Reklama

800 lat małej parafii

Niedziela Ogólnopolska 17/2015, str. 28

Ks. Adam Stachowicz

Kościół w Gawłuszowicach to druga największa drewniana świątynia w Polsce. Większa jest tylko synagoga w Białymstoku

Kościół w Gawłuszowicach to druga największa drewniana świątynia
w Polsce. Większa jest tylko synagoga w Białymstoku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To już 800 lat istnienia jednej z najstarszych placówek duszpasterskich w diecezji sandomierskiej. Ks. Witold Szczur, proboszcz parafii Gawłuszowice, zapraszając na uroczystości, podkreśla: – Wpisujemy się w wielowiekowe dziedzictwo wiary ludu tej ziemi. Dla całej parafii czas jubileuszu jest okazją do ożywienia wiary. Nie wolno nam tego daru zmarnować. Centralne miejsce w naszym przeżywaniu jubileuszu zajmą misje parafialne i jubileuszowy odpust św. Wojciecha (26 kwietnia 2015 r., godz. 11.30). Świadomość odpowiedzialności za wiarę i jej przekaz szczególnie nas mobilizuje. W związku z tym nasza parafia poprzez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, pasterza diecezji sandomierskiej, zwróciła się do Penitencjarii Apostolskiej o łaskę odpustu dla całej parafii i wszystkich przybywających do niej na cały rok jubileuszowy – aż do 22 listopada 2015 r. Taki przywilej otrzymaliśmy. Wszyscy odwiedzający naszą parafię również będą mogli uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami – zauważa gospodarz parafii.

Z kart historii

Obecny kościół parafialny pw. św. Wojciecha jest najpiękniejszą i najokazalszą drewnianą świątynią w regionie. Ksiądz Proboszcz zaznacza: – Warto do nas przyjechać również ze względu na zabytkowy kościół. Wybudowany w 1677 r., jest jednym z największych kościołów drewnianych w Polsce – podkreśla. Pierwszy kościół parafialny w Gawłuszowicach został ufundowany w 1215 r. przez Krystyna z Obichowa i, według źródeł, znajdował się przy ujściu rzeki Wisłoki do Wisły. O drugim z kolei kościele mówi się jako o „kościółku”, który stał nad Wisłoką. Jednak ten kościół, prawdopodobnie tak jak poprzedni, często zalewany był wodami Wisłoki, a w 1685 r. został ostatecznie przez nią zabrany. Warto nadmienić, że już wtedy wybudowano nowy, obecny kościół, w związku z czym w Gawłuszowicach powstał trzeci w historii parafii budynek sakralny, położony już z dala od rzek. Data budowy kościoła (1667 r.) została uwidoczniona na belce tęczowej od strony prezbiterium. Według opinii architektów, kościół ma cechy typowe dla drewnianej architektury gotyckiej. Opowiadają się oni za przesunięciem daty budowy kościoła na początek XVI wieku. Hipotezę tę zdają się potwierdzać zapisy w protokole wizytacji parafii z 1748 r. – zanotowano, że nowy kościół został „przeniesiony” w 1677 r. po zatopieniu starego. Można się więc domyślać, że postawiono go na nowym miejscu według dawnych planów i z wykorzystaniem ocalonego materiału.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ciekawostki

Gawłuszowicki kościół jest drugim co do wielkości drewnianym obiektem kultu religijnego w Polsce. Jedynie synagoga w Białymstoku jest od niego większa. Należy on do licznych budowli na Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego. Znajduje się w bliskim otoczeniu starych drzew i pierwotnie nad stawem. Tak o gawłuszowickiej świątyni mówią akta wizytacyjne z 1748 r.: „Kościół drewniany jest budowlą dużej i wspaniałej struktury. Jest on wsparty częściowo na fundamentach drewnianych, częściowo kamiennych, pod prezbiterium zaś na wbitych palach dębowych”.

Świątynia zbudowana została głównie z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej, o ścianach wzmocnionych lisicami i pobitych gontem. Więźba dachowa natomiast została wykonana z drewna jodłowego. Ściany kościoła konstrukcji wieńcowej spoczywają na podwójnych dębowych podwalinach.

Drewniana barokowa chrzcielnica, pochodząca z II poł. XVII wieku, jest usytuowana blisko południowego przedsionka zwanego babińcem. Ma ona kształt kielicha z puklowaną czarą i zwieńczona jest rzeźbą chrztu Chrystusa. Przy bramie wiodącej naplac przykościelny znajduje się wolno stojąca dzwonnica z 1871 r. w formie arkady, mająca 3 dzwony.

Dla upamiętnienia i podkreślenia wydarzenia został wydany jubileuszowy album. Planowane jest również wydanie publikacji o kapliczkach i krzyżach znajdujących się na terenie parafii. Zebranie tych informacji to podkreślenie dorobku parafian, którzy przez wieki tworzyli historię tego rejonu. Ciekawym pomysłem duszpasterzy wydaje się wykonanie figury św. Wojciecha, która jest kopią figury stojącej przed świątynią. Ma ona jeszcze bardziej przypomnieć o opiece, którą św. Wojciech otacza całą wspólnotę parafialną.

Reklama

Program obchodów jubileuszu

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie 26 kwietnia jubileuszowy odpust ku czci św. Wojciecha, połączony z odsłonięciem pomnika św. Jana Pawła II, poprzedzony przeżyciem parafialnych misji jubileuszowych. 27 kwietnia natomiast będzie miała miejsce transmisja w Radiu Maryja i w Telewizji Trwam – wieczorne „Rozmowy niedokończone” prowadzone będą z parafii.

– Jesteśmy dumni z tego, że możemy przeżywać taki wspaniały jubileusz – zauważa Halina Walczak i dodaje: – Jest on dla nas okazją do ożywienia wiary w naszych rodzinach. Potrzebujemy takiego świętego czasu, czasu umocnienia w wierze, aby mieć odwagę świadczyć o Chrystusie wobec tego świata. Danuta Woś dodaje: – Taki jubileusz parafii to dla nas niezwykłe wyróżnienie, ale też odpowiedzialność. Otrzymaliśmy wiarę od naszych ojców i na nas spoczywa obowiązek przekazania jej przyszłym pokoleniom.

Zapraszamy

– To dla nas wielkie wyróżnienie i radość, a jednocześnie mobilizacja do ewangelicznego budowania codzienności. Wszystkich zapraszamy do wspólnego świętowania. Ufamy, że modlitwa w naszej wspólnocie stanie się okazją do pogłębienia wiary i wzajemnego ubogacenia, a spotkanie ze św. Wojciechem, patronem naszej parafii, przyniesie obfitość łask – podkreśla ks. Witold Szczur.

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 30

[ TEMATY ]

św. Wojciech

T.D.

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W tym tygodniu oddajemy cześć św. Wojciechowi (956-997), biskupowi i męczennikowi. Pochodził z książęcego rodu Sławnikowiców, panującego w Czechach. Od 16. roku życia przebywał na dworze metropolity magdeburskiego Adalberta. Przez 10 lat (972-981) kształcił się w tamtejszej szkole katedralnej. Po śmierci arcybiskupa powrócił do Pragi, by przyjąć święcenia kapłańskie. W 983 r. objął biskupstwo w Pradze. Pod koniec X wieku był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Swoim przepowiadaniem Ewangelii przyczynił się do wzrostu wiary w narodzie polskim. Na początku 997 r. w towarzystwie swego brata Radzima Gaudentego udał się Wisłą do Gdańska, skąd drogą morską skierował się do Prus, w okolice Elbląga. Tu właśnie, na prośbę Bolesława Chrobrego, prowadził misję chrystianizacyjną. 23 kwietnia 997 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego kult szybko ogarnął Polskę, a także Węgry, Czechy oraz inne kraje Europy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Włókniarza

2024-04-23 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Włókniarki z dawnych zakładów „Poltex” opowiedziały jak wyglądała ich praca w czasach świetności przemysłu włókienniczego w Łodzi. Opowieści ubogaciły występy muzyczne, warsztaty i poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję