Reklama

Niedziela Podlaska

Dali się uwieść Chrystusowi

W przeżywanym obecnie Roku Życia Konsekrowanego członkowie zgromadzeń zakonnych z terenu diecezji drohiczyńskiej przybyli wieczorem 31 stycznia na zaproszenie bp. Tadeusza Pikusa do Drohiczyna na wspólną modlitwę. Poprzedziła ona obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Niedziela podlaska 7/2015, str. 7

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Jan Krakowski

Bp Tadeusz Pikus przypomniał, że w Roku Życia Konsekrowanego przypada 60. rocznica złożenia przez bp. Antoniego Dydycza ślubów w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów

Bp Tadeusz Pikus przypomniał, że w Roku Życia Konsekrowanego przypada 60. rocznica złożenia
przez bp. Antoniego Dydycza ślubów w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów

Spotkali się oni najpierw w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Tam z zachętą do pomocy i otoczenia modlitwą Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, duszpasterstwa nauczycieli i dzieł ewangelizacyjnych zwrócił się odpowiedzialny za to w diecezji ks. Robert Grzybowski. Odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a konferencję na temat odczytywania i realizacji charyzmatów w życiu zakonnym wygłosił rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski.

Wezwani, by świadczyć o miłości

Odwołał się w niej do słów: „Bóg jest miłością”, które w 1999 r. były hasłem pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w tym również jego pobytu w Drohiczynie. Podkreślił, odwołując się do jego papieskiego nauczania, że są to z słowa klucze do zrozumienia każdego powołania, gdyż miłość, którą Bóg nas pierwszy umiłował, czyni nas nowymi ludźmi. Świętość bowiem to miłość. „Jesteśmy zatem, przypomniał, wezwani do tego, aby świadczyć o Jego miłości i odważnie głosić to fundamentalne przesłanie najpierw w swoich wspólnotach, a potem w miejscu, w którym przyszło nam żyć i pracować. Wzywajmy potęgi miłości Boskiej Ducha Świętego, aby uczynił nas zdolnymi do miłowania. Aby pozwolił nam pozostać siewcami miłości, konstruktorami wspólnoty, operatorami braterstwa. Mamy być siewcami dobra, pokoju, solidarności, ale także odpowiedzialności za Kościół, za Ojczyznę i za każdego człowieka” – mówił ks. Syczewski.

Pierwszy zakonnik diecezji

Głównym punktem modlitewnego spotkania była Eucharystia, celebrowana w katedrze pw. Trójcy Świętej przez bp. Tadeusza Pikusa. Podkreślił on znaczenie, jakie mają zakony w diecezji, wspierając i włączając się w nurt jej duszpasterskich działań. Podkreślając zaś obecność biskupa seniora Antoniego Dydycza, którego nazwał „pierwszym zakonnikiem diecezji”, przypomniał, że ten szczególny rok dla zakonników jest dla niego rokiem jubileuszowym 60. rocznicy złożenia ślubów w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. Bp Pikus zachęcił także wszystkich do świętowania jubileuszy, które pomagają w odnowieniu pierwotnej gorliwości i miłości.

Reklama

Homilię wygłosił wikariusz biskupi ds. życia zakonnego, salezjanin ks. Dariusz Matuszyński. Powiedział on, że chociaż świat często nie rozumie istoty życia konsekrowanego, to zakony nie są „azylem dla zagubionych, ale znakiem i drogowskazem pogodnego nieba”.

Biskup senior Antoni Dydycz podzielił się wspomnieniami z pierwszego spotkania przełożonych zakonnych, których w Roku Świętym 1983 zaprosił do Bazyliki św. Piotra w Rzymie św. Jan Paweł II. Przerodziło się to następnie w obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Eucharystię poprzedziła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych założycieli i członków zgromadzeń, aby w ich obecności modlić się o odczytywanie drogi realizacji swych charyzmatów, prosząc ich o wstawiennictwo u Boga. Odbyło się też uroczyste odnowienie ślubów zakonnych i miała miejsce wspólna agapa.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Watykanie rozpoczęto Rok Życia Konsekrowanego

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Graziako

Uroczystą Mszą św. odprawioną dziś w Bazylice św. Piotra rozpoczął się w Watykanie i w Kościele katolickim Rok Życia Konsekrowanego, który potrwa do 2 lutego 2016. Liturgii przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kard. Joao Braz de Aviz, który również wygłosił kazanie.

Na wstępie przypomniał, że niedziela dzisiejsza rozpoczyna w całym Kościele nowy rok liturgiczny i czas adwentu, a więc przygotowywania do Narodzenia Jezusa. Zarazem jednak nasz duch „jest prowadzony ku oczekiwaniu drugiego nadejścia Chrystusa przy końcu czasów”, jak wspomina o tym Mszał Rzymski. „W tym czasie naznaczonym nadzieją chrześcijańską wznosimy wzrok ku niebu i wzbudzamy w swych sercach oczekiwanie na przyjęcie Pana, który już przyszedł, który jest z nami każdego dnia i który przybędzie kiedyś w chwale” – powiedział kardynał-prefekt.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję