Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Szkolenie pełne pląsów

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2015, str. 5

[ TEMATY ]

szkolenie

warsztaty

warsztaty

MR

Warsztaty „Dawida” to także sporo ruchu

Warsztaty „Dawida” to także sporo ruchu

Chmury sztucznego dymu, dynamiczna muzyka oraz masa ruchu i tańca – tak wyglądały „Warsztaty Dawida”, które 2 lutego w Szkole Podstawowej w Mnichu poprowadził Bartłomiej Pokładnik, wodzirej i katecheta w jednej osobie. Ich celem było zapoznanie się nauczycieli i wychowawców z szerokim wachlarzem zabaw i układów choreograficznych, które można wykorzystać zarówno przy prowadzeniu lekcji, jak i w trakcie organizacji szkolnych balów.

– Jeśli katecheta chce być atrakcyjny powinien być jak kucharz, piekarz, akrobata. Musi być aktywny na wielu frontach, a nie tylko kojarzyć się z modlitwą. Dlatego jego aktywność może się np. ujawnić przy organizacji i przy prowadzeniu szkolnych zabaw tanecznych – wyjaśnia Pokładnik.

Zanim uczestnicy warsztatów wzięli udział w praktycznej części kursu, liznęli trochę teorii. Na tym etapie dowiedzieli się m.in. o plusach i minusach zastosowania na lekcji układów tanecznych. Pokładnik mówił, że mocno rozbudzają one emocje, integrują grupę, aktywizują nieśmiałych uczniów i pomagają w lepszym przyswojeniu podanych treści. Wśród elementów mało pożądanych prelegent wymienił nadpobudliwość ruchową uczestników, która jest następstwem ich stymulacji wywołanej zakończoną właśnie zabawą.

Po tej analizie uczestnicy warsztatów wzięli udział w zajęciach zabawowo-tanecznych. W ich trakcie uczyli się nowych form aktywizacyjnych, w których ruch, gimnastyka i choreografia odgrywają kluczową rolę. Na sali gimnastycznej przez bite dwie godziny Pokładnik prezentował szereg propozycji skierowanych do odbiorców w różnym wieku i o różnej sprawności ruchowej. – Moi podopieczni to osoby niepełnosprawne intelektualnie, autystyczne, bądź cierpiące na schizofrenię. W ich przypadku lepiej sprawdzają się takie aktywizujące formy prowadzenia zajęć niż każde inne. Dlatego też tu jestem – mówi Anna Górny z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie.

Reklama

Dla uczestników warsztatów Pokładnik przygotował płytę ze swoimi aranżacjami wykorzystanych w programie szkoleniowym utworów oraz wykaz i opis zabaw integracyjnych, których spis znalazł się na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Mnichu w zakładce „Katecheta” (www.sp.mnich.pedagogika.net).

– Jak jest dobrze zorganizowana zabawa to nikt nie boi się ośmieszenia. Bale, które prowadzi Bartłomiej Pokładnik wszystkich integrują, a ponadto uczą prawdziwej zabawy. Dzięki nim chłopcy nie mają problemów z zaproszeniem dziewczyn do tańca. Stają się przez to bardziej obyci i towarzyscy. Taniec jest formą rozładowywania negatywnych emocji i dobrze się dzieje, że można go odpowiednio wypromować – mówi Aleksandra Paszanda, dyrektor SP w Mnichu.

Jak zapowiada Anna Ficoń, metodyk katechetów pracujących na Śląsku Cieszyńskim, w niedalekiej przyszłości podobne warsztaty odbędą się również w żywieckiej części naszej diecezji.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość w nutach

– Jako chrześcijanie często jesteśmy zbyt smutni. Tymczasem przez śpiew możemy uzewnętrznić radość, pokazać dobro i miłość. Tutaj to wszystko jest. Na dodatek okraszone bardzo rodzinną atmosferą – mówi Marzena Słowińska z Wytrzyszczki koło Nowego Sącza, uczestniczka czechowickich warsztatów muzyki liturgicznej

Przez trzy dni, od 13 do 15 września w podziemiach kościoła św. Barbary w Czechowicach-Dziedzicach trwały II Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Towarzyszyło im hasło „Otrzymacie Jego Moc”. W ich ramach uczono dykcji, impostacji, emisji wokalnej, rozczytywania nut. Zajęcia odbywały się w różnych sekcjach. Osobno ćwiczyły soprany, alty, tenory, basy i instrumentaliści. Później w myśl zasady: „wszystkie ręce na pokład”, poszczególne człony zespolono w jeden potężny chór i przygotowano do występu. Nad wszystkim czuwali sławni dyrygenci i kompozytorzy: Piotr Pałka, Paweł Bębenek, Hubert Kowalski. – Pamiętajcie, aby zatrzymać dźwięk, który widzicie, wyobraźnia musi działać – mówi P. Bębenek do 165 słuchaczy. Wykładowcy zadbali o to, aby nuty stały plastyczną płaszczyzną, możliwą do zobaczenia i do odczytania. Słychać to było podczas finału, gdy wszyscy uczestnicy, 15 września zaprezentowali w kościele św. Barbary kilkanaście religijnych kompozycji. – To dla nas najprzyjemniejszy moment, bo na żywo brzmi i chór i orkiestra. Wtedy w pełni uwidacznia się zamysł kompozytora i aranżera – zaznacza Piotr Pałka. I dodaje: – Całe te warsztaty mają nas przygotować do przeżycia niedzielnej Eucharystii, na której dzięki poznanym utworom będziemy się nimi po prostu modlić.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję