Reklama

Wiara

Duch Święty na Lednicy

„W imię Ducha Świętego” – to hasło XIX Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 6 czerwca 2015 r.

Niedziela Ogólnopolska 21/2015, str. 14

[ TEMATY ]

Lednica

Artur Stelmasiak

Podczas konferencji prasowej w KEP zaprezentowano działanie kadzidła. Woreczki z kadzidłem zostaną rozdane uczestnikom spotkania na Lednicy

Podczas konferencji prasowej w KEP zaprezentowano działanie kadzidła. Woreczki z kadzidłem
zostaną rozdane uczestnikom spotkania na Lednicy

Na Polach Lednickich k. Gniezna ma się zgromadzić 100 tys. młodzieży z całej Polski. – Czekam, aż Pola Lednickie zapełnią się waszymi młodymi sercami, głodnymi wiary i miłości – zaprasza o. Jan Góra OP, pomysłodawca młodzieżowych spotkań.

Przed jubileuszem

Tegoroczna Lednica jest szczególna, bo poprzedza przyszłoroczne obchody 1050-lecia chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie to już trzecie spotkanie, które przygotowuje polską młodzież do tego ważnego jubileuszu. Poprzednie odbyły się pod hasłami: „W imię Ojca” i „W imię Syna”.

Reklama

– Teraz przyszła pora na Ducha Świętego. Moim pragnieniem jest, aby papież Franciszek nałożył ręce na polskiego biskupa, który odwiedzi Pola Lednickie. Podczas spotkania 6 czerwca biskup przekaże papieskie błogosławieństwo wszystkim kapłanom, a ci pójdą do młodych, aby nałożyć ręce na wszystkich uczestników – mówi o. Góra.

To niejedyny symboliczny element tegorocznej Lednicy. Głównymi znakami spotkania będą: kadzidło z węgielkiem, świeca i krzyżyki Ducha Świętego. Młodzi proszeni są z kolei o przywiezienie opisanych woreczków z ziemią z miejsc swojego zamieszkania. Podczas spotkania ziemia z nich zostanie wysypana na Polach Lednickich, aby każdy mógł poczuć się tam jak w domu. Uczestnicy pozostawią swoje smutki i troski na karteczkach, które siostry Kanoniczki Ducha Świętego wezmą ze sobą do klasztoru. – Mamy obiecane, że przez cały rok siostry będą się modlić właśnie w intencjach zebranych na Lednicy – podkreśla o. Góra.

Przebieg spotkania

Spotkanie podzielone jest na tematyczne bloki: ziemia, woda, ogień i wiatr. Podczas części „Ziemia” nastąpi rozsypanie ziemi. Część „Woda” będzie okazją do refleksji nad spotkaniem Jezusa z Samarytanką i ofiarowaniem wody symbolizującej Ducha Świętego. Przywieziony z Ostrowa Lednickiego ogień będzie symbolizował z kolei płomień wiary uczestników Lednicy. W tej części przejdzie procesja zakonów z pochodniami, a na telebimach transmitowane będzie przesłanie papieża Franciszka. W części „Wiatr” zaprezentowany zostanie taniec na cześć Ducha Świętego z animowanymi flagami.

Reklama

Tegoroczna Lednica będzie ostatnią przed przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Z tej okazji zespół „Siewcy Lednicy” przygotował pieśń pielgrzyma „Jezu, ufam Tobie” (w jęz. polskim i angielskim). Tekst pieśni łączy w sobie przesłanie miłosierdzia z Łagiewnik oraz słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do młodych.

Owoce Lednicy

To miejsce i wydarzenie, które ma już swoją markę na religijnej mapie Polski. Przez wszystkie lata przez Bramę Rybę przeszło w sumie ok. 2 mln osób.

Coroczne spotkania, w których bierze udział ok. 100 tys. młodych, jest wielkim logistycznym przedsięwzięciem. Organizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie setek wolontariuszy. Jako przykład wystarczy podać liczbę – 1200 tancerzy, którzy będą animować taniec uwielbienia w poszczególnych sektorach.

– Czasem pojawiają się trudności i pytania, czy to, co robimy, na pewno ma sens. Czy robimy to dobrze. Ale zawsze pojawia się jakiś znak, który utwierdza nas w przekonaniu, że Lednica jest bardzo ważna – mówi Agnieszka Chrostowska z zespołu „Siewcy Lednicy”. Wspomina świadectwo młodej dziewczyny, która była oddalona od Kościoła. Przyjechała na spotkanie zupełnie przypadkiem, bo nie było opieki dla dzieciaków. Podczas spotkania tak lało, że cały czas zastanawiała się: „Po jakiego grzyba tu przyjechałam?”. – Ale podczas adoracji tak mocno „dostała po głowie” od Pana Jezusa, że po powrocie pobiegła do swojego proboszcza z pytaniem, do jakiego zakonu ma wstąpić. Dziś jest siostrą z wieloletnim stażem i przyjeżdża na Lednicę ze sporą grupą młodzieży. Gdy słyszy się takie świadectwa, to wszystkie pytania, trudności i wątpliwości od razu ustępują – podkreśla pani Agnieszka.

2015-05-19 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Góra odebrał olej pobłogosławiony przez papieża na Lednicę 2000

[ TEMATY ]

młodzi

Lednica

Magdalena Niebudek

Wczoraj poznański dominikanin, o. Jan Góra wraz z młodzieżą lednicką odebrał olej pobłogosławiony przez papieża Franciszka. Zostanie nim namaszczony każdy wolontariusz pełniący służbę podczas XVIII Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 7 czerwca 2014 r. pod hasłem „W Imię Syna”.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję