Reklama

Niedziela Sandomierska

Peregrynacja symboli

Jak ziarno rzucone w ziemię

Krzyż jest jak obejmujące ramiona Boga Ojca: broni, przygarnia i uczy miłości. Pamiętajcie, że ramiona Krzyża nieustannie Was obejmują, chronią przed niebezpieczeństwami i ukierunkowują na drodze ku zjednoczeniu z Bogiem. Pozwólcie się objąć tej ofiarnej miłości – mówił w Nisku bp Krzysztof Nitkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ulanów

Poprzednią relację zakończyliśmy u progu dekanatu ulanowskiego. W Ulanowie Symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) przywitano na Rynku, tuż obok pomnika św. Jana Pawła II. Następnie młodzież przeniosła je do świątyni. Po katechezie i spektaklu słowno-muzycznym zebrani uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Ksiądz Biskup porównał peregrynację do ziarna rzuconego w ziemię.

Nisko

Peregrynacja rozpoczęła się w parafii św. Jana Chrzciciela. – W procesji udaliśmy się do kościoła, gdzie odprawiono Mszę św. Każdy mógł adorować Symbole. Myślę, że takie spotkanie zapadnie nam głęboko w serce i z łezką w oku będziemy wracać do tych wyjątkowych chwil spędzonych wraz z Maryją w cieniu Krzyża – wspominała jedna z wolontariuszek ŚDM. Rankiem Symbole pojechały do sanktuarium św. Józefa, gdzie na Eucharystii, odprawionej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, zebrała się młodzież ze szkół średnich i gimnazjalnych, Oaza, harcerze oraz grupa muzyczno-wokalna, która prowadziła śpiewy podczas modlitwy oraz adoracji. Ks. Mariusz Wieleba informuje nas: – Ostatnim akcentem nawiedzenia był program słowno-muzyczny przygotowany przez Gimnazjum nr 1, w którym młodzież przywołała postać św. Jana Pawła II – inicjatora Światowych Dni Młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Symbole nawiedziły również miejscowy areszt śledczy.

Jastkowice, Pysznica

Reklama

Peregrynacja w dekanacie pysznickim rozpoczęła się w Jastkowicach, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Edward Frankowski, a koncelebrowali kapłani z dekanatu. Homilię wygłosił ks. Michał Mierzwa. Po adoracji Symbole zostały przewiezione do Pysznicy. To wydarzenie tak relacjonuje Dominika Dołowy: – W procesji udaliśmy się do naszego kościoła. Krzyż mieli zaszczyt nieść harcerze, natomiast ikonę Matki Bożej dziewczęta z parafialnej Oazy. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Biedroń, a homilię wygłosił ks. Bartłomiej Krzos. Niezwykłym przeżyciem było dotknięcie i ucałowanie Symboli. Po zakończeniu Mszy św. dokonano zawierzenia całej wspólnoty Miłosierdziu Bożemu.

Stalowa Wola

Reklama

Ks. Mariusz Kozłowski opowiada: – W Stalowej Woli tysiące wiernych przez 24 godziny oddawało cześć Symbolom Światowych Dni Młodzieży. Każda z parafii miała przywilej je gościć. Nawiedzenie rozpoczęło się w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie po przywitaniu na placu koronacyjnym w kościele sprawowano Eucharystię, a po niej odmówiono modlitwę różańcową. Z Rozwadowa Symbole zostały przekazane parafii Opatrzności Bożej. Tutaj czuwanie składało się z tzw. Godziny z Jezusem oraz Godziny Maryjnej. Po zakończeniu modlitwy czuwania rozpoczęła się Droga Światła Alejami św. Jana Pawła II do parafii konkatedralnej. Przy świetle pochodni, niosąc międzynarodowe flagi, maszerowali przede wszystkim młodzi ludzie, wsłuchując się w rozważania o Zmartwychwstałym. Przygotowali je uczniowie z Katolickiego Gimnazjum i Liceum. Po północy w konkatedrze odprawiono Eucharystię rozpoczynając nocne czuwanie prowadzone przez grupy z parafii. Czuwanie połączono z nocną posługą kapłanów w konfesjonałach. O poranku Symbole przekazano do parafii św. Floriana, gdzie sprawowano Msze św. oraz obejrzano program przygotowany przez młodzież. Od godz. 9 Symbole przejęła parafia św. Jana Pawła II. Przeniesiono je w procesji do kościoła akademickiego. Donośny śpiew młodzieży, powiewające flagi państwowe, modlitewna atmosfera nadała uroczysty charakter wydarzeniu. Kolejną parafią była wspólnota Księży Michalitów (parafia Trójcy Przenajświętszej). Tutaj, w samo południe, pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego sprawowano Eucharystię koncelebrowaną przez kapłanów z dekanatu. Na zakończenie Mszy św. dokonano zawierzenia młodzieży stalowowolskiej i Symbole przewieziono do parafii Ojców Kapucynów. Klasztorne mury rozbrzmiewały radosnym śpiewem, połączonym z krótkimi rozważaniami modlitewnymi. Kolejnym miejscem nawiedzenia była Ochronka św. Brata Alberta, której podopieczni razem z opiekunami wypraszali Boże miłosierdzie dla siebie i świata całego. Ostatnią wspólnotą goszczącą Symbole była parafia Matki Bożej Różańcowej. To tutaj szczególnie wybrzmiała modlitwa do Matki Bożej Miłosierdzia – podsumowuje ks. Mariusz.

Raniżów, Majdan Królewski

Ks. Konrad Fedorowski informuje nas: – Oczekiwanie na przyjęcie Symboli rozpoczęło się konferencją, którą wygłosił ks. Jacek Uliasz. Następnie wyruszyła procesja na Rynek, pod figurę Pana Jezusa Miłosiernego. Po powrocie do kościoła nastąpiło powitanie Symboli przez Księdza Proboszcza i młodzież. Następnie kapłani z dekanatu koncelebrowali Mszę św., a homilię wygłosił ks. Marek Kumór. Po Mszy św. czuwanie modlitewne prowadziła młodzież z Raniżowa, a nabożeństwo Drogi Krzyżowej młodzi z Woli Raniżowskiej. Natomiast Apel Jasnogórski poprowadził zespół oratoryjny „Fidelis” z parafii Spie. Po Apelu czuwanie podjęły wspólnoty modlitewne – podsumowuje ks. Konrad.

Po drodze do parafii Majdan Królewski samochód-kaplica zatrzymywał się w kilku parafiach, gdzie wierni mieli okazję do adoracji Symboli. Eucharystii w Majdanie Królewskim przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który na zakończenie przypomniał młodym o postaci kard. Adama Kozłowieckiego SJ i bł. karmelitanki Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, zwanej „Małą Arabką”. Następnie zgromadzeni mieli czas na wspólnotową i indywidualną adorację Symboli, którą zakończyła Koronka do miłosiernego Jezusa.

Padew Narodowa

Reklama

Po powitaniu Symboli zebrani wspólnie przeżyli nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Do czuwającej młodzieży z całego dekanatu baranowskiego i miejscowych parafian przybył bp Edward Frankowski. Przewodniczył Eucharystii, którą koncelebrowali kapłani z dekanatu, a homilię wygłosił ks. Marek Kumór. Uczestnicząca w spotkaniu Justyna Burhat podkreśla: – Jestem dumna, że na mojej drodze duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży stanęły Symbole. Adorując je modliłam się o umocnienie w wierze, nadziei i miłości oraz o odwagę w kroczeniu za Jezusem. Wydarzenie to pozwoli mi na bardziej świadome przeżywanie Światowych Dni Młodzieży – mówi Justyna.

Chmielów

W Godzinie Miłosierdzia Symbole znalazły się w miejscu niezwykłym. Z Chrystusem i Maryją mieli okazję spotkać się osadzeni w areszcie śledczym w Chmielowie. Na więziennym „spacerniaku” zebrało się kilkudziesięciu skazanych. Mieli oni okazję do indywidualnej adoracji Symboli. Była też możliwość wspólnej modlitwy do Jezusa Miłosiernego, prowadzonej przez Kapelana.

Staszów

Reklama

Z dekanatu nowodębskiego Symbole ŚDM zostały przywiezione do Staszowa. Oczekujący zebrali się na Rynku i przeszli z Krzyżem oraz Ikoną Matki Bożej do sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii ks. Jan Wilk, przywołując pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Częstochowy w 1991 r., mówił: – Zwróćmy uwagę na trzy słowa: „Jestem”, „Pamiętam”, „Czuwam”. Przy słowie „Jestem” sam Bóg tak siebie nazywa. Tu widzimy też „jestem” człowieka, który staje przy Bogu i odpowiada na Jego miłość. „Pamiętam” z symbolem paschału i Słowa Bożego oraz „Czuwam” wskazując na Ikonę Częstochowską, a tu możemy śmiało wskazać na obecną wśród nas Ikonę Maryi. Kaznodzieja podkreślił również wartość ofiary Chrystusa na Krzyżu oraz fakt, że Chrystus nadał inny wymiar znaczeniu Krzyża. Na zakończenie Biskup Ordynariusz zwracając się do zebranych mówił: – Krzyż Światowych Dni Młodzieży jest prosty, zrobiony z pospolitego drewna, chropowaty i porysowany, jak nasze życie. Chrystus wziął ten krzyż na swoje ramiona i niesie go razem z nami. Jeżeli przytulimy się do krzyża, poczujemy jak bije Jego kochające serce. W nim jest miejsce dla każdego z nas – podkreślał Biskup Ordynariusz.

Po Eucharystii był czas na osobistą adorację, czemu towarzyszył montaż słowno-muzyczny zespołu „Credo” ze Staszowa oraz scholi z Rytwian i Kurozwęk. Następnie miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Modlitwa zakończyła się Apelem Jasnogórskim w kościele św. Bartłomieja. Tutaj też można było pozostać na adorację indywidualną do godzin porannych, kiedy to Symbole zostały przekazane parafii św. Barbary.

Kolejne etapy peregrynacji Symboli w następnym numerze

Świadectwa

Barbara Burek z Raniżowa: – Dużą radość sprawiła mi możliwość niesienia Krzyża. Świadomość, że niosiło go wcześniej tysiące młodych ludzi z całego świata umocniła mnie w przekonaniu, że nie jestem sama w swojej wierze, ale jest nas – młodych katolików, chcących żyć wartościami na co dzień – ogromna liczba. Ze wzruszeniem wspominam widok ludzi, którzy podchodzili pod Krzyż zawierzając i oddając siebie Chrystusowi. Uroczystości peregrynacji Symboli przypomniały mi, że w XXI wieku, wbrew opinii niektórych, w sercach młodych ludzi jest miejsce na Krzyż – znak miłości i nadziei.

Reklama

Karolina Wąsik ze Stalowej Woli: – Szczególnym wydarzeniem nawiedzenia Symboli ŚDM w Stalowej Woli była Droga Światła. A najpiękniejszym doznaniem tej wędrówki stało się doświadczenie siły wspólnoty kroczącej za Chrystusem. Krzyż i Ikona pokazały również, że młodzi mają szczególne miejsce w Kościele, co więcej – chcą i garną się do Chrystusa i Maryi. Święto to ożywiło nasze parafie i odmłodziło kościoły. Radość, która towarzyszyła tym dniom, rozpaliła w naszych sercach zapał do tego, co jeszcze przed nami. Natomiast największym darem jest wzmocnienie w wierze.

Klaudia Mierzwa ze Stalowej Woli: – Podczas wizyty Symboli w naszej parafii mogliśmy dać świadectwo wiary poprzez śpiew oraz prowadzenie adoracji. Jak mówił podczas homilii ks. Marek Kuliński: „Ewangelistów jest pięciu. Św. Mateusz, św. Marek, św. Łukasz, św. Jan, a piątym jesteś właśnie Ty”.

Natalia Wójcicka z Woli Baranowskiej: – Byłam jedną z wnoszących Krzyż do kościoła, a co się z tym wiązało jako jedna z pierwszych dotknęłam Go i poczułam Jego ciężar. W ciszy modliłam się do Boga, prosząc, by wszedł do mojego życia. Następnie przystąpiłam do sakramentu pokuty, który był kolejnym doświadczeniem Bożej miłości tego dnia. Słowa usłyszane podczas spowiedzi nadały kierunek, którego już od dawna mi brakowało. Ludzie przekonywali mnie, że Symbole ŚDM czynią cuda. Nie wierzyłam w to. Przecież Krzyż i obrazy są w każdym kościele, myślałam. Przekonałam się, że dotknięcie tego Krzyża powoduje o wiele większe niż myślałam otwarcie się na łaskę. Było to doświadczenie, które bardzo mnie umocniło. I z całego serca dziękuję za to Bogu.

2015-05-07 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niecodzienne spotkanie

Niedziela podlaska 36/2021, str. I

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Archiwum Wydziału Młodzieży

Ważnym momentem był czas adoracji i osobistej modlitwy

Ważnym momentem był czas adoracji i osobistej modlitwy

W dniach od 21 sierpnia do 1 września symbole Światowych Dni Młodzieży: krzyż i ikona Salus Populi Romani pielgrzymują po diecezjach naszej ojczyzny. Dotarły także do Drohiczyna.

Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 r. z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli go do Bazyliki Świętego Piotra. Ustawiony przy konfesji towarzyszył kolejnym pielgrzymom, którzy przybywali do Watykanu. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży, która wspólnie odpowiedziała na zaproszenie Ojca Świętego. To właśnie młodzież poprosiła, by papież przekazał im krzyż po zakończeniu obchodów. Ojciec Święty spełnił ich prośbę i powierzył im Krzyż Roku Świętego, mówiąc: „Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.
CZYTAJ DALEJ

Otwarto Drzwi Święte w Bazylice Matki Bożej Większej: Maryja jest u boku każdego człowieka

2025-01-01 19:37

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican News

W Rzymie otwarto Drzwi Święte w Bazylice Matka Bożej Większej. Liturgii, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi przewodniczył kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor świątyni. „Tak jak Maryja podążała za swoim Synem Jezusem - od narodzin do śmierci, w radosnych chwilach i w ciemnych godzinach smutku - tak jako Matka towarzyszy całemu Kościołowi i każdemu wierzącemu w kierunku Jej Syna” - wskazał podczas Eucharystii.

Czas - wielkie stworzenie Boga
CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb kard. Amato: pewność bycia z Chrystusem zmartwychwstałym oświetliła jego ziemską drogę

2025-01-02 16:07

[ TEMATY ]

pogrzeb

kard. Amato

Wikipedia.org

Pewność bycia z Chrystusem zmartwychwstałym oświetliła ziemską drogę kardynała Amato - powiedział kard. Giovanni Battista Re. Dziekan Kolegium Kardynalskiego przewodniczył Mszy św. pogrzebowej byłego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież uczestniczył w końcowej części obrzędów.

Czerpać z Jego pełni
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję