Reklama

Niedziela Podlaska

„Wyjść poza obóz”

W dniach 30 stycznia – 1 lutego pod hasłem: „Wyjść poza obóz” odbyły się rekolekcje powołaniowe. Był to czas rozeznawania swojej drogi życiowej. Najważniejsze było wsłuchanie się w głos Boga. Taki czas dla młodzieży męskiej naszej diecezji zorganizowało Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie. Spotkanie „twarzą w twarz” z Bogiem przygotował i poprowadził ks. Dariusz Kucharek, odpowiedzialny za powołania w diecezji oraz ojciec duchowny WSD, pomagało mu pięciu kleryków

Niedziela podlaska 7/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

powołanie

Al. Grzegorz Konopacki

W rekolekcjach powołaniowych wzięło udział 28 chłopców

W rekolekcjach powołaniowych wzięło udział 28 chłopców

Wielką pomocą i wsparciem modlitewnym dla wszystkich uczestników był ks. Jarosław Rosłon, wikariusz parafii Grodzisk k. Siemiatycz oraz trener Katolickiego Klubu Sportowego Orzeł Bobola z Siemiatycz. Z czasu tego skorzystało 28 chłopców z szkół średnich oraz kilku studentów (z KKS Orzeł Bobola 16 piłkarzy).

Czas rozmyślania nad powołaniem rozpoczęliśmy w piątkowy wieczór. Odbyło się spotkanie z bp. Tadeuszem Pikusem, który mówił, że nie wszyscy oczywiście odnajdą się na drodze wiodącej do kapłaństwa. W Kościele i w społeczeństwie potrzebni są nie tylko mądrzy i święci księża, ale i dobrzy ojcowie, sumienni nauczyciele czy też roztropni i uczciwi urzędnicy. Każdą życiową rolę i każdy zawód można wykonywać „z powołania”, jeśli przyświeca nam wola służenia Bogu i ludziom, a nie wyłącznie osobisty interes. Wskazał, że jeśli wybierzemy drogę do świętości, to w każdym z powołań będziemy szczęśliwi.

W sobotnie przedpołudnie rozważaliśmy Księgę Wyjścia (Wj 33), modlitwę Mojżesza poza obozem. Zastanawialiśmy się, co nam przeszkadza w rozmowie z Bogiem. Po południu swoje sprawy życia codziennego i przyszłość mogliśmy przed Najświętszym Sakramentem przedstawić i zawierzyć Jezusowi.

Głównym celem rekolekcji było stworzenie dogodnych warunków do tego, aby rekolektanci mogli przeżyć osobiste spotkanie z Bogiem. Pomogły w tym różne punkty programu, w szczególności zaś wspólnotowa celebracja sakramentu pokuty i pojednania połączona z indywidualną spowiedzią i codzienna Eucharystia w kaplicy seminaryjnej. Wspólnie z uczestnikami rekolekcji modlili się i posługiwali przy konfesjonale moderatorzy WSD: ks. Tadeusz Syczewski, rektor, ks. Mariusz Bartosiak, prefekt, oraz ks. Tomasz Szmurło.

Istotnym punktem programu były także spotkania w grupach dzielenia, które pomagają wykształcić w sobie większą otwartość w relacji z Bogiem i innymi ludźmi. Podczas rekolekcji był także czas na grę w piłkę z klerykami, wspólny film i na wieczór pogodny. Ks. Dariusz oraz każdy z kleryków powiedział świadectwo swojego powołania, relacji, jaką ma z Panem Bogiem.

Reklama

Przy okazji rekolekcji możliwe było zapoznanie się z naszym seminarium – poznanie księży i kleryków, którzy tworzą wspólnotę seminaryjną, oraz miejsc, w których kiedyś modlili się i studiowali obecni proboszczowie i wikariusze, a teraz dorastają w nich do kapłaństwa przyszli księża naszej diecezji.

Czas modlitwy, rozważania nad swoim życiem zakończyliśmy niedzielną Eucharystią w kaplicy seminaryjnej.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądźmy apostołami Bożego Miłosierdzia

W pięknej scenerii Góry św. Anny odbyły się rekolekcje o Miłosierdziu Bożym, zorganizowane z inicjatywy o. Józefa Koszarnego z Lubartowa. Słowo Boże głosił ks. Mariusz Bernyś z Warszawy

Rekolekcje to niezwykły czas modlitwy, wyciszenia, otwarcia na działanie Ducha Świętego, uwielbienia Boga. Wszystkie te aspekty można przypisać rekolekcjom zorganizowanym z okazji święta Miłosierdzia Bożego. – Tu nikt nie znalazł się przypadkowo, wszyscy jesteście zaproszeni przez samego Jezusa – mówił rekolekcjonista do uczestników. Kilkaset osób odpowiedziało na zaproszenie o. Józefa, który wysyłając SMS-y do Rodziny Dobrego Słowa poinformował o planowanym wydarzeniu. Spośród ponad 20 tys. osób z całej Polski, do których codziennie docierają informacje z Dobrą Nowiną, aż 450 osób zadeklarowało udział w rekolekcjach. Z Lublina na Górę św. Anny wyruszyły 3 autokary.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Sztab Generalny: spotkanie świąteczne z korpusem dyplomatycznym i ordynariuszami Wojska Polskiego

2022-12-06 20:56

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadejścia Nowego Roku gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP spotkał się z attaché wojskowymi, pełniącymi misję dyplomatyczną na terenie Polski. W spotkaniu uczestniczyli ordynariusze Wojska Polskiego. W Warszawie akredytowanych jest ponad 60 zagranicznych przedstawicielstw wojskowych.

Podczas tradycyjnego, corocznego spotkania Szef Sztabu Generalnego podziękował attaché wojskowym za współpracę w mijającym roku, podkreślił konieczność współdziałania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz w sprawach dalszej pomocy walczącej Ukrainie. – To wielki honor Was gościć. Bardzo doceniam to, że będąc w absolutnie kluczowym historycznym momencie jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Życzę Wam pomyślnych chwil, nadziei i energii, której będziemy potrzebowali w nadchodzącym czasie – powiedział gen. Andrzejczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję