Reklama

Niedziela Częstochowska

Boski dar – życie

Niedziela częstochowska 12/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

życie

familymwr-Foter--CC-BY

W świetle wiary życie człowieka jest uczestniczeniem w życiu samego Boga, który powiedział o sobie, definiując swoją istotę: „Jestem, Który Jestem” (Wj 3, 14). Wszyscy, którzy uczestniczą w owym Boskim istnieniu, także cieszą się darem życia, człowiek żyjący mówi: „ja jestem”, co jest podobne do Boskiego: „Jestem, Który Jestem”. Uderzenie zatem w ludzkie: „ja jestem, ja żyję” jest największym atakiem przeciwko człowiekowi.

Reklama

Dlatego bronimy ludzkiego życia. Kościół mocno stawia tę sprawę, mówiąc, że każdy człowiek ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, bo to życie jest w ręku Boga. Ale – jak zauważamy – trwa wielka walka o życie, bo jednocześnie podlega ono wielu uwarunkowaniom związanym z zabezpieczeniem materialnym, bytowym, i tym szermują ci, którzy próbują w nie ingerować. Powszechne stało się już zagrożenie życia nienarodzonych – są kraje i narody, gdzie grzech zabijania nienarodzonych stał się dozwolony prawem, tzw. aborcja jest niekiedy legalna przez cały czas życia płodowego dziecka. Tak dzieje się w Kanadzie, w niektórych stanach Ameryki Północnej, aborcja na szerszą skalę wykonywana jest w Europie Zachodniej, w Rosji, na Ukrainie. Okrutne jest, że decyzje o zabiciu dziecka podejmują jego własna matka, ojciec i lekarze, którzy powinni to życie ratować i czuwać nad ludzkim zdrowiem. Nierzadko zdarza się, że to właśnie lekarze z wielką natarczywością nalegają, by uśmiercić nienarodzone dziecko.

Wielki płacz łączy się z przykazaniem: Nie zabijaj. Ten płacz słyszymy, gdy pokazywane nam są obrazy telewizyjne, jak dżihadyści w Iraku, Syrii, Nigerii, Pakistanie zabijają chrześcijan, jak giną niewinni ludzie na Ukrainie, młodzi chłopcy używani do wojskowych rozgrywek politycznych. Skąd tyle u ludzi nienawiści do życia? Dlaczego ludzie zabijają siebie nawzajem? V przykazanie: Nie zabijaj to krzyk samego Boga, w sposób dosadny przestrzegającego człowieka przed tym czynem, a potem już łagodnie pouczającego: Będziesz miłował Pana Boga i bliźniego swego, który jest twoim bratem i siostrą. To chrześcijańskie przykazanie stanowi największe dobro ludzkości i jest najpiękniejszym obowiązkiem, jaki Bóg zostawił człowiekowi. To obowiązek budujący cywilizację życia i miłości.

Trzeba pamiętać, że Bóg bardzo umiłował człowieka i polecił mu: I ty masz miłować.

2015-03-19 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg żywych

Zjawisko śmierci jest powszechne w przyrodzie. Giną rośliny, zwierzęta. Umierają ludzie. Jednakże tylko człowiek wie, że umiera. Tylko człowiek tak często zastanawiał się i ciągle zastanawia nad tajemnicą śmierci i przyszłego życia. Tylko ludzie są zdolni za życia przygotowywać się do śmierci, i to zarówno teoretycznie, jak i praktycznie. Powstały dziedziny naukowe zajmujące się śmiercią.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Węgry pokazują, jak wyjść z demograficznej zimy

2021-09-23 17:44

[ TEMATY ]

demografia

Węgry

Vatican News

„Papież ma rację, chwaląc pronatalistyczną politykę Węgier. Jest to bowiem jeden z nielicznych krajów, które zrozumiały, jakie są ekonomiczne i społeczne konsekwencje demograficznej zimy, a zarazem dostrzegły, że są młodzi, którzy nadal chcą mieć dzieci i premiują to pragnienie, wiedząc, że demografia ma zasadnicze znaczenie dla kraju i jego przyszłości” – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie.

Podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie ostatniej podróży apostolskiej Franciszek przypomniał o tragedii, jaką przeżywają takie kraje jak Włochy czy Hiszpania, które pogrążają się w kryzysie demograficznym. Zauważył jednak, że są też kraje takie jak Węgry czy Francja, które skutecznie walczą z tym problemem, pomagając młodym rodzinom, aby mogły mieć dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję