Reklama

Wybory uzupełniające do Senatu

Czesław Ryszka senatorem

Niedziela Ogólnopolska 7/2015, str. 9

Bożena Sztajner/Niedziela

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka (PiS) wygrał wybory uzupełniające do Senatu w okręgu wyborczym nr 75, który obejmuje Mysłowice, Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński. Sen. Ryszka zasiadał już w izbie wyższej (w latach 2005-11), był także posłem (1997 – 2001). Przeprowadzenie wyborów uzupełniających było konieczne po tym, jak dotychczasowa senator Elżbieta Bieńkowska została komisarzem Unii Europejskiej.

Czesław Ryszka, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest pisarzem katolickim, dziennikarzem, autorem ponad 50 książek, m.in. o tematyce maryjnej i papieskiej. Ponadto ma na swoim koncie kilka tysięcy artykułów w prasie krajowej i zagranicznej.

Pracę zawodową rozpoczynał na KUL w Zakładzie Badań nad Literaturą Religijną. Następnie pracował 6 lat jako redaktor tygodnika „Gość Niedzielny” w Katowicach, potem przez 10 lat kierował działem religijnym w tygodniku „Katolik”, wychodzącym w Katowicach. Od 1993 r. był redaktorem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i do chwili obecnej jest jego stałym współpracownikiem i publicystą. Jako poseł na Sejm pracował w Komisjach Rodziny oraz Kultury i Środków Przekazu. Wydał książkę zatytułowaną „Prostu z Sejmu”, będącą zbiorem wybranych przemówień oraz tekstów publikowanych na łamach „Niedzieli”. Jako senator PiS należał do Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Środowiska.

Reklama

W spocie wyborczym, który pojawił się w trakcie kampanii, kandydat na senatora mówił, że chce „swoje doświadczenie parlamentarne wykorzystać dla dobra wspólnego, dla umacniania polskiej suwerenności gospodarczej i narodowej”. „Śląsk był i powinien pozostać gospodarczą perłą w koronie Polski (...). Kto myśli inaczej, ten nie rozumie specyfiki naszego regionu, nie pragnie dobra ojczyzny” – to jego słowa z reklamówki wyborczej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie kampanii wyborczej powiedział, że Czesław Ryszka ma duże doświadczenie w życiu publicznym. – Jest człowiekiem blisko związanym z Kościołem, jest kimś, kto całe życie wspierał to wszystko, co jest fundamentem naszego wspólnego bytowania tu, na Śląsku, i w całej Polsce – zaznaczył szef PiS.

Sen. Czesław Ryszka jest żonaty, ma troje dorosłych dzieci, mających własne rodziny. Żona, Elżbieta, również po studiach na KUL, prowadzi poradnię przedmałżeńską, przez lata wykładała w Instytucie Pedagogicznym „Ignatianum” w Krakowie (filia w Sosnowcu).

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Żyła piąty w Ruce, wygraną podzielili się Kraft i Granerud

2022-11-27 12:58

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Piotr Żyła

PAP/EPA/KIMMO BRANDT

Piotr Żyła był piąty, a prowadzący po pierwszej serii Dawid Kubacki zajął szóstą lokatę w niedzielnym konkursie w fińskiej Ruce, ale obronił pozycję lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wygraną podzielili się Norweg Halvor Egner Granerud i Austriak Stefan Kraft.

Żyła w pierwszej serii skoczył 138 m i zajmował siódme miejsce. W drugiej serii osiągnął 139 m i awansował na piąte.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję