Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wisła

Księża na nartach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na stoku Stożka w Wiśle 21 lutego rozegrano XVI Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim. W tym roku po raz pierwszy rozegrała się walka o Puchar św. Jana Pawła II.

W sobotnie przedpołudnie stok w Wiśle-Łabajowie po raz kolejny stał się miejscem sportowej rywalizacji najlepszych narciarzy spośród duchowieństwa. Wśród startujących byli kapłani archidiecezji katowickiej i krakowskiej, diecezji bielsko-żywieckiej, z Wrocławia, Czech, jednym z uczestników był także zakonnik na co dzień pracujący we Włoszech. Najlepszych alpejczyków spośród nich wyłonić miały dwa przejazdy trasą slalomu giganta. Pierwszy zjazd wyznaczoną trasą kilku kapłanów tradycyjnie przejechało w sutannach. Sama rywalizacja, przy sprzyjającej białemu szaleństwu aurze, przebiegała już we właściwym narciarstwu ubiorze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zawody rozegrano w trzech kategoriach wiekowych: księży młodszych, średnich i najstarszych. Najlepszy czas wykręcił franciszkanin z Górek Wielkich, 54-letni o. Dobrosław Mężyk. Na starcie stanął także 73-letni ks. Władysław Nowobilski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana w Ciścu, który w swojej kategorii nie miał konkurentów.

Reklama

W przedziale 56-65 najszybszy okazał się ks. Krzysztof Sontag z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lędzinach, kategorię 36-45 lat wygrał ks. Damian Copek, duszpasterz akademicki archidiecezji katowickiej i współorganizator zawodów. Wśród najmłodszych (25-35 lat) najszybszy był ks. Łukasz Skiba, 33-letni rezydent w parafii pw. św. Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Czerwionce, prowadzący studia doktoranckie w Rzymie. Najszybciej zjeżdżającym na nartach klerykiem okazał się w tym roku Jakub Gojny.

Na stoku Stożka rozegrano także konkurencję rodzinną „duety do mety”, w której mogli startować w parach członkowie rodzin. Najlepszy łączny czas dwóch przejazdów osiągnęli bracia Grzegorz i Krzysztof Gembalowie z Cieszyna-Mnisztwa.

Początki alpejskiego Pucharu Jana Pawła II sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy to alumni ze Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego organizowali podobne zawody w Szczyrku, walcząc o puchar przechodni. Później organizacją mistrzostw zajmowali się franciszkanie z Katowic-Panewnik, a od kilku lat robi to grupa księży diecezji katowickiej zamiłowanych w tym zimowym sporcie.

2015-03-05 13:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Selekcjoner polskich siatkarzy: Jestem dumny z bycia waszym trenerem

- Jestem dumny z bycia waszym trenerem. Dzięki!!! - napisał na twitterze trener polskiej siatkarskiej reprezentacji Vital Heynen. Wczoraj polscy siatkarze rozbili reprezentację Czech 3-0, w meczu grupy D mistrzostw Europy, żegnając się tym samym z Rotterdamem.

Siatkarze Vitala Heynena udział w imprezie zaczęli od piątkowego zwycięstwa 3:1 nad Estonią, a dwa dni później wygrali z Holendrami 3:0. O ile ich gra w pierwszym spotkaniu pozostawiała jeszcze sporo do życzenia, to w drugim wyglądała już lepiej. Trener mistrzów świata jest jak na razie spokojny o swój zespół.
CZYTAJ DALEJ

Czy przeze mnie emanuje moc miłości Chrystusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Rozważania do Ewangelii Łk 5, 27-32.

Sobota, 21 lutego. Sobota po Popielcu.
CZYTAJ DALEJ

Krzyż zwieńczył główną wieżę barcelońskiej bazyliki Sagrada Familia

2026-02-21 10:15

[ TEMATY ]

Sagrada Família

Bazylika Sagrada Familia

Adobe Stock

W piątek po południu ekipy budowlane zakończyły montaż krzyża na centralnej wieży bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie. Prace prowadzono w obecności licznie zgromadzonych pod bazyliką mieszkańców miasta i turystów, którzy owacją przyjęli zakończenie montażu wieży, najwyższego punktu świątyni. Wieża Jezusa jest jedną z sześciu wież bazyliki. Podsumowując piątkowe prace Fundacja Sagrada Familia koordynująca przedsięwzięcie, przekazała, że zakończenie montażu krzyża jest „kamieniem milowym, który dopełnia najwyższą wieżę” bazyliki Świętej Rodziny.

Podziel się cytatem Budowana od 1882 r. w centrum stolicy Katalonii świątynia w poprzednich latach była odwiedzana rocznie przez około 4,5 mln turystów z całego świata. W związku z pandemią koronawirusa liczba zwiedzających spadła drastycznie w latach 2020-2022.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję