Reklama

Kiedy bierzmowanie?

Irlandzki tygodnik „The Irish Catholic” wypowiedział się na temat propozycji wysuniętej przez jednego z biskupów. Ordynariusz Limerick – bp Brendan Leahy zaproponował, aby sakramentu bierzmowania udzielać w późniejszym wieku, a konkretnie – w wieku 16 lat. Zdaniem hierarchy, tylko to sprawi, że sakrament będzie przyjmowany w sposób dojrzały. Biskup delikatnie skrytykował dotychczasowy sposób przygotowywania do sakramentu bierzmowania, oparty na formacji w szkołach podstawowych. Zaznaczył również, że jego propozycja dałaby Kościołowi w Irlandii kolejną szansę duszpasterską.

Tygodnik jest raczej przeciwny tej opinii. Powołując się na argumenty teologiczne, podkreśla, że przesunięcie wieku bierzmowania doprowadziłoby do zerwania łączności tego sakramentu z sakramentem chrztu św. Przytacza również przykład Kościołów wschodnich, które bierzmowania udzielają przed I Komunią św. Za przykład podaje również angielską diecezję w Salford, gdzie chronologia sakramentów bierzmowania i I Komunii św. wygląda następująco: w wieku 8 lat w uroczystość Zesłania Ducha Świętego katolickie dzieci przyjmują bierzmowanie. Podczas Adwentu w tym samym roku przystępują do pierwszej spowiedzi, a w Wielkanoc następnego roku przyjmują I Komunię św. „Jeżeli postrzega się bierzmowanie jako potwierdzenie wiary, to ośmioletnie dzieci prawdopodobnie są zbyt młode, aby były świadome, co potwierdzają, natomiast jeśli widzimy w sakramencie siłę wzmacniającą wiarę, to wcześniejszy wiek przyjęcia staje się bardziej zrozumiały” – pisze dziennikarz tygodnika.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Kogo czekamy w Adwencie?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2001

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich /Niedziela

Chrystus, który przyszedł na świat w ciele tylko jeden raz,

gotów jest przyjść do nas powtórnie w każdej minucie,

jeśli nie będziemy Mu stawiać przeszkody.

(św. Karol Boromeusz)Wszyscy na coś ciągle czekamy: na rzeczy małe i wielkie, na to, co się zdarzyć może, na to, co nie zdarzy się nigdy. Uczucie oczekiwania i związana z nim tęsknota są egzystencjalnymi przeżyciami towarzyszącymi nam od kołyski aż po grób.

Każdy z nas ma jakieś ciche tęsknoty, tajemne wyczekiwania czy ukryte marzenia. Dręczą nas również - jako społeczność - pewne wspólne dążenia, pragnienia i przeżycia. Adwent jest właśnie czasem sposobnym, żeby nad tymi sprawami trochę się zastanowić.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję