Reklama

Głos z Torunia

Nowe sanktuarium diecezjalne

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, bp Andrzej Suski wyniósł do godności sanktuarium kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na toruńskim Podgórzu, którym opiekują się ojcowie franciszkanie. Nowe sanktuarium diecezji toruńskiej staje się miejscem szczególnej czci Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin

Niedziela toruńska 7/2015, str. 3

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum sanktuarium

Wizerunek Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin

Wizerunek Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej
Królowej Rodzin

Dekret o powołaniu sanktuarium maryjnego we franciszkańskim kościele w Toruniu na Podgórzu wpisuje się w obchody święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) oraz Światowego Dnia Życia Konsekrowanego ustanowionego przez św. Jana Pawła II. W tym roku wymiar tego świętowania jest szczególny, ponieważ papież Franciszek 2015 r. ogłosił Rokiem Życia Konsekrowanego.

W kościele na toruńskim Podgórzu znajduje się czczony od ponad 200 lat wizerunek Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin. „Dzięki trosce i sumienności pracujących tu wcześniej franciszkanów, a potem po kasacie zakonu, także duszpasterzy diecezjalnych, mamy wiele informacji dotyczących rozwoju kultu. Odnaleźliśmy księgi, w których m.in. ks. prał. Józef Batkowski, który był proboszczem na Podgórzu 30 lat, zapisywał prośby i podziękowania do Matki Bożej Podgórskiej. Dzisiaj zauważamy, że szczególne łaski otrzymują tutaj rodziny modlące się o wiarę, miłość i zgodę, jak również małżonkowie modlący się o dar potomstwa” – mówi o. Robert Nikel OFM, kustosz sanktuarium.

Już od grudnia ub.r. parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przygotowuje się poprzez nowennę do koronacji wizerunku Matki Bożej. „To dla nas wielka radość. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich do Torunia na uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin” – mówi kustosz.

Koronacja odbędzie się w sobotę 22 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej, o godz. 12. Do tego czasu w nowym sanktuarium trwać będzie nowenna w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 18.30. Więcej informacji na www.franciszkaniewtoruniu.net

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cmolaski Chrystus Przemieniony

Niedziela rzeszowska 13/2018, str. V

[ TEMATY ]

obraz

obraz

sanktuarium

Archiwum parafii

Obraz Chrystusa Przemienionego

Obraz Chrystusa Przemienionego

Zmartwychwstanie jest przejściem Chrystusa z rzeczywistości śmierci do życia, jest przemianą tego, co śmiertelne, w to, co wieczne. Obok tego faktu zawarta jest również inna treść, a mianowicie prawda o powszechnym zmartwychwstaniu i życiu wiecznym. Prawdę tę celebrują dziś katolicy na całym świecie, uczestnicząc w nabożeństwach paschalnych. Radość płynąca ze zmartwychwstania jest niejako zapowiedzią szczęścia wiecznego w niebie. W Kościele rzeczywistość nieba ukazywana jest nie tylko w liturgii, ale również w wybranych przez Boga miejscach łaski. Wśród nich jedno położone jest na terenie diecezji rzeszowskiej, w Cmolasie, nieopodal Kolbuszowej, gdzie w sposób szczególny czczony jest Chrystus w tajemnicy Przemienienia Pańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: wspomnienie św. Barbary – dziewicy i męczennicy

2022-12-04 08:29

[ TEMATY ]

św. Barbara

Domena publiczna

Chrześcijanie – katolicy łacińscy i wschodni oraz prawosławni – wspominają 4 (prawosławni, według kalendarza juliańskiego – 17) grudnia św. Barbarę, dziewicę i męczennicę. Mimo że należy ona do najpopularniejszych i najbardziej czczonych świętych, niewiele wiemy o jej życiu, a nawet nie mamy historycznych dowodów na to, że w ogóle istniała. Jej życiorysy opierają się bowiem głównie na legendach narosłych w ciągu wieków.

Jeden z przekazów mówi, że była ona córką bogatego kupca Dioskura, żyła w Nikomedii nad Morzem Marmara (dzisiejszy Izmit w płn.-zach. Turcji) i miała ponieść śmierć męczeńską w 306 r. za to, że mimo gróźb i ostrzeżeń nie chciała się wyrzec wiary w Trójcę Świętą. Dlatego często jest przedstawiana na ilustracjach na tle symbolicznej wieży więziennej o trzech oknach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję