Reklama

Niedziela Częstochowska

Jezus – nasze życie

Wielki Post w życiu każdego chrześcijanina jest okresem szczególnym. Jak Chrystus przed swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem udaje się na pustkowie, żeby przez 40 dni pościć i oddawać się modlitwie, tak i my winniśmy zatroszczyć się o sferę swojego życia duchowego. Mamy możliwość korzystania z sakramentów świętych, szczególnie pokuty. Pogłębianiu życia wewnętrznego służą też rekolekcje wielkopostne, które mają obudzić w nas wrażliwość na wołanie Chrystusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Nawrócić się to zbliżyć się do Chrystusa, w Jego świetle zobaczyć, co w życiu jest najważniejsze, co mniej ważne, a co zupełnie nieważne i zmienić życie.

Ważnym elementem Wielkiego Postu jest praktyka postna. Jest ona wyrazem naśladowania Chrystusa i dlatego znana jest od początków chrześcijaństwa. W dzisiejszych czasach uległa ona wielu zmianom, szczególnie na Zachodzie, gdzie przywiązuje się do niej mniejszą wagę, ale i u nas wielu katolików tłumaczy się, że pości wtedy, kiedy musi, bo i tak na co dzień cierpią niedostatek. Niemniej jednak Pan Jezus mówił, że szatana wyrzuca się przez post i modlitwę (por. Mt 17, 21).

Niezwykle ważnym wielkopostnym zachowaniem chrześcijanina będzie także jałmużna. Biednych nigdy nie brakowało, ale udzielana z wyobraźnią może być nie tylko wielką konkretną pomocą, ale i ewangelizacją.

Chrystus przyszedł na świat, żeby wybawić nas od śmierci wiecznej i zachować do życia. Bóg w swoim miłosierdziu wychodzi nam naprzeciw, bo „nie zależy Mu na śmierci grzesznika, ale by się nawrócił i żył” (por. Ez 18, 23). Na tym polega idea zbawcza Boga, że chce On ocalić człowieka. Dzieje się to wielkim kosztem – kosztem męki i śmierci Syna Bożego. Jezus – prawdziwy Bóg – występuje w imieniu Boga, pragnąc zbawić człowieka, ale jednocześnie jako prawdziwy człowiek Jezus występuje w imieniu grzesznej ludzkości, prosząc Ojca o odpuszczenie nam grzechów, ofiarowując za nas swoje życie.

Reklama

Wielki Post rozpoczyna okres męki Jezusa Chrystusa, skazania Go na śmierć, cierpienia fizycznego i psychicznego, śmierci na krzyżu, a wreszcie – zmartwychwstania. Święta liturgia przybliża wyznawcom Chrystusa elementy Bożego planu ratowania człowieka – wielkiego Bożego miłosierdzia.

W Kościele polskim pobożność pasyjna zawsze była bardzo żywa. Zbudowaliśmy wiele sanktuariów, w których czci się i uwielbia umęczone ciało Chrystusa, współcierpienie z krzyżowanym Panem obecne jest w wielu pieśniach wielkopostnych i nabożeństwach, mamy też w Polsce wiele miejsc poświęconych kultowi Krzyża Świętego i zawsze w wielkim skupieniu przychodziliśmy do Jezusa cierpiącego, by prosić o przebaczenie grzechów i pomoc. I czyńmy to nadal.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość dawania większa niż brania

Wielki Post w Kościele praktykowany jest od II wieku. W celu lepszego przygotowania do przeżycia świąt paschalnych poszczono początkowo dwa dni przed tym świętem. Z pism św. Ireneusza wiadomo o zwyczaju 40-godzinnego postu obowiązującego w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Po rozciągnięciu go następnie na cały tydzień, od IV wieku obowiązywał już 40 dni, dla uczczenia postu Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję