Reklama

Dzień Polski w szkole

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z s. Ireną Makowicz USJK - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Katolickiego przy ul. Górnej w Częstochowie - rozmawia Anna Cichobłazińska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Anna Cichobłazińska: - "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - mówi stare polskie przysłowie. Sprawdza się ono szczególnie teraz, gdy tak głośno w mediach o referendum w sprawie wejścia do Unii Europejskiej. Bez względu na wyniki referendum warto się zastanowić, jak przygotować dzieci do kontaktu z przedstawicielami innych narodowości. Wydaje się, że szkoły skupiają się tylko na jednym aspekcie tego zagadnienia.

S. Irena Makowicz: - To prawda. Od kilku lat w prasie pojawiają się artykuły o organizowanych w szkołach tzw. dniach różnych krajów: dniu angielskim, francuskim, austriackim, niemieckim. Uczniowie poznają Niemcy, Anglię, Francję od strony historii, kultury, geografii, a nawet kulinariów. Dobrze byłoby podjąć refleksję, także medialną, co my sobą reprezentujemy jako państwo polskie, jako naród. Źle by się stało, gdyby poznając naszych sąsiadów nie wiedzieć, kim sami jesteśmy. W naszej szkole zrodził się pomysł, aby zorganizować u nas Dzień Polski. Chcemy przedstawić nasz kraj wieloaspektowo, pokazać nasze osiągnięcia w różnych dziedzinach, naszą specyfikę, polonika - to wszystko, co wyróżnia nas wśród narodów Europy, a jednocześnie nas w Europie zakorzenia. Niewielu przecież Europejczyków zdaje sobie sprawę, że w Europie jesteśmy od co najmniej roku 966. Wiemy, że Unia Europejska stanowi przede wszystkim gospodarczą wspólnotę krajów, ale w tej wspólnocie istnieje wielorakość kultur, wzorów zachowań, wartości, norm i musimy ją traktować szerzej, także od strony wartości moralnych.

Reklama

- Jak konkretnie przebiegać będzie w szkole Dzień Polski?

- Nie mamy jeszcze szczegółowych rozwiązań, czekamy na propozycje młodzieży, ale już teraz mogę przedstawić ogólną koncepcję. Pragniemy promować wybrane dziedziny naszej kultury, geografii, historii, bogactwo regionów. W naszych pracowniach, do których zaprosimy uczniów szóstych klas szkół podstawowych Częstochowy, zaprezentujemy to, co Polskę stanowi, co nas wyróżnia, z czego jesteśmy dumni jako naród i kraj. I tak w sali kominkowej, gdzie znajduje się pianino, będziemy mówić o wkładzie Polaków w kulturę muzyczną świata, z prezentacją fragmentów utworów wybitnych kompozytorów polskich i ich sylwetek. W pracowni plastycznej przedstawimy polskich malarzy, grafików, scenografów, których twórczość wzbogaciła europejską, a nawet ogólnoświatową kulturę. Oczywiście, w zakresie kultury, nie tylko plastycznej, mamy wielu wybitnych twórców, ale ich dzieła nie zawsze są rozumiane, choćby ze względu na naszą polską specyfikę. Kultura przekazywana jest zawsze w znaku, symbolu. Nasza historia i doświadczenia naszego narodu nie zawsze są zrozumiałe dla osób wywodzących się z innych kultur. W pracowni fizyczno-chemicznej przedstawiać będziemy postaci naszych wielkich naukowców, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój cywilizacyjny świata. W pracowni nauk przyrodniczych przypomnimy sylwetki Polaków - odkrywców, których biografie znajdują się już w podręcznikach szkolnych i encyklopediach. W pozostałych pracowniach prezentować będziemy wybitnych polskich poetów, pisarzy i dramaturgów - twórców znanych na całym świecie.
Pragniemy zaprezentować regiony Polski, które dzieci znają przez fakt urodzenia, tzw. małe ojczyzny, i te, które poznają w czasie szkolnych wycieczek. A więc najbliższą nam, przepiękną Jurę Krakowsko-Częstochowską, z jej wapiennymi bogactwami, perełkami sztuki sakralnej i kultury materialnej, Wielkopolskę, Lubelszczyznę i Pomorze. Będzie to dla naszych gości swoisty spacer po Polsce, po jej najpiękniejszych miejscach. Oczywiście, najłatwiej chlubić się ojczyzną przez pryzmat wielkich osobowości, które ją tworzyły, ale przecież i krajobraz zatrzymany w kadrze artysty fotoreportera czy pod pędzlem malarza stanowi powód do dumy.
Szkoła nasza jest szkołą katolicką, dlatego w prezentacji naszej ojczyzny nie może zabraknąć bogactwa życia chrześcijańskiego w Polsce, wybitnych postaci wywodzących się z rodu Polaków, świętych Europy, którzy wnieśli wkład do skarbca chrześcijaństwa, a także innych religii chrześcijańskich, których wyznawcy zamieszkują nasz kraj.
Naszym dzieciom na co dzień staramy się przybliżyć kraj ojczysty, i to nie tylko przez wycieczki szkolne, ale również lekcję geografii, historii, języka polskiego, muzyki czy sztuki, które dzieci i młodzież odbywają w plenerze czy w czasie wyjazdów do teatrów i muzeów Warszawy, Krakowa czy odwiedzając nasze lokalne ośrodki kultury.
W czasie Dnia Polskiego starać się będziemy zaproponować naszym gościom przygodę z krajem ojczystym i jego kulturą, tak aby w kontakcie z rówieśnikami z innych krajów mieli do przekazania kompedium wiedzy o Polsce, a jednocześnie czuli się dumni z przynależności do polskiego narodu. Chcielibyśmy, by spotkanie to miało charakter poznawczy, twórczy i integracyjny, dlatego planujemy, aby młodzież, która nas odwiedzi, wzięła również udział w prezentacjach, konkursach i quizach, które w formie zabawowej porządkować będą wiedzę o tym, co najwartościowsze w naszej ojczyźnie.
Czujemy się w jakimś stopniu upoważnieni do organizacji Dnia Polskiego właśnie w naszej szkole. Nasi gimnazjaliści w ubiegłorocznym teście sprawdzającym wiedzę okazali się najlepsi w Częstochowie z zakresu nauk humanistycznych. Wszystko, co zaprezentowane zostanie w czasie Dnia Polskiego, będzie pokłosiem naszej codziennej pracy w szkole. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w Dniu Polskim. Postaramy się, by nasza wędrówka po polskości przebiegała w sposób interesujący, by uczyła, bawiła, ale przede wszystkim integrowała wokół wartości, której na imię Polska.

- Dziękuję za rozmowę.

Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Katolickie

Szkoły oferują:

rzetelną wiedzę o Bogu, człowieku, Ojczyźnie i świecie,

wprowadzenie w świat kultury i sztuki (film, teatr, muzyka, muzea, wycieczki),

naukę dwóch języków obcych: angielskiego i niemieckiego,

rozwój zainteresowań dziecka podczas licznych zajęć pozalekcyjnych,

bogaty księgozbiór, czytelnię prasy i wideotekę,

pracownię komputerową,

wprowadzenie w świat multimediów,

przebywanie w estetycznie urządzonych wnętrzach, w atmosferze wzajemnej życzliwości uczniów i pracowników szkoły

Już rozpoczęły się zapisy do klasy pierwszej i klasy zerowej Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz do Gimnazjum Katolickiego w Częstochowie przy ul. Górnej 12 na rok szkolny 2001/2002.
Informacje można otrzymać, telefonując pod numer (0-34) 366-30-62.

Katolicka Szkoła Podstawowa w Częstochowie poszukuje nauczycieli (z co najmniej 5-letnim stażem) następujących przedmiotów: języka polskiego, matematyki, techniki, informatyki, geografii i historii - do pracy w roku szkolnym 2003/2004, kontakt telefoniczny: 366-30-62; 366-32-38.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Czy możemy się tak przygotować by te testy zdać pomyślnie, by one nas nie rozbiły?

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Tytułowym bohaterem jego napisanej w języku katalońskim powieści był Blanquerna, który zmagając się z różnymi problemami i pokusami dąży do chrześcijańskiej doskonałości. Zostaje też papieżem i reformuje Kościół.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję