Reklama

Niedziela Przemyska

Krosno

Sala doświadczania świata

Niedziela przemyska 12/2015, str. 3

[ TEMATY ]

oratorium

Archiwum Oratorium „Twój Dom” w Krośnie

Uroczystość rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu dzieci

Uroczystość rozpoczęła część artystyczna w wykonaniu dzieci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Oratorium „Twój Dom” w Krośnie miało miejsce uroczyste otwarcie dla podopiecznych Sali Doświadczania Świata. Miejsca, w którym każde dziecko może być w pełni wolne i twórcze a przede wszystkim poznawać świat wszystkimi zmysłami.

Uroczystość rozpoczęła się 26 lutego br. częścią artystyczną pt. „Kolorowe kredki” w wykonaniu dzieci. Zakończono ją pieśniami o bł. Ks. Bronisławie Markiewiczu – patronie naszej placówki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po części artystycznej nastąpiło uroczyste otwarcie sali terapeutycznej, której powstanie możliwe było dzięki udziałowi w akcji charytatywnej Reklama Dzieciom 2014 i przyznanej przez Telewizję Polską darowiźnie będącej odpowiedzią na złożony przez placówkę wniosek.

Następnie głos zabrał piszący te słowa – dyrektor Oratorium „Twój Dom” w Krośnie, witając przybyłych na uroczystość gości, którym nie jest obojętny los dzieci: prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego, zastępcę prezydenta Bronisława Barana, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Julitę Jaśkiewicz, dyrektorów i osoby reprezentujące Wydział Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, radcę generalnego i inspektora ds. wychowania i szkolnictwa w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła ks. Leszka Przybylskiego, ks. proboszcza Stanisława Morawskiego z parafii Ducha Świętego oraz dyrektora Katolickiego Liceum i Gimnazjum w Krośnie ks. Dariusza Wilka, zastępcę Komendanta Miejskiej Policji w Krośnie Andrzeja Zawiślaka, zastępcę Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Mariusza Bieńczaka, przedstawicieli Rady Miasta Krosna – Annę Dubiel, Stanisława Czaję, wychowawców i pracowników Oratorium „Twój Dom” oraz przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, sponsorów oraz Przyjaciół.

Nasi wychowankowie a zwłaszcza ci, którzy pochodzą z rodzin o destrukcyjnym oddziaływaniu, mają wiele problemów ze swoją osobowością, brakuje im wzmocnienia pozytywnego, dominują zachowania aspołeczne, przykre emocje związane z rozczarowaniem samym sobą, swoimi predyspozycjami, zetknięciem się z różnego rodzaju używkami, co prowadzi do poczucia mniejszej wartości, zaburzeń nerwicowych. Zastanawiałem się co jeszcze możemy jako placówka zrobić, jak pomóc naszym podopiecznym. Pomyślałem wówczas o sali relaksu i postrzegania świata wszystkimi zmysłami – Sali Doświadczania Świata. Dzisiaj mogę powiedzieć, że udało się. Powstało najbardziej niezwykłe miejsce w naszej placówce. Pomieszczenie o tej wdzięcznej nazwie wyposażone jest w szereg urządzeń, dzięki którym możliwa jest stymulacja wszystkich zmysłów. Przedmioty, pomoce nie „atakują”, nie „narzucają” się dzieciom, lecz swoją atrakcyjnością zapraszają do skupienia na nich uwagi. Dzieci mogą uczestniczyć w terapii polisensorycznej, której nadrzędnym celem jest wzbogacanie doświadczenia o nowe bodźce smakowe, węchowe, słuchowe, dotykowe i wzrokowe. Gra świateł, kolorów, dźwięków, zapachów, zapewnia atmosferę pełną wyciszenia i relaksu. Jest to niezwykle cenne w kształtowaniu właściwej postawy dziecka wobec otoczenia i siebie samego. Techniki terapeutyczne pozwalają na sensoryczną aktywizację dzieci. Ufam, iż to, co zdobyliśmy z największym trudem, z czego możemy być dziś dumni, co należałoby poprawić – poprzez wymianę doświadczeń a także przeżycia wspólnoty – będzie dla wszystkich nas podłożem nowych inspiracji i bodźcem do owocnej pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Reklama

Inauguracyjną wstęgę przecięli: Prezydent Miasta Krosna wraz z Zastępcą, a poświęcenia sali dokonał zaprzyjaźniony z naszą placówką ks. Leszek Przybylski, udzielając błogosławieństwa zgromadzonym i wszystkim, którzy spotykać się będą w tym miejscu.

Kolejnym punktem uroczystości było zwiedzanie i poznawanie tego bajkowego miejsca. Duże wrażenie wywarła gra kolorowych świateł. Obracająca się kula wywoływała powstanie setek punkcików świetlnych, które powoli przesuwały się poprzez sufit, ściany i podłogę, stale zmieniając kolor. Efekt lustrzanej kuli wywołany był poprzez wiązkę światła z małego reflektora, która trafia na setki małych lusterek przytwierdzonych do kuli. Zainteresowaniem cieszyła się też huśtawka, w której dziecko siedząc bądź leżąc wygodnie jak w „dziupli” może oglądać wszystkie efekty występujące w sali, doświadczając dodatkowo uspokajającego efektu kołysania, obrotu dookoła osi. Bujanie rozwija u dzieci zmysł równowagi i zdolności ruchowe. Zaciekawienie zwiedzających wzbudziły również: zestaw różnorodnych olejków zapachowych wpływających na psychikę i stan samopoczucia, gdyż naturalne olejki eteryczne oddziaływują leczniczo (wąchanie, wdychanie i inhalacje); projektor przestrzenny Mathmos, który służy do wyświetlania na ścianie ruchomych efektów świetlnych za pomocą żelowych (ciekłych) tarcz; imitacja wodnego akwarium, której celem jest uspokojenie, relaks oraz koncentracja uwagi; barwne maty relaksacyjne w postaci myszki, żółwia, misia.

Uroczystoć otwarcia zakończyła się poczęstunkiem, który był okazją do rozmów kuluarowych, gratulacji i ciekawych spotkań.

2015-03-19 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oratorium „Mesjasz” w wałbrzyskiej kolegiacie

Niedziela świdnicka 25/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

oratorium

Ryszard Wyszyński

Solistami koncertu byli: Alejandra Vazquez – sopranistka z Meksyku, Sylwia Złotkowska – alt, Rafał Majzner – tenor oraz Piotr Lempa – bas

Solistami koncertu byli: Alejandra Vazquez – sopranistka z Meksyku, Sylwia Złotkowska – alt, Rafał Majzner – tenor oraz Piotr Lempa – bas

Chór Houston Symphony Chamber Singers z USA, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha oraz śpiewacy soliści pod dyrekcją kierownik chóru Betsy Cook Weber to wykonawcy monumentalnego koncertu, który zabrzmiał wieczorem 7 czerwca w przepięknej kolegiacie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Koncert w całości wypełniło oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla – jedno, ale zarazem najwybitniejsze dzieło tego wspaniałego kompozytora późnego baroku, które przyniosło mu światową sławę i jest niezmiennie przyjmowane z zachwytem przez muzyków i melomanów w każdej epoce. Solistami koncertu byli znakomici śpiewacy: Alejandra Vazquez – sopranistka z Meksyku, Sylwia Złotkowska – alt, Rafał Majzner – tenor oraz Piotr Lempa – bas.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Forum „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce”

2024-04-23 10:54

[ TEMATY ]

forum

mężczyźni

Mat.prasowy

Co słyszymy, trzeba rozgłaszać po dachach! (por. Mt 10, 27). Dlatego zapraszamy na spotkanie Forum pod hasłem „Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” w Częstochowie, 25 maja 2024 r. (sobota), w godzinach od 9 do 16. Będzie to wspólna Eucharystia oraz modlitwa o świętość dla współczesnych mężczyzn. Jak również możliwość wysłuchania konferencji wybitnych Gości oraz szansa na wymianę doświadczeń poprzez przedstawienie osobistego spojrzenia uczestników na męskie sprawy w ramach panelu dyskusyjnego.

CEL

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję