Reklama

Niedziela Kielecka

Nowy wikariusz generalny

Z ks. Dariuszem Gącikiem – nowym wikariuszem generalnym rozmawia Agnieszka Dziarmaga

AGNIESZKA DZIARMAGA: – Bp Jan Piotrowski mianował Księdza wikariuszem generalnym diecezji kieleckiej. Co w praktyce oznacza ta funkcja? Jakie będą obowiązki nowego wikariusza generalnego?

KS. DARIUSZ GĄCIK: – Księdzu Biskupowi została powierzona troska pasterska nad Kościołem kieleckim. W wykonywaniu tej posługi pomaga mu wikariusz generalny, który ma władzę administracyjną w diecezji. Winien ją wykonywać w imieniu i ścisłej łączności z biskupem diecezjalnym. Konkretny zakres obowiązków i zadań ustala Biskup Kielecki, mając na uwadze koordynację pracy pomiędzy dwoma wikariuszami generalnymi, którzy są w naszej diecezji. Z tego względu, moja posługa jest wykonywana w jedności i współdziałaniu z bp. Marianem Florczykiem, który w dniu kanonicznego objęcia diecezji przez bp. Jana Piotrowskiego otrzymał nominację na wikariusza generalnego.

– Dotąd był Ksiądz proboszczem w parafii na Słowiku (i, równolegle, notariuszem w kieleckiej Kurii), ale w zaistniałej sytuacji trzeba zrezygnować z probostwa. Z jakimi uczuciami opuszcza Ksiądz Słowik?

– Dziękuję Panu Bogu za ten piękny i ubogacający czas sprawowania urzędu proboszczowskiego w kieleckim „Słowiku”. Dziękuję za ludzi, których tam spotkałem, za życzliwość i współpracę oraz za tworzenie rodzinnej atmosfery w parafii. Podczas przepowiadania Słowa Bożego wielokrotnie mówiłem o wierze, powołując się na Maryję, która była całkowicie otwarta na wypełnienie woli Bożej w Jej życiu. Dla mnie wola Boża przychodzi przez dar rozeznania i decyzję Księdza Biskupa w odniesieniu do mojej osoby. Dziękując za zaufanie, którym zostałem obdarzony, pragnę służyć Kościołowi tam, gdzie zostałem postawiony.

– A jak parafianie przyjęli tę nominację?

– Nie zamierzam koncentrować się na sobie. W czasie pierwszej homilii, którą głosiłem w parafii, powiedziałem, że moim najważniejszym zadaniem jest pomaganie parafianom w spotkaniu z żywą osobą Jezusa Chrystusa. Jestem przekonany, że nowy Ksiądz Proboszcz z gorliwością i pasterską miłością będzie służył w powierzonej mu parafii. Będą wspierał go modlitwą.

* * *

Ks. Dariusz Gącik
urodził się 16 lipca 1966 r. Święcenia prezbiteratu przyjął 15 czerwca 1991 r. Przez cztery lata pracował jako wikariusz w parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Po studiach z zakresu prawa kanonicznego w Lublinie i Rzymie, przez 14 lat był notariuszem kurii kieleckiej, sędzią w Sądzie Biskupim oraz rzecznikiem prasowym diecezji. Od lipca 2012 r. był proboszczem parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kielcach-Słowiku. 3 lutego 2015 r. został mianowany wikariuszem generalnym i moderatorem kurii.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Robert Sarah prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

[ TEMATY ]

nominacja

MARGITA KOTAS

Ojciec Święty mianował dotychczasowego przewodniczącego Papieskiej Rady „Cor unum”, kard. Roberta Saraha prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jej poprzedni szef, kard. Antonio Canizares Llovera został 28 sierpnia arcybiskupem Walencji.

Kard. Robert Sarah urodził się 15 czerwca 1945 r. w miejscowości Ourous w Gwinei. Święcenia kapłańskie przyjął 20 lipca 1969 r., po czym pracował w archidiecezji Conakry. 13 sierpnia 1979 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem stolicy Gwinei – nominat miał wówczas nieco ponad 34 lata i był najmłodszym biskupem na świecie. Sakrę przyjął 8 grudnia tegoż roku. 22 lata później papież powołał go 1 października 2001 r. na sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

CZYTAJ DALEJ

Adwent. Czas oczekiwania

2022-11-27 08:19

[ TEMATY ]

adwent

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada początek Adwentu.

Dla chrześcijan Adwent to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Adwent odnosi się zarówno do naszego duchowego przygotowania na przyjście Boga w ludzkim ciele, jak i na Jego ostateczne przyjście w Jezusie na dzień Sądu nad światem.

CZYTAJ DALEJ

Radosne Oczekiwanie

2022-11-27 09:48

[ TEMATY ]

adwent

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Radosne Oczekiwanie

materiały KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do wspólnych rozważań adwentowych Radosne Oczekiwanie.

Na kanale YouTube w każdą niedzielę adwentu pojawiać się będą kolejne filmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję