Reklama

Niedziela Legnicka

Lubań – Olszyna

Osobliwości Olszyny

Niedziela legnicka 7/2015, str. 3

[ TEMATY ]

wystawa

ag

Zbigniew Madurowicz z pasją opowiada o historycznych osobliwościach Olszyny

Zbigniew Madurowicz z pasją opowiada
o historycznych osobliwościach Olszyny

Historia składa się z przełomowych wydarzeń, ważnych liczb i dat, sylwetek wybitnych ludzi, tysięcy stron archiwalnej dokumentacji. Zwykły śmiertelnik najlepiej jednak poznaje ją przez ciekawostki, osobliwości. Ta myśl przyświecała nowo otwartej wystawie w Muzeum Regionalnym w Lubaniu 22 stycznia, poświęconej osobliwościom historycznym jednego z najmłodszych miast na Dolnym Śląsku – Olszyny.

Olszyna prawa miejskie uzyskała w 2005 r. O awansie wsi w strukturze administracyjnej Rzeczpospolitej zdecydowała m.in. jej wyjątkowa historia. Mimo że uchwytne źródłowo burzliwe dzieje Olszyny sięgają XIII wieku, to niewątpliwie najbardziej spektakularne wydarzania zaszły w II poł. XIX wieku, kiedy to jeden człowiek Robert Ruscheweyh zmienił na zawsze krajobraz miejscowości. Zbudował w jej centrum fabrykę i wynalazł rozsuwany stół. W konsekwencji tych wydarzeń Robert z ubogiego rzemieślnika stał się bogatym przemysłowcem, a Olszyna z typowej dolnośląskiej wsi przekształciła się w rozpoznawalną w całych Niemczech wieś przemysłową. Olszyna jako jedyna wieś na pograniczu Śląska i Górnych Łużyc przeszła głęboką metamorfozę spowodowaną rewolucją przemysłową oraz jako jedyna uzyskała status miasta. Stąd też pomysł na wystawę w Muzeum Regionalnym.

Wystawa prezentuje przełomowe wydarzenia i zjawiska w dziejach Olszyny. Została przygotowana dzięki wsparciu Zbigniewa Madurowicza – farmaceuty z zawodu i historyka kolekcjonera z wyboru. Od wielu lat dokłada on wszelkich wysiłków, aby gromadzić rzadkie lokalne pamiątki. Bez jego udziału zorganizowanie wystawy w ogóle nie byłoby możliwe.

Otwarcie ekspozycji rozpoczęło krótkie wprowadzenie dyrektora Muzeum Regionalnego dr. Łukasza Tekieli oraz wykład Zbigniewa Madurowicza. Należy wspomnieć, że posiłkując się trafnie dostosowaną do tematu wykładu prezentacją, omawiał on wyłącznie osobliwości historyczne Olszyny – czyli „dziejowe smaczki”, które zawsze czynią historię dynamiczną i kolorową. Wśród prezentowanych zabytków dominują obiekty dotyczące olszyńskiego meblarstwa, ale nie brakuje również innych ciekawych przedmiotów. Warto wymienić chociażby projekt kościoła, którego nigdy nie wzniesiono, czy też prawo jazdy pierwszego posiadacza samochodu w Olszynie. Wystawa będzie prezentowana do 27 marca br.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kubek – Kapłan Niepokorny

2022-11-15 13:50

Niedziela legnicka 47/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

wystawa

wspomnienie

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Ks. Matula ze sławnym kubkiem

Ks. Matula ze sławnym kubkiem

Pod takim tytułem do 3 grudnia w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze-Jagniątkowie można oglądać wystawę poświęconą zmarłemu przed 3 laty ks. Marianowi Matuli – wieloletniemu proboszczowi parafii w Jagniątkowie.

Wyjątkowy kapłan, który – jak podkreślają mieszkańcy – był zawsze z ludźmi i dla ludzi. Otrzymał wiele wyróżnień m.in.: Człowieka Roku.

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję