Reklama

Niedziela Lubelska

Wdzięczni za dar świętego

Niedziela lubelska 18/2015, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Abp Stanisław Budzik, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza rocznica kanonizacji Jana Pawła II dla społeczności akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dla mieszkańców miasta stała się okazją do dziękczynienia za dar świętego, który przez 24 lata był związany z Lublinem. W tygodniu poprzedzającym 1. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II studenci, wykładowcy, pracownicy i goście KUL gromadzili się przed papieskim pomnikiem na dziedzińcu uniwersyteckim, by wspólnie modlić się Litanią do św. Jana Pawła II. Zainteresowani mogli też zobaczyć filmy dokumentalne o Ojcu Świętym, w tym o jego papieskiej wizycie w Lublinie. W ramach obchodów odbyły się też koncerty: Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z orkiestrą Trybunału Koronnego wystąpił w archikatedrze, a aula uniwersytecka była miejscem nadzwyczajnego recitalu fortepianowego Eugena Indjièa, odbywającego się w ramach koncertów „Opus Magnum”. Centralnym wydarzeniem była Eucharystia sprawowana w kościele Akademickim 27 kwietnia oraz sympozjum pt. „Przesłanie Jana Pawła II”. W konferencji zorganizowanej m.in. przez o. prof. Andrzeja Derdziuka o papieskiej wizji rodziny, prawa i polityki oraz duchowym programie dla Polski mówili: bp Antoni Dydycz, prof. Gerald J. Beyer, prof. Michał Królikowski i prof. Dorota Kornas-Biela.

Społeczność KUL-u jest dumna, że Karol Wojtyła – najpierw jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup i kardynał – kierował Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii przez prawie ćwierć wieku. Pracę rozpoczął w październiku 1954 r. i kontynuował ją aż do października 1978 r. Jego wykłady, ćwiczenia i seminaria cieszyły się zainteresowaniem wśród studentów. Dzięki wielkiej mądrości, ale przede wszystkim życzliwości i szacunku wobec drugiego człowieka, ks. prof. Wojtyła zyskał grono przyjaciół, o których nigdy nie zapominał. Wśród najbliższych przyjaciół i współpracowników znajdowali się m.in. jego następcy na katedrze etyki: śp. ks. prof. Tadeusz Styczeń i ks. prof. Andrzej Szostek. Po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II tylko raz odwiedził swój uniwersytet, w czerwcu 1987 r. podczas swojej trzeciej pielgrzymki do ojczyzny. Jednak do końca żywo interesował się KUL-em, a z jego pracownikami i studentami często spotykał się w Watykanie.

Po śmierci Ojca Świętego najstarszy lubelski uniwersytet przyjął nazwę Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W gmachu uczelni znajduje się wiele pamiątek po niezwykłym profesorze, m.in. rękopisy, nagrania, fotografie i dokumenty, a także katedra z oryginalnym stołem, przy którym prowadził wykłady. W Instytucie Jana Pawła II, działającym od 1982 r., analizuje się i zgłębia jego myśl i dokonania. Jednak najbardziej znanym jest pomnik postawiony w 1983 r. na dziedzińcu uczelni. Dwumetrowa rzeźba jest inspirowana sceną, w której Jan Paweł II obejmuje przyklękającego przed nim kard. Stefana Wyszyńskiego (to wydarzenie miało miejsce podczas audiencji dla Polaków, w dzień po inauguracji pontyfikatu). Przed tym pomnikiem zawsze stoją świeże kwiaty i palą się znicze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-04-28 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Markowski w Jedwabnem: przepraszamy braci i siostry narodu żydowskiego

[ TEMATY ]

rocznica

wikipedia.com

Fragment pomnika upamiętniającego pomordowanych Żydów z Jedwabnego

Fragment pomnika upamiętniającego pomordowanych Żydów z Jedwabnego

To jest wielki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy - powiedział bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, przemawiając w poniedziałek podczas uroczystości 76. rocznicy pogromu w Jedwabnem.

W uroczystościach wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele ambasad Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło kwiaty złożyli pracownicy ich kancelarii. Obecny był także wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma oraz duchowni różnych wyznań.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jakub z Marchii

[ TEMATY ]

święty

Francisco de Zurbarán, Public domain, via Wikimedia Commons

Św. Jakub z Marchii

Św. Jakub z Marchii

Św. Jakub z Marchii (1394-1476) ukończył studia prawnicze, był legatem Stolicy Apostolskiej i wybitnym kaznodzieją. Jako misjonarz przemierzył całe ojczyste Włochy oraz inne kraje Europy.

Jakub przyszedł na świat w 1394 roku w Monteprandone, we Włoszech. Wychował się w wielodzietnej i ubogiej rodzinie, ciężko pracował już w latach dziecięcych, zajmował się pasieniem owiec. W zdobyciu wykształcenia pomógł mu wuj, który był kapłanem. Jakub ukończył studia prawnicze, studiował na kilku włoskich uniwersytetach.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent zawetował dwie ustawy

2025-11-27 22:10

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

KPRM

Prezydent Karol Nawrocki poinformował w czwartek o zawetowaniu dwóch ustaw: nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz nowelizacji ustawy dotyczącej opodatkowania fundacji rodzinnych. Prezydent zwrócił się także do premiera Donalda Tuska oraz rządu o konsultowanie projektów ustaw już na wczesnym etapie prac.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję