Reklama

Niedziela Wrocławska

Festiwal Edyty Stein

Były to cztery wyjątkowe dni, podczas których miało miejsce szereg wydarzeń z dziedziny kultury, sztuki i duchowości. Festiwal odbył się z okazji 134. rocznicy urodzin świętej wrocławianki.

Marcin Cyfert

Msza św. w kościele Opieki św. Józefa we Wrocławiu-Ołbinie

Msza św. w kościele Opieki św. Józefa we Wrocławiu-Ołbinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorami wydarzenia byli: Dom Edyty Stein (Towarzystwo im. Edyty Stein) wraz z partnerami – miastem Wrocław, a także Centrum Historii „Zajezdnia”, klubem Pod Kolumnami, zrzeszeniem Partnerstwo dla Ołbina.

– Festiwal Edyty Stein wpisał się w Rok Pojednania ogłoszony we Wrocławiu i był okazją do odkrycia dziedzictwa jednej z największych postaci miasta, Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża, myślicielki, karmelitanki, męczennicy i patronki Europy – mówi Marek Kosendiak, wiceprezes Towarzystwa im. Edyty Stein.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W programie wydarzenia znalazły się m.in.: wykład dr Jadwigi Guerrero van der Meijden o dziele filozoficznym Edyty Stein pt. „O zagadnieniu wczucia”, oraz debata „Paradoksy Pojednania” a także spektakl „Testament. Rzecz o Świętej Edith Stein” w reż. Leszka Stysia. W ramach festiwalu odbyły się spacery historyczne i artystyczne po dzielnicach związanych z rodziną Stein, społeczny grill, zwiedzanie Domu Edyty Stein i kaplicy pw. św. Teresy Benedykty od Krzyża. Uwieńczeniem była uroczysta Eucharystia w kościele pw. Opieki św. Józefa w dzień urodzin świętej, której przewodniczył o. Krzysztof Piskorz, karmelita.

Reklama

– Wrocław to miasto św. Edyty Stein. Dziękujemy dziś Bogu za św. Teresę Benedyktę od Krzyża, za jej mądrość i nauczanie. Myślę, że dołączy ona szybko do doktorów Kościoła – mówił o. Krzysztof. Nawiązując do imienia zakonnego świętej, kapłan podkreślił: – Św. Teresa Benedykta od Krzyża, pobłogosławiona przez krzyż. Nie dochodzi się inną drogą do zbawienia.

Ojciec przypomniał moment nawrócenia Edyty Stein, kiedy to w ciągu jednej nocy przeczytała autobiografię św. Teresy z Avila i powiedziała: To jest prawda! – Przekonało ją to, jak św. Teresa opisuje swoje doświadczenie Boga, jak przeżywa relację z Nim. To zachęciło Edytę Stein do wejścia na drogę katolicyzmu. Dlatego przyjmuje chrzest, dlatego wstępuje do Karmelu – mówił o. Piskorz i pytał: – Czego nas uczą święci? Uczą dziękczynienia Bogu. To jest świętość: przyjęcie wszystkiego od Boga i dziękczynienie Mu składane.

Karmelita zaznaczył, że Teresa Benedykta od Krzyża w swej mądrości uczy nas i wskazuje na potęgę Eucharystii. – Jeśli mamy czas na tyle bezużytecznych rzeczy, na zbieranie wiadomości, książek, gazet, na siedzenie w kawiarni, czasochłonne rozrywki, to czy nie możemy sobie zachować jednej krótkiej godziny porannej, w której człowiek się nie rozprasza, ale skupia; nie zużywa, ale zbiera moce na cały dzień. Bo w Eucharystii jest ten punkt dziękczynienia. Dziękujemy Bogu i wychodzimy, by nasze życie było nieustannym dziękczynieniem – zachęcał o. Piskorz.

W świętowanie dnia urodzin Edyty Stein wpisało się również Synodalne Dzieło Muzyczne. W kościele św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie na uroczystej Eucharystii śpiewało i grało ponad 100 chórzystów i instrumentalistów pod batutą Huberta Kowalskiego. Przewodniczący Eucharystii bp Maciej Małyga przywołał także postać św. Edyty Stein. – Urodziła się niedaleko stąd, na ul. Dubois, potem jej rodzina przeprowadziła się na ul. Nowowiejską – ten dom istnieje do dziś i służy pięknie jej pamięci. A po przyjęciu chrztu przez lata właśnie w kościele św. Michała Archanioła była jej parafia. Ta święta pokazuje nam zadziwiającą drogę duchową, wolność w szukaniu prawdy. Wychowana w judaizmie zostawia tradycję rodzinną, deklaruje niewiarę, a potem zaczyna się jej droga odnalezienia Pana Jezusa – przypominał bp Małyga.

– Wrocław doczekał się w końcu prawdziwego świętowania urodzin Edyty Stein. Festiwal Edyty Stein to zaproszenie do wyjścia z domu, z kręgu własnych przyzwyczajeń; to zaproszenie do wielu spotkań, do poznania nowych treści, do odkrywania niesamowitej historii opowiedzianej z perspektywy artystów, popularyzatorów, wolontariuszy i zwyczajnych mieszkańców Wrocławia – podkreśla Marek Kosendiak.

2025-10-12 22:30

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel z Jerozolimy do chrześcijan: Pielgrzymujcie do Ziemi Świętej

2026-01-08 16:28

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

Vatican Media

Chrześcijanie w Ziemi Świętej mają nadzieję na wznowienie pielgrzymek do miejsc świętych, które są głównym źródłem utrzymania dla lokalnej wspólnoty chrześcijańskiej oraz źródłem nadziei - relacjonuje Vatican News.

„Strachu nie zwycięża się słowami, lecz świadectwem. Widok chrześcijan z całego świata przybywających do Ziemi Świętej, by odwiedzać miejsca święte, rodzi nadzieję i umacnia sens przyjazdu tutaj - nie po to, by zobaczyć muzeum, ale by spotkać żywy Kościół” – powiedział o. Francesco Ielpo, kustosz Ziemi Świętej, do pielgrzymów przybyłych z Rzymu już w nowym roku.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: ochrona prawa do życia fundamentem wszystkich praw człowieka

2026-01-09 13:01

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican News

Społeczeństwo jest zdrowe i naprawdę się rozwija tylko wtedy, gdy chroni świętość życia ludzkiego i aktywnie działa na rzecz jego promowania - zaznaczył Ojciec Święty w przemówieniu do członków Korpusu Dyplomatycznego z okazji wymiany życzeń na początku nowego roku. Współczesne wyzwania, kwestia pokoju, poszanowanie godności każdej osoby ludzkiej, międzynarodowe prawo humanitarne, rodzina – jak informuje Vatican News, to główne kwestie, które poruszył Leon XIV podczas wystąpienia.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na kluczową rolę rodziny, w której w pełni objawia się prawda o tym, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Instytucja rodziny stoi dziś przed wyzwaniami jakimi są: zaniedbywanie i niedocenianie jej podstawowej roli społecznej oraz rozbite i cierpiące rodziny, które mierzą się z wewnętrznymi trudnościami, niepokojącymi zjawiskami, w tym przemocą domową.
CZYTAJ DALEJ

Czy warto przyjmować kolędę? Kilka słów o wizycie duszpasterskiej

2026-01-09 15:00

[ TEMATY ]

kolęda

wizyta duszpasterska

Karol Porwich/Niedziela

Wizyta duszpasterska to ten czas w ciągu roku, kiedy kapłan z parafii ma szansę na to, by spotkać się ze swoimi wiernymi w ich domach i poznać ich osobiście. Skąd wzięła się tradycja przyjmowania tzw. kolędy i co jest podczas niej najważniejsze? Odpowiadamy.

W roku 1601 bp Bernard Maciejowski, biskup krakowski i późniejszy prymas Polski zapoczątkował praktykę wizyty duszpasterskiej. Zrobił to poprzez list skierowany do wiernych swojej diecezji, który nazywany jest dziś „Pastoralną Maciejowskiego”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję