Reklama

Niedziela Lubelska

Złoty jubileusz

Ks. Józef Krukowski – wybitny profesor prawa kanonicznego, niekwestionowany autorytet w sprawach dotyczących stosunków Kościoła i państwa, wychowawca kilku pokoleń prawników – świętował jubileusz 50-lecia pracy naukowej

Niedziela lubelska 7/2015, str. 8

[ TEMATY ]

jubileusz

Tomasz Koryszko/KUL

Ks. prof. Józef Krukowski

Ks. prof. Józef
Krukowski

Uroczystości jubileuszowe przygotowane pod kierunkiem ks. prof. Mirosława Sitarza, kierownika Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, zgromadziły szereg gości z Lublina oraz polskich i zagranicznych uniwersytetów. Wśród nich znaleźli się biskupi: Ryszard Karpiński i Artur Miziński oraz współpracownicy i przyjaciele Księdza Jubilata, m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor honorowy „Niedzieli”. W pierwszej części spotkania, jakie odbyło się 27 stycznia, goście uczestniczyli w międzynarodowej sesji naukowej; w drugiej – w uroczystym wręczaniu jubilatowi pamiątkowej księgi wydanej przez Towarzystwo Naukowe KUL.

Jak podkreślał ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, ks. prof. Józef Krukowski to uczony podejmujący ważne i trudne zagadnienia dotyczące skomplikowanych relacji między Kościołem a państwem. Jego życie i działalność naukową przybliżył dziekan

ks. prof. Piotr Stanisz. W laudacji wybrzmiał podziw dla dokonań jednego człowieka, który w ciągu półwiecza stał się autorytetem w wielu dziedzinach prawa, szczególnie zajmując się płaszczyzną stosunków między państwem a Kościołem.

Reklama

W dowód uznania i wdzięczność za bezkompromisowe dążenie do odkrywania prawdy oraz za heroiczną pracę zmierzającą do wdrożenia prawidłowych zasad w życie Kościoła i państwa, uczniowie, współpracownicy i przyjaciele ks. Krukowskiego przygotowali księgę jubileuszową. Publikacja jest dziełem współpracy 52 autorów z różnych ośrodków akademickich. Składa się z dwóch części: pierwsza zawiera charakterystykę dotychczasowej działalności naukowej jubilata, wykaz jego publikacji oraz listę magistrów i doktorów wypromowanych przez profesora; druga – teksty artykułów dotyczących kościelnego prawa publicznego, historii, filozofii i teorii prawa oraz prawa i prawa kanonicznego. Przekazując ją ks. Krukowskiemu, redaktor tomu ks. Mirosław Sitarz mówił: – Niech ta księga będzie przyjęta przez Profesora jako symbol wdzięczności i uznania, a dla czytelników teksty w niej zawarte niech będą motywem do głębszych przemyśleń w poszukiwaniu prawdy.

Ks. prof. Józef Krukowski, przyjmując dar, mówił: – Wszystkim dziękuję za pamięć i wieloletnią współpracę. Księga i wasza obecność napełniają moje serce radością i wdzięcznością za dobro, jakie otrzymałem od Boga i ludzi, których Opatrzność postawiła na drodze mojego życia.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo, co złotem się ścieli

W dniach 10-12 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu zebrali się na swoje rekolekcje tegoroczni złoci jubilaci. Na zakończenie rekolekcji, po sprawowanej pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala Mszy św., jubilaci zwierzali się, że są bardzo szczęśliwi, że mogli ten czas spędzić w miejscu, w którym rozeznawali swoją drogę. Był czas na wspomnienia i refleksje. Dominantą z pewnością było dziękczynienie.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: zmarł ojciec abp. S. Szewczuka

2022-12-06 11:39

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

Wikipedia/Longin Wawrynkiewicz

Arcybiskup Światosław Szewczuk

Arcybiskup Światosław Szewczuk

W wieku 79 lat zmarł 5 grudnia po ciężkiej chorobie Jurij Szewczuk – ojciec arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława, głowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Wiadomość tę przekazała 6 bm. służba prasowa arcybiskupstwa. Wyraziła jednocześnie kondolencje i współczucie swemu zwierzchnikowi i jego bratu Wsewołodowi i całej rodzinie Szewczuków.

Jurij Szewczuk pochodził z ziemi stanisławowskiej (od 1962 – Iwanofrankowsk), był urzędnikiem państwowym, pracował na kolei. Jego rodzina była bardzo związana z UKGK, który w latach sowieckich został zdelegalizowany i musiał działać w podziemiu, a jego wyznawców siłą wcielono do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, tych zaś, którzy z tym się nie zgadzali, surowo prześladowano.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję