Reklama

Niedziela Przemyska

Bądźmy ludźmi świadomie wierzącymi

Do bycia grupą świadomego laikatu i gorącej wiary, która promieniuje przez miłość zachęcał abp Józef Michalik podczas Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej

Niedziela przemyska 7/2015, str. 5

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Paweł Bugira

Przy ołtarzu od lewej: ks. Józef Niżnik – asystent AK, abp Józef Michalik i ks. Jan Miazga – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Przeworsku

Przy ołtarzu od lewej:
ks. Józef Niżnik – asystent AK,
abp Józef Michalik i ks. Jan Miazga
– proboszcz parafii Chrystusa Króla
w Przeworsku

Spotkanie prezesów oddziałów parafialnych AK odbyło się w Przeworsku w Zespole Szkół Zawodowych. W jego trakcie podsumowano miniony rok i wytyczono zadania na najbliższe miesiące. Danuta Figiela, która w lipcu ub.r. została nowym prezesem Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej uważa, że bieżący rok wzywa do pochylenia się nad własną wiarą, nad przynależnością do Kościoła i własnym nawróceniem. – My, ludzie Kościoła powinniśmy nie tylko mówić o Bogu, ale przede wszystkim naśladować życie oparte na Ewangelii, iść drogą, którą ona nam wskazuje – mówi.

Pani Prezes cieszy się, że udało się wyzwolić nowy entuzjazm w podejmowaniu kolejnych działań i wyzwań, jakie stoją przed wspólnotą. – One wszystkie oparte są na modlitwie i zaufaniu Panu Bogu – zaznacza.

Stawiać na jakość...

Po części sprawozdawczej, zebrani udali się do kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Metropolita Przemyski wskazywał, że Akcja Katolicka musi być grupą świadomego laikatu i gorącej wiary, która promieniuje przez miłość.

– Chcę żebyście się wzajemnie miłowali, żebyście byli świadkami miłości Boga. Oto powołanie Akcji Katolickiej, oto powołanie nas chrześcijan – mówił abp Michalik, przywołując wezwanie Pana Jezusa. – Chrześcijaństwo nie będzie chrześcijaństwem prawdziwym, jeśli nie będzie miłości Boga i bliźniego. To jest podstawa zbawienia – kontynuował, dodając: – Chrześcijaństwo jest bardzo konkretną religią, to jest bardzo radykalna religia, ale mocno osadzona w rzeczywistości. To nie jest mrzonka, ideologia. To jest konkret: abyście się wzajemnie miłowali – powiedział.

Abp Michalik zaznaczył, że każdy ma się uświęcać w stanie swojego powołania, niezależnie od tego, jakie ono jest. Wskazywał na cztery elementy tej drogi: odwrócenie się od grzechów, dystans do dóbr ziemskich (nie przekreślenie i negacja, ale właściwe korzystanie), postawa stawiająca Boga ponad wszystko inne oraz przyjęcie krzyża.

Reklama

...oraz na ilość

Pasterz diecezji odniósł się także do liczby działających oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej. Uznał, że są parafie, gdzie takich grup nie ma, a powinny one istnieć lub być aktywniejsze. – Trzeba pomóc księżom uwierzyć w ludzi. Trzeba pomóc im zrozumieć, że to są najbliżsi przyjaciele, muszą mieć ludzi, którym ufają. Gdy ksiądz przychodzi do parafii musi podjąć ryzyko zaufania ludziom, bo wtedy ludzie mu zaufają – mówił.

Abp Michalik nawiązał także do listu pasterskiego, w którym wyraził nadzieję, że Akcja Katolicka podwoi liczbę swoich członków. – Jest to zadanie niełatwe, co nie znaczy niewykonalne. Żeby ludzie należeli w świadomy sposób, trzeba ich najpierw uformować, w związku z czym do nowych członków będą skierowane specjalne rekolekcje – zapowiada Danuta Figiela.

Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej w liczbach:

279 czynnych oddziałów parafialnych;

3014 członków zwyczajnych i 520 wspierających;

Ok. 3 tys. osób z 257 oddziałów wzięło udział w Pielgrzymce do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie – patrona Akcji Katolickiej AP;

459 uczniów wzięło udział w konkursie literackim „Jan Paweł II – „Świętymi bądźcie”;

232 oddziały zwiększyły liczbę członków.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny Zjazd Akcji Katolickiej w Siemiatyczach

Niedziela podlaska 45/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Ks. Waldemar Cisło podpisywał książkę swego autorstwa pt. „Imigranci u bram”

Ks. Waldemar Cisło podpisywał książkę swego autorstwa
pt. „Imigranci u bram”

Miłość jest miarą wielkości człowieka – mówił podczas Diecezjalnego Zjazdu Akcji Katolickiej bp Tadeusz Pikus

Członkowie Akcji Katolickiej, sympatycy stowarzyszenia, księża asystenci, siostry zakonne i zaproszeni goście, w tym przedstawiciele samorządu lokalnego, spotkali się na zjeździe diecezjalnym 21 października w Siemiatyczach. Zjazd podejmował hasło: „Idźcie i głoście”, co podkreślał ks. Piotr Wójcik, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej, witając zgromadzonych na spotkaniu.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję