia br. o. Stefan Rożej, paulin. Msza św. pogrzebowa została odprawiona 3 lutego w Żarkach-Leśniowie k. Częstochowy – w paulińskim sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin – pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna. Kazanie wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. Przeor sanktuarium w Leśniowie – o. Jerzy Kielech podkreślił, że wolą o. Stefana było, aby uroczystości pogrzebowe odbyły się właśnie tam. O. Stefan Rożej przygotował swój życiorys, który zatytułował „Mój testament, życie moje cudowne”. Tekst został odczytany, zgodnie z wolą śp. o. Stefana, przez o. Grzegorza Prusa, przeora klasztoru paulinów w Krakowie na Skałce i rektora paulińskiego seminarium.

– Jestem przekonany, że o. Stefana zapamiętamy przede wszystkim jako tego, który w duchowym ojcostwie zrodził do wiary, w wierze wychował i drogami wiary prowadził niezmiernie wiele osób – podkreślił o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. – Dokonywało się to w różnych przestrzeniach jego życia: gdy jako prefekt był wychowawcą młodych paulińskich zakonników, gdy później jako ojciec duchowny seminarium kształtował sumienia przyszłych kapłanów, gdy jako prezbiter Drogi Neokatechumenalnej towarzyszył na drogach wiary współbraciom, których szczególnie ukochał, i w wielu innych posługach kapłańskich. Dzisiaj, gdy zamknięta została księga ziemskiego życia o. Stefana, możemy powiedzieć, że jego życiową pasją było głoszenie Ewangelii. Z zapałem gotów był poświęcić się nawet posłudze katechety wędrownego i znosić związane z tym niedogodności, po to, by Dobra Nowina mogła dotrzeć do jak największej liczby ludzi – mówił o. Lukoszek.

Reklama

Biskup nominat Piotr Turzyński nawiedził Jasną Górę

Jasną Górę nawiedził 23 stycznia br. biskup nominat Piotr Turzyński. 17 stycznia br. został on mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Biskup nominat przewodniczył Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – Pragnę zawierzyć Matce Bożej swoje posługiwanie, prosić Ją o pomoc, o to, aby mi towarzyszyła, wypraszała łaski, by była moją Matką, oraz aby objawiło się też przez moją posługę piękno Kościoła.

Koncert Jasnogórskiej Orkiestry Dętej

Koncert noworoczny Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka odbył się 31 stycznia br. w Bazylice Jasnogórskiej. Orkiestra nieustannie, od ponad 50 lat, uczestniczy w najważniejszych uroczystościach na Jasnej Górze. Muzycy wraz z paulinami codziennie grają uroczyste fanfary na odsłonięcie i zasłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był śp. Alfred Stępniewski. Po jego śmierci, w 2001 r. obowiązki dyrygenta objął Marek Piątek, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Obecnie do orkiestry należą muzycy soliści Filharmonii Częstochowskiej, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Katowicach i we Wrocławiu, uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie oraz wybrani najlepsi muzycy amatorzy grający na instrumentach dętych.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję