Reklama

Niedziela Legnicka

Złoto za opiekę nad zabytkami

W niedzielę 1 lutego ks. prał. Józef Frąc, były proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie, został odznaczony złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami”

Wydarzenie odbyło się podczas Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Józefa Frąca – laureata odznaczenia, ks. Adama Laska – proboszcza parafii i ks. Bogusława Sawaryna – dziekana dekanatu Szklarska Poręba. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Jeleniogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu z kierownikiem Wojciechem Kapałczyńskim na czele oraz licznie zgromadzeni wierni.

Tytaniczna praca

Ks. Józef Frąc podczas 24-letniej pracy w duszpasterskiej sobieszowskiej parafii w latach 1990 – 2014 wykonał tytaniczną pracę na rzecz odnowy i rewitalizacji zabytkowych świątyń i cmentarza. Zakres prac był olbrzymi. Okres powojenny nie sprzyjał remontom obiektów sakralnych. Brak stabilizacji, częste zmiany administratorów w parafii (ks. Frąc był jedenastym proboszczem), niechęć władz świeckich i braki materiałowe doprowadziły do poważnych zaniedbań i degradacji obiektów i wyposażenia. Ks. Antoni Kamiński w latach 70. i 80. XX wieku głównie przebudował wnętrze kościoła, jednakże na wszystkich obiektach sakralnych czas odcisnął swoje piętno.

Renowacja kościoła

Sobieszowskie świątynie to zabytki wysokiej klasy. W szczególności kościół pw. św. Marcina, którego historia sięga XV wieku przez kolejne stulecia przebudowywany, posiada bogate wyposażenie: ołtarze z obrazami, ambona i chrzcielnica w stylu barokowym, okienne witraże, stacje drogi krzyżowej. Po wojnie kościół nie był wykorzystywany do celów liturgicznych, niszczał, był dewastowany i plądrowany przez tzw. nieznanych sprawców. Po organach pozostały tylko fragmenty konstrukcji. Kryształowy żyrandol z 1812 r. został rozbity w latach 70. XX wieku. Zachowały się jego fotografie, które pozwoliły na jego wierne odtworzenie. Dach przeciekał, powodując zawilgocenie murów. Ale ten ogrom prac nie przeraził ks. Frąca. Z wielkim zapałem zabrał się do dzieła ratowania kościołów. W pierwszej kolejności nastąpiła rewitalizacja barokowego wnętrza tzw. kościoła górnego: wymiana dachu, renowacja i uzupełnienia witraży, wieży wolnostojącej, figur św. Floriana i św. Leonarda, epitafium Neumanna i schodów do ul. Karkonoskiej. Przy ofiarności parafian, pomocy finansowej samorządu i niemieckiej fundacji na rzecz zabytków oraz pracowników Służby Ochrony Zabytków, świątynia odzyskała swój blask. Od samego początku objęcia parafii w Sobieszowie proboszcz ks. Frąc rozpoczął remonty w tzw. kościele głównym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu zarówno zakres, jak i koszty remontów były ogromne. Setki tysięcy złotych. Pełna rekonstrukcja drewnianej wieży, wymiana poszycia i pokrycia dachu, polegająca na wymianie spękanego łupku na papę, a w części na blachę miedzianą, izolacja termiczna stropu i wymiana okien. Następnie zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią, osuszenie i ciężka izolacja, a w kolejności nowa elewacja.

Reklama

Renowacji wymagało także bogate wnętrze świątyni. Pracownie konserwacji zabytków z pieczołowitością zrewitalizowały ołtarz główny, chrzcielnicę, baldachim, witraże figuralne i ambonę. Przy okazji ambona zyskała pierwotny, kompletny kształt – koronę w formie ślimacznicy. Posadzka i boazeria w prezbiterium, nowy stół ołtarzowy, tabernakulum i ambonka, marmuryzacja balasek – to dodatkowe wzbogacenie prezbiterium. Najcenniejszym zabytkiem kościoła są organy 32-głosowe, liczące blisko 1000 piszczałek, pochodzące z 1748 r. Koszty renowacji organów pokryte zostały środkami dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prospektu organowego dotacją Miasta Jelenia Góra. Dzieła renowacji świątyń dopełniają remonty kapitalne plebanii i domu gospodarczego, zakrystii, urządzenie lapidarium na cmentarzu z tablic nagrobnych zmarłych przed wojną mieszkańców Sobieszowa, drogi przez cmentarz, cmentarza parafialnego, szlaku papieskiego na zamek Chojnik, krzyża milenijnego roku 2000 i wiele innych przedmiotów kultu.

Reklama

Nagroda za dzieło

W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami” wręczył Wojciech Kapałczyński. Podkreślił, że w działaniach Księdza Prałata widać było pasję, z jaką traktował dziedzictwo kulturowe tej ziemi i dzieła twórców, które pozostawili jako dowód przywiązania do wiary i miłości do tych ziem. Gratulując odznaczenia, dodał, że wyróżnienie to tylko w niewielkim stopniu oddaje uznanie dla zasług Księdza Prałata.

Ks. Frąc podziękował wszystkim ludziom i instytucjom, przy pomocy których dzieło to zostało wykonane. Spośród osób szczególnie pomocnych i zaangażowanych wymienił: prezydenta Jeleniej Góry III i IV kadencji Józefa Kusiaka i zastępcę prezydenta Bogusława Gałkę, naczelnika Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Irenę Kempisty, radnych Rady Miasta, kierownika Delegatury Jeleniogórskiej Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków Wojciecha Kapałczyńskiego i jego współpracowników Krzysztofa Kurka i Kazimierza Śliwę. Serdeczne podziękowania skierował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do konserwatora zabytków Marii Lelek-Pietrzak. Dziękował za ofiarność, zrozumienie, pomoc i życzliwość parafianom, radom parafialnym i wszystkim wspierającym dzieło renowacji. Dziękował za 24 lata wspólnej pracy i jej owoce „dla chwały Bożej i radości nas wszystkich”. Apelował o wspieranie obecnego Księdza Proboszcza, w dbałości o świątynię. Dokończenie pokrycia dachu i barokizacja wnętrza to najpilniejsze zadania, które wymagają kolejnych nakładów.

Wdzięczni

Na zakończenie wspólnie sprawowanej Eucharystii podziękowania złożył dziekan ks. Bogusław Sawaryn. Przypomniał zasługi ks. Frąca dla parafii sobieszowskiej: gorliwość w pracy duszpasterskiej, a także tej materialnej, której znakiem są pięknie odnowione dzieła architektury i sztuki. – To jest umiłowanie i wyraz świadectwa – zewnętrzne znaki umiłowania Boga. Ksiądz Prałat oprócz pracy duszpasterskiej i wykonania wielkich remontów napisał dwie monografie Sobieszowa, w tym historyczną: „700 lat Sobieszowa”. Złota odznaka to znak naszej ludzkiej wdzięczności. Pokolenia przemijają, pozostają znaki umiłowania tej ziemi – mówił Ksiądz Dziekan. Gratulacje i podziękowanie Laureatowi ministerialnej nagrody złożył także przewodniczący rady parafialnej Stanisław Markowski.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybrali najlepszych

Niedziela bielsko-żywiecka 43/2019, str. 8

[ TEMATY ]

odznaczenia

Bosko Cup

Najlepsi piłkarze Bosko Cup minionego sezonu

Najlepsi piłkarze Bosko Cup minionego sezonu

Rodzina Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup podsumowała sezon piłkarski na IX Gali Bosko Cup, jaka odbyła się w kinie „Teatr Elektryczny” w Skoczowie. Piłkarzem Roku 2019 został Łukasz Worek z Rajczy. II miejsce zajął Szymon Chowaniak z Kończyc Małych, III – Mateusz Pochopień z Żabnicy, IV – Szymon Mynarski z Hałcnowa i V – Konrad Faber z Hałcnowa.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

[ TEMATY ]

eutanazja

Kanada

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Gauthier powiedziała posłom, że dysponuje listem, mówiącym, iż skoro jest tak zdesperowana, to może uzyskać medyczną pomoc w umieraniu. Nie kryła swego przerażania faktem, że łatwiej uzyskać w jej ojczyźnie pomoc w umieraniu, niż narzędzia pomagające żyć.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj oficjalnie patronem Głogowa

2022-12-06 20:54

[ TEMATY ]

Głogów

Orszak św. Mikołaja

Karolina Krasowska

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza

Dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został przyjęty 6 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W historycznej tradycji św. Mikołaj od dawna był patronem Głogowa. Pod koniec ub. roku potwierdziła to Rada Miejska, natomiast w tym roku, na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego, wybór ten zatwierdziła oficjalnie Stolica Apostolska. Pasterz diecezji przekazał dekret ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa na ręce przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Sienkiewicza i prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Sali Rajców Urzędu Miasta Głogowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję