Reklama

Niedziela Świdnicka

„Katarzynki” w bazylice strzegomskiej

Niedzielnym koncertem, który miał miejsce 1 lutego w bazylice strzegomskiej, Zespół Ludowy „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej w gminie Radków zamknął tegoroczny okres śpiewania kolęd w Kościele

Niedziela świdnicka 7/2015, str. 8

[ TEMATY ]

kolęda

Ryszard Wyszyński

Po wieczornej Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu parafianie mogli wysłuchać wykonania kilkunastu pastorałek opartych na folklorze i tradycji muzyki góralskiej. Tekst i melodie pastorałek, po które sięgnęły „Katarzynki”, choć rzadkie i mniej znane, ogromnie się podobały publiczności, czego dowodem były długie i zasłużone brawa oraz prośby o bisy.

Zespół Ludowy „Katarzynki” powstał 10 lat temu, a prowadzi go obecnie Danuta Jarosz, która zastąpiła jego założycielkę – mamę Katarzynę – stąd „Katarzynki” – działaczkę Koła Gospodyń Wiejskich w Ścinawce Górnej, która w lipcu skończy 90 lat i jest osobą bardzo aktywną, ale wyjątkowo nie mogła przyjechać. Zespołowi towarzyszył za to sołtys Ścinawki Górnej Stanisław Hajłasz, co z radością mówił, przedstawiając go swoim parafianom – proboszcz bazyliki ks. prał. Marek Babuśka, który zespół zaprosił.

– Cieszę się bardzo z tego ogromnie udanego koncertu, w którym mieszkańcom naszego miasta zaprezentowano tyle przepięknych kolęd i pastorałek. Jestem też dumny z ich występu, bo to zespół z mojej rodzinnej miejscowości, a więc złożony z moich sąsiadów i przyjaciół z młodych lat. Pochodzę ze Ścinawki Górnej. Tam mieszkałem i tam chodziłem razem z nimi do naszego wspólnego kościoła pw. św. Magdaleny w Ścinawce Średniej. Większość rodzin, które przybyły zaraz po wojnie do Ścinawki i okolicy tej miejscowości, to górale gorczańscy i nowosądeccy. Przyjeżdżali tutaj, jak zrobił to mój tato na Ziemie Zachodnie po pracę, a więc i chleb, bo tam gdzie dotąd mieszkali, było ubogo. To pierwsze pokolenie zawsze pieczołowicie dbało o swoją góralską tradycję, a teraz czynią tak ich dzieci i wnukowie Stąd góralskie stroje u nas i muzyka.

Reklama

Odnosząc się jeszcze do rodzinnej okolicy ks. Marek Babuśka przypomniał ze Ścinawki Średniej, a więc o krok od Górnej wywodzi się biskup pomocniczy naszej diecezji ks. Adam Bałabuch i że w tej miejscowości był przed laty proboszczem ks. Stanisław Siwiec, zanim przyjechał na parafię do Strzegomia. Obie Ścinawki z Rejonu Gór Stołowych i Strzegom łączą więc bardzo serdeczne i sentymentalne związki – dodał.

Po koncercie w parafialnej świetlicy odbyło spotkanie z poczęstunkiem dla zespołu, a Ksiądz Prałat wpisał się do księgi pamiątkowej, którą „Katarzynki” wożą ze sobą na występy. Składając podziękowania Zespołowi, życzono mu równie udanych występów, w których ukazują swoje wielkie przywiązanie do religii oraz tradycji ojców i kultury góralskiej.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędy i pastorałki. Fenomen polskiej kultury

O kolędach powiedziano i napisano już wiele. Także o pastorałkach, tych uroczych obrazkach, gdzie wół i osioł, Panna z Dzieciątkiem, św. Józef, Trzej Królowie i pasterze... A wszystko w rytmach smętnych kujawiaków, dostojnych polonezów, skocznych mazurków. Franciszkanie, kiedy w XII wieku przybyli do Polski, przywieźli ze sobą bożonarodzeniowe misteria, pełne żywych opowieści o Narodzeniu Pańskim, z czasem ubarwionych lokalnymi melodiami i rytmami, przemawiającymi do wyobraźni. Tak powstały pastorałki.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję