Reklama

Niedziela Małopolska

Więcej być!

Niedziela małopolska 7/2015, str. 1

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

ŚDM w Krakowie

Maria Fortuna-Sudor

Bp. Grzegorzowi Rysiowi pytania najchętniej zadawali najmłodsi uczestnicy spotkania

Bp. Grzegorzowi Rysiowi pytania najchętniej zadawali najmłodsi uczestnicy
spotkania

W ramach realizacji programu #B>M, czyli „Być to więcej niż mieć”, będącego odpowiedzią na orędzie papieża Franciszka na XXIX Światowy Dzień Młodzieży, 6 lutego odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem realizatorzy projektu zaprosili uczestników do Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie, aby przybliżyć im postać św. Brata Alberta. Pomimo trwającego karnawału, pomimo weekendowego czasu w ten piątkowy wieczór kościół przy ul. Woronicza wypełniła młodzież. Gościem honorowym spotkania był biskup Grzegorz Ryś.

Zebranych w sanktuarium przywitała Albertynka, s. Teresa Pawlak, która, zwracając uwagę na obraz „Ecce Homo”, zauważyła: – Myślę, że jest to najcenniejsza relikwia, jaką zostawił nam Brat Albert. S. Teresa poinformowała, że w spotkaniu uczestniczą również osoby biorące udział w Piątkowej Aktywacji Serca, czyli w „pierwszopiątkowych spotkaniach w cieniu Serca Pana Jezusa”. Przypomniała także o zbiórce środków opatrunkowych dla bezdomnych, którymi opiekują się siostry Albertynki i bracia Albertyni.

Przed rozpoczęciem konferencji bp Grzegorz Ryś przekazał zebranym błogosławieństwo od kard. Franciszka Macharskiego i przypomniał, w jakich okolicznościach doszło do beatyfikacji Brata Alberta. Opowiedział, jak to w stanie wojennym ówczesny Metropolita Krakowski napisał do Jana Pawła II list z prośbą o kanonizację bł. Maksymiliana Marii Kolbego i beatyfikację br. Alberta. – W tamtym szczególnie trudnym okresie kard. Franciszek pragnął podarować Polakom dwóch świętych żyjących w czasach, które pod wieloma względami były nieludzkie – podkreślił bp Grzegorz Ryś.

Przybliżając postać powstańca, malarza decydującego się nie tylko żyć dla najbiedniejszych, ale i z nimi, Hierarcha mówił: – Ubóstwo Brata Alberta nie polegało na tym, że miał mało. To nie jest tak, że Brat Albert miał mniej, niż mieli inni dookoła. Jego ubóstwo polegało na tym, że nie miał nic. Niczego nie nazywał swoim, niczego nie miał na własność. Tłumacząc życiowe wybory autora obrazu „Ecce Homo”, Ksiądz Biskup zauważał: – Brat Albert wybrał ubóstwo nie dlatego, że się zapatrzył w Pana Jezusa. Brat Albert wybrał ubóstwo, ponieważ w prawdziwy sposób spotkał się z biedą. Nawiązując do postawy Świętego, bp Grzegorz pytał uczestników spotkania: – Jesteście z różnych parafii, które są wspólnotami braci i sióstr. I co, czy wiecie, kto w tej parafii przymiera głodem? A znacie w swoich parafiach dzieci, które nie mają obiadów? Nie znacie? I możecie spokojnie mieć to, co macie?

Reklama

Po konferencji zebrani zadawali bp. Grzegorzowi pytania. Następnie mogli przystąpić do sakramentu pokuty oraz uczestniczyli w Eucharystii. Po Mszy św. Albertynki zaprosiły uczestników piątkowego spotkania na agapę. S. Teresa Pawlak poinformowała, że kolejna Piątkowa Aktywacja Serca została zaplanowany na 27 marca, w samą uroczystość Ecce Homo.

Tymczasem „Niedziela Małopolska” zaprasza swych czytelników do lektury bieżącego numeru. Wierzymy, że przygotowane teksty będą służyć również refleksji, żeby jeszcze więcej być!

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Mojżesz jest dla nas przykładem wstawiennictwa i zakorzenienia w historii

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

homilia

Ks. Paweł Kłys

- Bardzo prośmy Mojżesza, żeby się za nami wstawiał, byśmy w sobie odnaleźli takiego ducha, który w nim był. Byśmy odnaleźli ducha wielkiej miłości, odpowiedzialności, przynależności do Ludu Boga zwłaszcza w takich momentach, kiedy z tego ludu wychodzi grzech – nawet straszny grzech. Byśmy się nie poczuli lepsi od Ludu Bożego, i by nam starczyło sił na podnoszeni rąk do Boga. – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Autobus dla bezdomnych znów w trasie

2022-12-04 09:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Urząd Miasta Łodzi

Od 1 grudnia na łódzkich ulicach w godzinach nocnych ponownie pojawił się specjalny autobus przeznaczony dla bezdomnych i osób potrzebujących pomocy w zimne noce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję