Reklama

Polski Katechizm Poetycki

Zaprzyjaźnić się z aniołami

Chrystus stanowi centrum świata anielskiego. (...) Życie Słowa Wcielonego, od Wcielenia do Wniebowstąpienia, jest otoczone adoracją i służbą aniołów. (...) Ich śpiew uwielbienia przy narodzeniu Chrystusa nie przestał rozbrzmiewać w uwielbieniu Kościoła (...). Aniołowie strzegą Jezusa w dzieciństwie, służą Mu na pustyni, umacniają Go w agonii i mogliby ocalić Go z ręki nieprzyjaciół, jak kiedyś Izraela. Aniołowie także „ewangelizują”, głosząc Dobrą Nowinę Wcielenia i Zmartwychwstania Chrystusa. Będą obecni w czasie powrotu Chrystusa, który zapowiadają, służąc Mu podczas sądu (KKK 331. 333)

Bóg stworzył aniołów – byty duchowe, doskonałe, wolne od ograniczeń materialnych. Dał im bystrość poznania, wolną wolę, by jak On mogli doświadczać wolności w przestrzeni prawdy, dobra i piękna. Teologia wyprowadziła z Bożego objawienia wnioski o naturze i posłannictwie aniołów. Poza tym, że najbliżej majestatu Trójcy Przenajświętszej istnieją serafini i cherubini, wiemy też o istnieniu archaniołów (np. Michała, Gabriela, Rafała) i aniołów, a także całych chórów anielskich, określanych biblijnymi imionami: Tronów, Zwierzchności, Władz (por. Kol 1, 16). Nadto wskazuje się na chóry: Potęg, Mocy, Księstw. Wiemy też o aniołach opiekujących się każdym człowiekiem. Ich antropomorficzne wyobrażenia pojawiają się w ikonach i freskach zdobiących chrześcijańskie świątynie. Świat aniołów jest dziedzictwem judaizmu, ale też islamu, a w pewnych elementach – wielu innych religii. Wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów w Kościele katolickim przypada 2 października. Dzień ten daje nam okazję do przypomnienia sobie o tej skutecznej, często niezauważanej osobowej pomocy danej nam przez Boga.

Każdy naród ma swego anioła – protektora przed Bogiem. Znane są np. objawienia Anioła Ukrainy z początku XX wieku w środowisku redemptorystów. W Polsce podobne objawienie, z przepowiednią o Papieżu Polaku, miało miejsce podczas powstania styczniowego w Przemyślu, 3 maja 1863 r. Okazało się ono inspirujące m.in. dla założyciela michalitów bł. Bronisława Markiewicza – „Najwyżej zaś Pan Bóg was (Polaków – J. K.) wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego papieża” (H. Bejda, „Księga 100 wielkich cudów”, Kraków 2005, s. 152-153). Przekonanie o opiekunie anielskim Korony Polskiej sięga jednak już XVII wieku.

Augustyn Kordecki (1603-73)

„Przypatrz się, polska potomności”

(...) Niech patrzy i dziwi się świat chrześcijański,
Jak dzielnie nasza Królowa, a Pani Nieba i Ziemi
Broni wiernego sobie Królestwa i jak skuteczny niesie ratunek
Swoim ludzkiej pomocy pozbawionym sługom!
Oby Anioł wojsk Pańskich, Stróż Polski, (...) wszystkich nieprzyjaciół,
Którzy się sprzysięgli na wykorzenienie w Polsce czci Królowej Aniołów,
Potężną swą ręką rozproszył.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję